|   |   |  Toplu konut ne demek?

Toplu konut ne demek?

Toplu konut yapılması gereken yeri kim, nasıl belirler?

Toplu konut ne demek?

 

Önceden planlanan ve belli bir yerleşim bölgesinde devletin vatandaşa yönelik açtığı kredi yardımları ve katkılarıyla oluşturulan yapılar topluluğuna “toplu konut” adı verilmektedir.

Kamusal ya da özel şirketler tarafından yapılan toplu konutlar, siteler halinde birçok ailenin barınabileceği şekilde oluşturulur.

Toplu konut alanları, Belediyelerle işbirliği yapılmak suretiyle Valiliklerce belirlenir. Bu alanlar Büyükşehir Belediyelerinin sınırları içerisinde en az bin (1000) konutun, diğer Belediye sınırları içerisinde ise en az dörtyüz (400) konutun sığacağı büyüklükte ve yerleşme yerinin nazım imar planı sınırları içinde olması zorunludur.

Toplu konut alanlarının belirlenmesinde;

· Yerleşme yerinde mevcut bir konut ihtiyacının olup olmadığı,

· Büyük yatırım projeleri sebebiyle ortaya çıkacak konut ihtiyacı olup olmadığı,

· Kentsel gelişmeyi engelleyici, toplu konut yapımını zorlaştırıcı ve altyapı ve üstyapı maliyetlerini artırıcı faktörlerin bulunup bulunmadığı,

· Verimli tarım arazisi olup olmadığı,

· Çevre kirlenmesi sorunu olup olmadığı veya yaratıp yaratmayacağı,

· Altyapısının olup olmadığı, yoksa konut inşaatlarının tamamlanması aşamasına kadar gerçekleşmesini sağlayacak önlemlerin alınıp alınmadığı,

· İmar planında gerekli sosyal tesislerin yer alıp almadığı, yoksa; konut inşaatlarının tamamlanması aşamasına kadar gerçekleşmesinin sağlayacak önlemlerin alınıp alınmadığı,

konularının araştırılması ve yapılabilirlik raporuna bağlanması zorunludur. Bu yapılabilirlik raporu, Valinin onayına sunulur. Valinin onayı, yapılabilirlik raporu ve parsel numaralarını içeren alan sınırlarını gösterir kroki ile birlikte İdareye gönderilir.

 

 

Toki Haberleri

Etiketler

Toki Kategorisindeki diğer haberler

  • Gölcük’te 398 konutun hak sahipleri belirlendi
    Gölcük’te 398 konutun hak sahipleri belirlendi

    Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Kocaeli’nin Gölcük İlçesi Sivritepe Rezerv Alanında hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi içerisinde bulunan 398 konutun hak sahipleri kurayla belirlendi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.