|   |   | 

Tolga Çehreli'den Konut Sektörüne Dair Açıklamalar

Kartal'da Royal Garden projesini inşa eden Royal Group'un, Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli'den konut sektörüne dair açıklamalar..

Tolga Çehreli'den Konut Sektörüne Dair Açıklamalar

Ülkemizde konut tüketim trendi nereye gidiyor,  genel bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Konut tüketimi noktasında depremi milat alırsak, insanımız gelir seviyesine de bağlı olarak belli bir zaman projelere başını sokabileceği bir yer olarak baktılar. Geldiğimiz noktada ise artık tüketiciler bilinçli, yaşam standardını yükselttiler, refah seviyesinin artması ile beraber satın aldıkları yaşam alanlarında nitelik aramaya başladılar. Çünkü refah seviyesi yükseldi, beklentiler attı, çıta yükseldi. Bununla beraber tüketiciyi memnun etmek çok zorlaştı. Eskiden sunulan konfor artık tüketiciyi memnun etmez oldu. Şimdiki dönemde yatırımcılar olsun, oturmak için alan aileler olsun artık çocuklarını ayrı düşünüyorlar, çevreyi iyi değerlendiriyorlar, 10 sene sonrasını ayrı düşünüyor, bilinçliler ve konut alımında danışmanlık alıyorlar. Bu noktada geliştiricileri de terbiye ettiler diyebiliriz. Çünkü talep ne ise arz da ona göre şekil almak zorunda ama arzın bize bakan yönü ile bir adım önde gidiyoruz. Bu bizim için bir övünç kaynağıdır. İnşaat teknolojisi de gelişiyor,  iş geliştiriciler noktasında bakarsak ARGE çok ciddi bir unsur oldu. ARGE’yi nerede kullanıyoruz? Arazi geliştirirken, lokasyon da, nitelikte ve tasarımda. Bu durum artık göz ardı edilemez.

Konut almayı planlayan tüketiciler için önerilerinizi paylaşır mısınız? Konut alırken hangi konulara dikkat etmeliler?

Bence konut edinmek isteyenler, ister yatırım amaçlı olsun ister yaşama amaçlı olsun, öncelikle firmaları iyi araştırsınlar. Daha önce yaptıkları projeleri incelesinler.

İkinci olarak yapmış oldukları projelerdeki nitelikleri, mimari yapısını inceleme veya incelettirme fırsatı buluyorlarsa bu yola başvursunlar. Çünkü bunlar ileride, karşılarına can ve mal güvenliği konusunda ortaya çıkabilecek mutsuzlukların önüne geçmiş olur.

Ayrıca projelere yatırım yaparken, projenin bulunduğu bölgeyi iyi araştırsınlar, bölgenin geçmişini ve geleceğini iyi analiz etsinler.

Projeleri kıyaslarken dikkatli incelesinler. Aynı zamanda konuya hâkim teknik bir personelden yardım alsınlar. Sözleşmeleri iyi okumalarını ve teknik şartnameleri dikkatlice incelemeleri önerisinde bulunuyorum. Teknik şartnamelerde ve kataloglarda firmaların yapmış olduğu sunumlar ilerde mutsuzluklara sebep olabiliyor. Çünkü taahhüt edildiği gibi, gösterildi gibi yapılamaya biliyor. Teknik şartnamede birkaç marka öne çıkarılıyor fakat yerine onun muadili ürünler kullanılabiliyor.

Bu noktalara neden dikkat çekiyorum; biz arazi geliştirirken yapmış olduğumuz sözleşmelerde yer alan teknik şartnamelerde olsun, yatırımcı ve konut edinen müşterilerimize vermiş olduğumuz şartnamelerde olsun kullanılacak malzemeler ve markalar çok açık ve net bir şekilde ifade edilir. Hiçbir kalemde “muadil” kelimesi bizde kullanılmaz.

Bu durum bizden konut alan müşterinin ileride yaşaması olası bir mutsuzluğu ortadan kaldırıyor. Konut alıcıları bizden ne aldığını biliyor.

Fikirtepe ile başlayan bir kentsel dönüşüm gerçeğimiz var. Ülkemizdeki Kentsel dönüşüm çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Yapılan çalışmalar doğru yönde gidiyor mu veya neler yapılmalı?

Alında kentsel dönüşüme hangi penceren baktığınıza da bağlı biraz, kentsel dönüşüme ilk başlandığı dönemde can güvenliği ön planda idi. Can güvenliği sağlanırken şehircilik, kentsel plan ve mimari projeler belli bir seviyede korunarak projelerin geliştirilmesi ve devletinde buna bağlı olarak kanunları geliştirerek bu işin önünü açması gerekiyordu. Devlet tabi bu konuda bazı düzenlemeler yaptı. Yalnız sektöre baktığım zaman sanki can güvenliği biraz ikinci plandaymış gibi, biraz daha ranta mı kayıyor noktasında endişelerim var. Fikirtepe’yi değerlendirdiğiniz zaman, orası eski bir yerleşim alanı şu anda verilen imara gerek var mıydı? Baktığımız zaman çok ciddi bir imar fazlası var orada, aşağı yukarı dört emsal’a geliyor. Burada çok ciddi bir popülasyon oluştu. Bunun yer altı yatırımı var, trafiği var, olması gereken bir yeşil alan hesabı var. Bu standartlara uyulabilecek mi? Çünkü 1000 metrekarelik bir arsaya 50 yada 60 daire yapılıyor. Demek ki 10.000 yada 13.000 metrekare olsa 600 ile 700 daire oluyor. Bunun matematiği bu şekilde! Şimdi kıyaslayalım. Bizim Royal Garden projesinde 13.000 metrekare arsaya 370 daire oluyor. Aradaki yeşil alan trafik hesabını yapın, iki katı fazla popülasyon var. Bu şehirleşmenin, kentsel mimarinin trafik hesaplarını alt üst eden bir imar planlaması, kentsel dönüşümde bence imar artışlarından ziyade imar kaydırmaları yani kurtaran, dönüşmeye müsait alanları kendi içinde değerlendirmeli. Fakat dönüşemeyen alanlar için yetkililerin kaydırmalarla birleştirmelerle veya özel uygulamalarla bu işin önünü açmaları gerekiyor. Çünkü can güvenliği her şeyden önemli…

Biliyorsunuz İstanbul’un her yerinde yeni projeler yapılıyor. İstanbul’a bir bütün olarak bakıldığında şehir planlaması nasıl? Şehrin dokusuna uygun olarak gelişiyor mu?

Şehir planlamasında yanlış imar planlamalarını göz ardı ettiğimiz zaman, yoğun imar olan bölgelerde kentsel doku ve yaşam alanları otomatikman zafiyet gösteriyor. İmar durumu daha stabil olan bölgelere baktığımız zaman estetikten uzak, insana değer vermekden uzak projelerde görebiliyoruz, kaliteli, nitelikli ve estetik projeleri de görebiliyoruz. Bence bu durum asıl sebebi sektöre dışardan giren oyuncu fazlalığından kaynaklanıyor.

Bu işi sadece maddi kaygılar ile yapan birçok firma var. Şimdi bunların yapmış olduğu projeler ile belli bir marka değeri olan, ufku açık ve ileriyi görebilen firmaların yapmış olduğu projeler arasında ciddi bir fark görebiliyorsunuz. Bizim bu noktada asıl sorunumuz sektöre yeni giren oyuncuların, bu sektöre çok rahat girebilme imkânına sahip olmaları, bu durum çok iyi mercek altına alınmalı. Belki partner şartı getirilmeli. Eskiden çıraklık, kalfalık, ustalık dönemleri vardı. Hemen ben usta oldum deyip işyeri açabiliyor muydu? Bir yetişme pişme süreci vardı.  Bu pencereden baktığımız zaman sektöre giren oyunculara girme diyemezsin belki ama yanında bir partner, o partner ile birkaç proje, birkaç tane iş bitirme ve kendini ispat etme ondan sonra kendi başına hareket etme imkanı verilmeli. Bu düzenlemeler yapılmalı ve kademe kademe gidilmeli.

İstanbul’un hangi bölgeleri daha hızlı gelişecek? Gayrimenkul yatırımcılarına hangi bölgeler daha çok kazandıracak?

İstanbul’un hangi bölgelerinin gelişeceğini herkes biliyor. Bir çılgın proje var, projeler var. O projeler gerçekleşirse o bölgelerdeki yatırımlar değerlenebilir ama o bölgelerdeki yatırımlara dikkat edilmeli, yarın bazı sürprizler yaşanmamalı çünkü oralar genel itibari ile imarsız bölgeler ve imara açık değil ilerde imara açılacak diye insanlar oralara yatırımlar yapıyorlar. Sürprizler yaşayabilirler. Bir başka pencereden baktığımız zaman Kartal bölgesi gene yatırım değeri yüksek istikbal vaad eden yatırımcısına ileride diğer bölgelere nazaran çok daha fazla kazandıracak bir bölge olarak gözüküyor. Özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası’nda şehir merkezlerinde kentsel dönüşüm alanları da var ama Kartal, Pendik ve Maltepe bandı yatırımcısına ciddi mutluluk sağlayacağını düşünüyorum.

Biz kendimiz bütün yatırımlarımızı burada yapıyoruz. Maddi ve manevi, hem sermaye noktasında, hem işgücü ve emek noktasında bütün yatırımlarımız burada. Biz kendimiz yatırım yapmadığımız yeri dikkat ederseniz yatırımcımıza önermiyoruz. İlk önce kendimiz elimizi taşın altına koymuşuz bu dikkat edilmesi gereken bir husus. Anadolu Yakasında yeni merkezin Kartal olacağı bariz bir şekilde ortaya çıktı, bunu değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Biz proje geliştiren bir firma olarak belki şunu söylemek durumundayız. Projelerinde iddialı olan bir firma olarak yatırımcılar yatırımlarını yaparken özelliklede bu bölgelerde iyi araştırsınlar. Bizim projelerimizi almasalar bile, incelemeden karar vermesinler. Biz burada herkesi ağırlıyoruz, projelerimizi incelesinler kararlarını sonra versinler. Onların ciddi manada ufuklarını açacak manada projeler burada sunuyoruz. Diğer projeleri de değerlendirirken belki ölçü olarak kullanabilirler. İddialı konuşuyorum bizim projelerimize baktıktan sonra başka bir şey beğeneceklerini sanmıyorum. Gelsinler bir kahvemizi içsinler projelerimizi anlatalım, firmamızı anlatalım, sonra almayabilirler tavsiye edebileceğim bir konuda bu.

 

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

  • Tahincioğlu, Basketbol Süper Ligi isim sponsoru oldu
    Tahincioğlu, Basketbol Süper Ligi isim sponsoru oldu

    Hayata geçirdiği nitelikli projelerle gayrimenkul sektöründe fark yaratan Tahincioğlu, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) işbirliği ile Avrupa’nın en iyi ligleri arasında yer alan Basketbol Süper Ligi’nin isim sponsoru oldu.

  • İzmir İhalesi Teknik Yapı’nın
    İzmir İhalesi Teknik Yapı’nın

    EMLAK Konut GYO ve Tariş Kooperatif Birlikleri arasında imzalanan protokol ile Emlak Konut GYO, İzmir Alsancak’ta Liman Arkası olarak bilinen bölgede yeni bir proje hayata geçiriyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer