|   |   | 

Toki Yerinde Dönüşümle Tarihi Dokuyu Koruyacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı "yerinde kentsel dönüşüm projeleri" ile afetlere karşı riskli, ömrünü tamamlamış yapıların yerine, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu koruyan projeleri hayata geçiriyor.

Toki Yerinde Dönüşümle Tarihi Dokuyu Koruyacak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, sağlıksız, afetlere karşı riskli, köhnemiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoğunun, Türkiye'nin en önemli problemleri arasında yer aldığını söyledi.

Bu konutların hem içinde yaşayanların mal ve can güvenliğini tehdit ettiğini hem de kentlerin sağlıklı gelişimlerini engellediğini belirten Turan, kentsel dönüşümde önceliğin yerinde dönüşüm olduğunu vurguladı.

Proje alanında konut karşılığı anlaşma sağlanıp, taşınmazlarının yıkımı gerçekleştirilen hak sahiplerine kira yardımı yapıldığını anımsatan Turan, vatandaşlara kira yardımlarının yeni konutlar teslim edilinceye kadar sürdüğünü anlattı.

Turan, şöyle devam etti:

"Gecekondu tarzı yapılarla kaçak yapıların maliklerince yıkılıp imar planlarına göre yenilenmesi, çok değerli kısmi alanlarda mümkün olabilirken, çoğunluğunun kendiliğinden dönüşüm imkanı bulunmamaktadır. Yapıların insan hayatı, sosyolojisi, kentlerin yaşamı ve geleceği için kendiliğinden dönüşümünü beklemeyi kolaycılık olarak nitelemek mümkündür. Bu nedenle bölgelerin iyileştirilmesinin, kent bütününde stratejik kararlar doğrultusunda devlet eliyle gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz."

TOKİ dönüşümü sübvanse ediyor

İdare tarafından ciddiyetle ele alınan dönüşüm projelerinin aynı zamanda devletin sosyal yükümlülüğü olarak görüldüğüne dikkati çeken Turan, "Bu nedenle kentsel dönüşüm projelerinde anahtar kurum olan TOKİ, dar gelirli vatandaşları sağlıksız ve plansız gecekondulardan çıkarıp, modern konutlara sahip olabilmeleri amacıyla dönüşüm projelerini sübvanse etmektedir" şeklinde konuştu.

Marka şehirler çoğalacak

Turan, kentsel dönüşümün planlama, araştırma, tasarım ve uygulama gibi boyutlarıyla ileri düzeyde profesyonellik ve beceri gerektirdiğini dile getirerek, "Şehirlerde yaşam kalitesinin artırılması, kültürel ve doğal çevrenin korunmasıyla önümüzdeki süreçte marka şehirlerin çoğalması sağlanacak" ifadesini kullandı.

Cami silueti korundu

Muş'ta uygulanacak kentsel dönüşüm alanında Hacı Şerif Cami, Ulu Cami ve bir de kilise bulunduğuna işaret eden Turan, tarihi yapıların siluetlerinin bozulmaması amacıyla camilerin etraflarına yüksek katlı konutların yerleştirilmediğini ve kilisenin de çevresinde yapılaşmaya izin verilmediğini söyledi.

Turan, 11,2 hektarlık alanı kapsayacak Muş Kale Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, 2 Temmuz 2012'de imzalanan protokolle başladığını hatırlatarak, 4 Ekim 2012'de Bakanlar Kurulu kararıyla kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildiğini bildirdi.

Projeyle Kale Mahallesi'nde 715 konut, bir cami, 115 işyeri inşa edileceğini belirten Turan, ihalenin 8 Eylül'de gerçekleştirileceğini kaydetti.

Şehrin yeni ticaret ve yaşam merkezi olacak

Proje kapsamında hak sahipleriyle 269 konut ve 42 işyeri karşılığında uzlaşma sağlandığını, yüzde 85 oranında katılımın gerçekleştiğini ifade eden Turan, yüzde 15'lik kısımdaki vatandaşlara ise kamulaştırma kapsamında mahkemenin belirlediği bedellerin ödendiğini aktardı.

Alandaki 374 yapıdan 369'unun yıkıldığını, kalanların yıkım işlemlerine Muş Belediyesince devam edildiğini dile getiren Turan, projeyle kentsel dönüşüm alanın şehrin yeni ticaret ve yaşam merkezi haline gelmesinin hedeflendiğini anlattı.

Turan, TOKİ'nin Muş Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaklaşık 100 milyon lira nakdi ve ayni yatırım gerçekleştirmesinin öngörüldüğünü, bu sayede kente ciddi bir katma değer sağlanacağını sözlerine ekledi. 
sabah.com.tr

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi
  Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi

  11 Mayıs 2012 yılında temeli atılan 27 bin 44 koltuk kapasiteli Malatya Stadyumu, yüklenici firma tarafından Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi.

 • Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev
  Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev

  Kalkınma Bakanlığı’nın öncülüğünde devletin portföyündeki konutlar dar gelirli vatandaşa düşük fiyatla kiralanacak. Projeyi, TOKİ veya İller Bankası gibi bir devlet kurumu hayata geçirecek.

 • Denizli Tavas’a 224 Konut
  Denizli Tavas’a 224 Konut

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Denizli’nin Tavas İlçesi Kızılcabölük Mahallesi’ne 110, Yenimahalle’ye 114 olmak üzere inşa edilecek toplam 224 konutun ihalesi yapıldı.

 • Afet Konut Projeleri Nedir?
  Afet Konut Projeleri Nedir?

  Kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, pekçok amaçla Türkiye'nin konut stoğuna katkıda bulunur. TOKİ'nin yaptığı konut türlerinden biri de afet konut projeleridir. Peki, afet konut projeleri nelerdir? Afet konut projelerinden yararlanabilmek için nereye başvuruda bulunmak gerekir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer