|   |   | 

Torrent Nedir? Ne İşe Yarar?

Torrent nedir, nasıl kullanılır, kullanım amacı nedir? Torrent kullanmak için neleri bilmemiz gerekir? Bütün bilmeniz gerekenler makalemizde...

Torrent Nedir? Ne İşe Yarar?

Öncelikle Torrent'i anlatabilmemiz için P2P kavramını bilmemiz lazım. Mağlum, ülkemizde hala bilgisayar'ı ve haliyle torrent'i bilmeyen insanlar var. İyice kavramak açısından P2P kavramından başlayalım anlatmaya.

P2P: Kullanıcıdan kullanıcıya anlamını taşır. Yani bilgisayar başındaki birisi bilgisayarındaki bir dosyayı paylaşıyor, diğer bir kullanıcı o dosyayı indiriyor, diğer bir kullanıcı da o kullanıcıdan indiriyor. Bu sistem o kadar güzel düşünülmüş ki, dosyayı indirmek isteyen kullanıcı tüm dosyalarınızı görebilir, indirebilir ve tabi ki de asıl olayımız olan o dosyayı paylaşabilir. İşte tüm bunlardan da Torrent kavramı doğuyor. Peki Torrent nedir?

Torrent ise P2P paylaşımına dayalı bir platformdur. Uzantısı .torrent olan paylaşım platformu, internet üzerinden dosya indirmek için her türlü şeyi (yani kısaca dosyaları) içinde barındıran bir dosya olarak tanımlayabiliriz. Tabi ki de bir sürü tanımı var ama daha çabuk kavramanız için böylesi daha iyi olur. Torrent'te (yani .torrent adlı dosyada) dosyanın isimleri, boyutları, nerden indirildiği veya indirileceği, geçen zaman-kalan zaman ve bunun gibi bir sürü bilgi yer alır. Tabi bu bilgiler kullandığınız programa göre de değişiklik gösterebilir. Baktığımızda Torrent'in dünyada kullanımı oldukça fazladır. Yaygın olarak kullanılan bu sistemin kullanıcıları kendisine çekmesinin bir diğer nedeni ise hızlı dosya transferini mümkün kılmasıdır. Ayrıca devasa dosyaları bile indirebilmenize izin verir bu 'mükemmel sistem.'

Peki Torrent kavramları nelerdir? Bunlar çok basit kavramlardır, ama bilmeniz de fayda var. Basitçe açıklayacak olursak:

Uploader: Dosya paylaşımını yapan, sizin anlayacağınız dilde bilgisayarındaki dosyayı torrent'e yükleyen kişidir.           

Leecher:  Uploader'in sunduğu dosyayı indiren kullanıcır. Yani biz...  

Tracker: Torrent'in bağlanıp dosyayı indirdiği sunucudur. O sunucu ne kadar iyiyse dosya indirme hızı bir o kadar fazla olur. Kim nekadar dosya çekti ve ne kadar yükledi gibi İstatislik bilgilerinide barındırabilir. Bittorrent ve Utorrent programlarında Tracker'ları kendimiz de ekleyebiliriz. Bunun için İnternette tabi ki de bir sürü tracker var, ama içinden kaliteli olanları seçersek torrentin hızı gerçekten de çok iyi oluyor. Tam anlamıyla açıklarsak: torrentin indirme hızı uçuyor!

Seeder: Uploader'in sunduğu dosyayı paylaşımdan indirdikten sonra diğer kullanıcıların o dosyayı indirebilmesi için dosyayı açıkta (veya paylaşımda) tutan kişidir. Birçok torrent sitesi torrent'i indirdikten sonra Seed etmemizi ister. Çünkü torrenti indirmeyi bitirdiğimiz anda seed edersek (diğer anlamda torrent programını kapatmazsak kendi kendine seed ediyor zaten) torrent indirme hızını daha da hızlandırırız. Şimdi bu seed olayını bir sürü kişinin yaptığını düşünün: o torrentin hızı nasıl uçar, artık kim bilir!

Peki torrenti hangi programdan indireceksiniz? 

Bunun için piyasada çeşitli programlar var. En basitinden Google'a bile yazsanız karşınıza binlerce program çıkabilir. Bunlardan birkaçı sadece sizin daha rahat, daha kaliteli bir şekilde torrent indirmenizi sağlar. Onlar da nerdeyse tüm dünyanın kullandığı 2 programdır: Bittorrent ve Utorrrent. Bu yazımda bu 2 programı sizlere anlatacağım. Bunun nedeni ise sizin daha iyi karar verebilmeniz için.

Bittorrent: İnternet üzerindeki dosyaya (paylaşım yazılımına) ve yine aynı tekniğe dayananan dosya takas sistemine verilen isimdir. Diğer tüm programlardan farkı sabit olmayan bağımsız sunucu tanımlama dosyaları sayesinde sabit bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın paylaşıma devam etmesidir. Direk dosya indirme, dosyayı indirirken diğer kullanıcılara dosyayı sunma gibi seçenekleri de sunar. En çok kullanılan torrent programıdır. Ayrıca benim de kullandığım torrent programıdır.

Utorrent: Bu da aynı Bittorrent gibi dosya indirmeyi sağlayan bir yazılım olarak da tanımlayabiliriz. Utorrent'in farkı ise (ve bu programı kullanan herkesin sevdiği bir yanı) sisteme yük olmayan bir yazılım olmasıdır. Bittorrent gibi Utorrent kullanıcılarının da bu programdan herhangi bir şikayeti yoktur. Ama bu durumdan Bittorrent sisteme yük oluyor sonucu çıkmasın, sadece Utorrent'in sisteme daha az yük olduğu ortaya konulmuş. Tek fark bu.

Ama ben gene de size Bittorrent programını önereceğim, açıklayamadığım bir nedenden dolayı seviyorum bu programı.

Tüm bu olayı özetlersek yine dediğim gibi Torrent kullanımı dünyada oldukça fazla ve yaygındır. Artık eski nesil sistem partlı indirme kalmadı, haliyle herkes de Torrent'e geçti. Gerçekten ama gerçekten bence de çok iyi oldu. Sonuçta kim bir dosyayı (hem de devasa bir dosyayı) indirirken o dosyanın adını (mantıklı olarak tabi ki de), boyutunu, nereden indirildiğini, nereden indirileceğini, indirmeyi duraklatıp devam ettirebileceği bir sistem istemez ki?

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer