|   |  Hayrat Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Hayrat İlçesini Favorilerime Ekle

Hayrat Güncel Konut Projeleri

Hayrat Konut Projeleri

Hayrat, Trabzon ilinin bir ilçesidir.
 
Hayrat, 1969 yılında Of'a bağlı bir belde olarak belediye Statüsüne kavuşmuş, 20.05.1990'da da İlçe statüsüne kavuşmuştur.Hayrat'a bağlı 2 adet belediye (Hayrat, Balaban), 18 adet köy bulunmaktadır. Hayrat Merkez Belediyesine bağlı olarak da 13 adet mahalle bulunmaktadır.
 
Tarihi yapısı hakkında kesin olarak bir bilgi bulunmamakla birlikte, Mileoslu denizcilerle kurulan kolonilerden biri olan Of'a bağlı yerleşim birimi olan Hayrat, İ.Ü. 312'de Pontus Krallığı sınırlarına girdiği, Pontus egemenliğinin yıkılması ile Roma, sonra da Bizans egemenliğine girdiği bilinmektedir. Hayrat, Pontus Rum İmparatorluğu döneminden sonra Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. I. Dünya savaşında Ruslar tarafından işgal edilen Hayrat 28 Şubat 1918'de Türk Birliğince işgalden kurtarılmıştır.
 
Karadeniz sahil şeridine 11 km uzaklıkta bulunan Hayrat, 170 km² yüzölçümüne ve ortalama 180 m rakıma sahiptir. Arazi yapısı itibarı ile çok engebelidir, "kıran" tabir edilen sıralı, paralel tepeciklerden oluşmaktadır. Bu tepelerin en yükseği 3000 m ile Ziyaret Tepesidir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.