|   |   |  Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

Yenilenen binaları, yeni açılan cafe ve butikleri, tasarım ve sanata öncülük eden etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçen mahalle tanıtım platformu Tomtom Designhood, düzenlenen toplantı ile davetlilere tanıtıldı.

Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

Happy Tomtom New Year Festival, Tomtom Designhood’un yıl içinde gerçekleştirdiği projelerinin en yenisi... İlham veren birçok tasarımcı ve markanın bir araya gelmesi ile oluşan Happy Tomtom New Year Festival, bilinen alışveriş şenliklerinin aksine alışveriş dışında, söyleşiler alternatif atölyeler, binanın avlusunda gerçekleşecek keyifli buluşmalarla özel bir festival sunuyor. 

Tomtom Mahallesi’nde tasarım, sanat, moda, mimari, alışveriş, lezzet ve eğlenceyi bir araya getiren Tomtom Designhood, Happy Tomtom New Year Festival’in hemen ardından hız kesmeden 2019 planları için start veriyor.

Tasarımcı, sanatçı ve galerilere açık çağrıda bulunan Tomtom Designhood, onlara  içerisinde hem kendi etkinliklerini yapabilecekleri hem de çalışmalarına alan sağlayabilecekleri bir imkan sunuyor. Tomtom Designhood, böylelikle tasarım ve sanatın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor.  Markalar ise; www.tomtomdesignhood.com internet adresinde bulunan “TOMTOMLU OL” butonuyla Pop-up Store’ları dönemsel olarak kiralama veetkinlik için alan kiralama yapabiliyor. Bu platform aynı zamanda Tomtom’da yasamak için de alternatif projeleri inceleme şansı sunuyor.

Tomtom Designhood, 2019 senesinde Sivil Toplum Kuruluşları’na katkı olması amacıyla, belirli sürelendirmelerle bedelsiz olarak dükkan kiralama sağlıyor. Pop-Up Store’lar arasında bulunan bir dükkanı STK’lara ayıran Tomtom Designhood, onların daha çok kişiye ulaşmalarına yardımcı oluyor. Yapılan görüşmelerle kiralanan dükkanlar, Sivil Toplum Kuruluşları’na belirlenen sürede bedelsiz olarak veriliyor.

Tomtom Designhood Genel Müdürü Ayşegül Temel; “Mahalle olarak Tomtom hem mimari yapısı hem dokusuyla gerçekten içinde bulunmaktan keyif alınan bir bölge. Tomtom mahallesi tasarım ve sanatın buluştuğu keşif noktalarından biri. Suni veya yaratılmış bir ortam değil. Geçmişin dokusu ile genç ve çağdaş bir profilin buluşma noktası. Biraz İtalyan, biraz Fransız, biraz Türk...  Çok kültürlü, çok çeşitli. Tomtom Mahallesi İstanbul’un tasarım merkezi olacak. Projenin adı Tomtom Designhood . İçinde etkinlikleri, pop-up mağazaları, söyleşileri, atölyeleri, konserleri, yeme içme ve alışverişi barından bir mahalle dönüşüm projesi. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ve etkinliklerimiz yanı sıra; sanatçılara, tasarımcılara, markalara, STK’lara, şehrini keşfetmek isteyen ziyaretçilere açıkça duyurumuzu yapıyor ve Tomtom Designhood’a davet ediyoruz.” diyerek görüşlerini bildiriyor.

Tomtom Designhood, içerisinde yer alan mağazalar, gerçekleşecek etkinlikler ve projeler hakkındaki tüm bilgileri sosyal medya hesapları dışında yenilenen internet sitesinden de duyuruyor. 

Galata Port’un hayata geçişi ile birlikte yeniden ortak bir nokta haline gelen Tomtom Mahallesi’nde yenilenme çalışmaları da devam ediyor.

Daha önce Tomtom Mahallesi’nde yer alan tarihi yapılar Krea Gayrimenkul ile tarihsel dokuya tamamen uygun olarak yeniden yapılandırılarak, mahallenin yeni çehresine kavuşması sağlanmıştı. Şimdi de mahalle, Tomtom Gardens’tan Tomtom Corners ile  kentsel değişimine devam ediyor.

Proje hakkında Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, “Bu değişim süreci yaklaşık 5 sene önce başladı. Buradaki o 3 projeyle beraber bir dönüşüm başlattık. Bütün mahalleyi kucakladık. Sadece kendi mağazalarımızı değil, mahalledeki tüm mağazaları bu tanıtım platformunun içine aldık. Bu durum yavaş yavaş etraftaki dönüşümü de tetiklemiş oldu. Yapılan etkinliklerle beraber yavaş yavaş mağazacılar bize katılmaya başladılar. Bizim yaptığımız etkinlikleri duyurmaya başladılar. Biz de onların yaptığı çalışmaları duyurduk. Esasında biz mahallenin bir tanıtım ajansı gibi çalışıyoruz. İlk defa bir mahalle organize olarak kendini tanıtıyor. Bunun örnekleri Londra’da, Amerika’da, İtalya’da var. Türkiye’de bir ilk diyebiliriz “ diyerek görüşlerini bildiriyor. 

Şu anda mahallenin yakın çevresinde yerini almış olan butikler, tasarım dükkanları, restoranlar ve kültür-sanat merkezleri, bulundukları bu keyifli mahalleyi adeta sarıp sarmalıyor. Daha önce Tasarım Tomtom Sokakta’ya evsahipliği yapan, Çukurcuma Caddesi üzerinde Masumiyet Müzesi’ne komşu bina, Aga Khan ödüllü mimar Han Tümertekin projesiyle Tomtom Corners olarak karşımıza çıkıyor. Kendine özel avlusu, yüksek tavanlı üniteleri ve modern cephesiyle mahalleye yeni bir dokunuş getirecek Tomtom Corners’ta; 1+1’den 3+1 penthouse’a farklı ünite alternatifleri bulunuyor. Hayatın merkezinde, balkonlu, teraslı ünitelerde büyüklükler 50 m2 ile 184 m2 arasında değişiyor.

İçinde gezerken geçmişten bugüne yolculuk yaptığınız Tomtom Kırmızı ise Tomtom Kaptan Sokak’ı karşılayan, ihtişamlı cephesiyle ve sürpriz avlusuyla misafirlerini büyülüyor. Tomtom Kırmızı, tavanlardaki kalem işleri, avluya bakan ferforje balkonları, yüksek tavanları, muhteşem tarihi Fransız yetimhanesi manzaralı yemyeşil avlusuyla İstanbul’a renkli ve yepyeni bir dokunuş getiriyor.

Bir zamanlar Avusturya Macaristan Okulu’na ev sahipliği yapan bina; yıl boyunca tasarım, sanat, moda, teknoloji, dekorasyon, yeme-içme, müzik alanında birbirinden farklı etkinliklere imza atarak, daha çok kişinin Tomtom Mahallesi’ni keşfetmesini ve  Tomtom Designhood’un nabzını yükseltmesini sağlıyor.

Geçmişin izleri, geleceğin yaşam alanlarıyla birleşerek şehri yaşanılır kılıyor, hayat Tomtom’da akıyor.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”
  Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”

  17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Deprem sonrası hazırlanan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”la birlikte İstanbul’un çeşitli lokasyonları büyük bir şantiye alanına dönüştü.

 • İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor
  İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul’un Esenler İlçesi Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1. Etap 1. Bölge kapsamında inşa edilecek 531 konutun ihalesi gerçekleştirildi.

 • Kentsel dönüşümde yeni vizyon
  Kentsel dönüşümde yeni vizyon

  Barış Aydın: “Yatay mimari, geleceğin kentlerine en iyi hazırlık olacak. Yatay mimari kültürel değerlerimizi de geleneklerimizi de daha güçlü yaşamamızı sağlayacak”

 • Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Rize’nin Hemşin İlçesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 106 konutun ihalesi yapıldı.

 • Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı
  Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı

  Seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek amacıyla yeni yıla sanatsal bir kampanya ile giren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları, Kadıköy Süreyya Operası önünde ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon’un açılışını yapacaklardı ama valilikten yasal izin verilmeyen yarım kaldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.