|   |   | 

TOKİ'DEN NORVEÇ'E 50 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM DAVETİ

BİR HEYET, NORVEÇ’İN KÜRESEL EMLAK PİYASASINA KANALİZE EDECEĞİ 50 MİLYAR DOLARI TÜRKİYE’YE ÇEKEBİLMEK AMACIYLA NORVEÇ’TE TEMASLARDA BULUNDU

TOKİ'DEN NORVEÇ'E 50 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM DAVETİ

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel’in de aralarında bulunduğu heyet, Norveç’in küresel emlak piyasasına kanalize edeceği 50 milyar doları Türkiye’ye çekebilmek amacıyla Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı koordinatörlüğünde Norveç’te temaslarda bulundu. Türkiye’de inşaat ve konut alanında önemli bir potansiyelin bulunduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı Karabel, heyetler arası görüşmelerde TOKİ’nin devletin konut üretiminde uzman bir kuruluşu olarak Norveçli yatırımcılara destek olabileceğini ve yol gösterebileceğini ifade etti. 
Norveç Petrol Fonu yatırımlarının İstanbul emlak piyasasına çekilmesi amacıyla TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya, Özelleştirme İdaresi Grup Başkanı Günden Peker Çınar, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü Fatih Altunyuva ve Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yatırımcı İlişkileri Genel Müdürü Uğur Güney’in de aralarında bulunduğu heyet 10-13 Haziran tarihleri arasında Norveç’te temaslarda bulundu. Türk heyeti, Norveç Maliye Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Norveç Şirketler Konfederasyonu üyesi firma temsilcileri, Norveç Finans üyesi kuruluş temsilcileri ile de görüşmeler gerçekleştirdi ve kurum yetkilileri Türkiye ekonomisi ve yatırımları hakkında Norveç yetkililerine sunum yaptı. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, heyetler arası görüşmelerde TOKİ ile İstanbul gayrimenkul piyasası ve potansiyeli hakkında detaylı bilgi verdi.
TOKİ olarak öncelikle ihtiyaç sahibi ve alt gelir grubu vatandaşlara kira öder gibi uzun vadelerde (10 yıl, 15 yıl, 20 yıl) ev sahibi olmalarını sağladıklarını ifade eden Karabel, üretilen konutların yüzde 85’i, yani 493 bininin sosyal konutlardan oluştuğunu söyledi. Karabel, 2003-2013 yılları arasında toplam 588 bin konut rakamına ulaşıldığını, bu rakamın 100 bin nüfusa denk 22 şehir anlamına geldiğini ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın 2011 yılında TOKİ’ye 2023 yılına kadar ikinci bir 500 bin konut, yani toplamda 1 milyon konut üretilmesi hedefi koyduğuna dikkat çeken Ahmet Haluk Karabel, Haziran 2013 tarihi itibari ile 220 bin konutun da planlama aşamasına getirildiğini söyledi. Karabel, TOKİ’nin kamu kuruluşları ile yaptığı protokoller kapsamında 20 bin derslikli 915 okul, 941 spor salonu, 135 yurt/pansiyon, 300 hastane ve sağlık ocağı, 483 ticaret merkezi, 470 ibadethane, 13 şehir stadyumu gibi toplamda 4 bin 835 sosyal donatı projesi bulunduğunu açıkladı. Afetlerden zarar gören yerleşim bölgelerinde de “afet konutları” inşa ettiklerini ve toplam 37 bin afet konutu ürettiklerini dile getiren Karabel, yerel yönetimlerle müşterek başlatılan kentsel yenileme programı kapsamında 222 projede toplam 267 bin 840 konutluk gecekondu dönüşüm çalışmaları projelendirdiğini söyledi.
TOKİ Başkanı Karabel, İdare’nin 10 yıllık toplam yatırım maliyetinin 33,2 milyar dolar, aylık giderinin ise 300-400 milyon dolar olduğunu anlattı. Karabel, bu kaynağı tamamen TOKİ’nin kendisinin ürettiğine ve devlet bütçesinden herhangi bir pay almadığına vurgu yaptı. Türkiye genelinde yaklaşık 20 milyon civarında konut bulunduğunu ifade eden Karabel, yıllık nüfus artışına bağlı olarak da her yıl 500-600 binin üzerinde konut üretilmesi gerektiğini bildirdi. Karabel, “Özel sektörün konut üretimindeki payı yaklaşık yüzde 90 oranındadır. Kamunun konut üretimindeki payı ise yüzde 10 civarındadır” dedi. 
2012 yılında kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen inşaat yatırımlarının toplamının 70,6 milyar dolar olduğunu söyleyen TOKİ Başkanı Karabel, İstanbul’da inşa edilecek Kanal İstanbul, 3. köprü ve 3. havaalanı hakkında bilgi verdi. İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında 2 adet, başkent Ankara’nın güneyinde de 500 bin konutluk yeni bir proje başlatılacağını söyleyen Karayel, ayrıca 2013 baharında üç farklı kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin notunu yükselttiğini bildirdi. 

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor
  Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor

  Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, TOKİ’nin evi olmayan emekliler için yapacağı konutlara yönelik gelişme yaşandığını belirterek, “Nihayet bu proje ile ilgili somut bir adım atıldı, bu sevinci emeklilerimizle paylaşmak istiyorum” dedi.

 • Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi
  Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi

  11 Mayıs 2012 yılında temeli atılan 27 bin 44 koltuk kapasiteli Malatya Stadyumu, yüklenici firma tarafından Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi.

 • Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev
  Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev

  Kalkınma Bakanlığı’nın öncülüğünde devletin portföyündeki konutlar dar gelirli vatandaşa düşük fiyatla kiralanacak. Projeyi, TOKİ veya İller Bankası gibi bir devlet kurumu hayata geçirecek.

 • Denizli Tavas’a 224 Konut
  Denizli Tavas’a 224 Konut

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Denizli’nin Tavas İlçesi Kızılcabölük Mahallesi’ne 110, Yenimahalle’ye 114 olmak üzere inşa edilecek toplam 224 konutun ihalesi yapıldı.

 • Afet Konut Projeleri Nedir?
  Afet Konut Projeleri Nedir?

  Kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, pekçok amaçla Türkiye'nin konut stoğuna katkıda bulunur. TOKİ'nin yaptığı konut türlerinden biri de afet konut projeleridir. Peki, afet konut projeleri nelerdir? Afet konut projelerinden yararlanabilmek için nereye başvuruda bulunmak gerekir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer