|   |   | 

Tse Aydın’da Yatırım Yapacak

Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) Aydın'da yapacağı yatırımın detayları haberimizde..

Tse Aydın’da Yatırım Yapacak

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, “TSE olarak en büyük hayallerimizden birisi, sanayimizi testte yurt dışına mahkum olmaktan kurtarmak” dedi.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve beraberindeki heyet Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken’i ziyaret etti. Ziyarette Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Abdullah Sefa Yüksel ve AYTO Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk’e Aydın’a gerçekleştirdiği ziyareti için teşekkür eden AYTO Başkanı Hakan Ülken, “1992 yılında aynı zamanda TSE nin Teknik Kurul Üyesi olan Aydın Ticaret Odası Başkanımız Ahmet Rıza Acar’ın çabalarıyla araç muayene istasyonu ve laboratuar kurulması amacıyla ASTİM OSB içerisindeki Aydın Belediyesine ait 5 bin metrekarelik arsanın Türk Standartları Enstitüsü’ne tahsisi sağlanmış. Ancak, aradan geçen bunca zamana rağmen bu arsaya TSE tarafından herhangi bir yatırım yapılmamış. 

Malumunuz araç muayene işlemleri TÜV tarafından yapılmakta. Sayın TSE Başkanımdan bu arsaya tahsisine uygun, Aydın’ın ekonomik yapısıyla uyumlu, reel sektörün faydasına bir yatırımın yapılmasını talep ediyoruz. Odamız üyelerinden gelen talep üzerine gelen talep üzerine Odamızca talebimizi size yazılı olarak Temmuz ayında iletildi ve bu süreç böyle başladı” dedi.

Aydın’da var olduğu ortaya çıkan bu arsayı en iyi şekilde ve ihtiyaca uygun olarak değerlendirmek istediklerini kaydeden TSE Başkanı Hulusi Şentürk de, “Bu ara TSE test merkezleri kurma konusunda bir atak içerisinde. Emlak listemizde Aydın’daki bu arsamız görülmedi. Ancak arşivlerimize baktığımızda tespit ettik. Ama iş işten geçmedi. Araç muayene istasyonlarının ilk etabını yapıyoruz. Zaten ikinci etapta bunların sayıları artırılacak. Ama bu konuyu masaya yatıracağız. Acaba araç kontrol istasyonu olarak mı kullanalım yoksa burada daha fazla ihtiyaç duyulan bir yatırım var diye bakacağız. Aydın’ın ekonomik yapısına en uygun hangi yatırımı yapmak için fizibilite çalışması başlatalım. Gerçek ihtiyaç ne bunu görelim. Bunun üzerine bu arsamıza ortak akılla hangi yatırımı yapacağımıza karar verip gerekli yatırımı yapalım” dedi.

“SANAYİCİYİ DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARMAK İSTİYORUZ”

TSE’nin önümüzdeki 3 yıl içerisinde laboratuar tesislerine yaklaşık 300 milyon dalara yakın bir yatırım yapacağını açıklayan Şentürk, “Tesislerin tüm laboratuar alt yapısının 100 milyon dolara yakın olduğunu düşünürsek bu ciddi bir rakam. Bunu uygun hale getirmeksek, bu kurumun geleceği olmaz. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi ekonominin gerçek anlamda test talebini öğrenemiyoruz. Bu senin başında 65 bin sanayiciye basit bir anket gönderdik. 

Hangi belgeleri alamadıkları, hangi testleri yaptıramadıkları ve hangi standartların adaptesine ihtiyaç duyduklarını sorduk. Ne yazık ki, 65 bin anketten 2 bin kusur dönüş oldu. Bize gelen 2 bin kusurun da yarıdan çoğu çalakalem hazırlanmış. İhtiyacımız yoktur ya da İSO 9001 yazmış çıkmış. Şuan arkadaşlarımız gerçek ihtiyacı tespit etmeye çalışıyor. 

TSE olarak en büyük hayallerimizden birisi, sanayimizi testte yurt dışına mahkum olmaktan kurtarmak. Çünkü, yurt dışındaki testler aşırı pahalı ve ürün geliştirmenin de önüne engel oluyor. Yeni bir tasarım yapıyorsunuz. Tasarımın her aşamasında git gel, git gel; böyle ar-ge ve inavasyon olmaz. Durumu görmek istiyoruz. İnşallah sizinle beraber buraya güzel bir hizmet veririz”

Ege Bölgesi’nin TSE’nin yapılanma ihtiyacı duyduğu bölgelerden bir tanesi olduğuna işaret eden Şentürk, konuşmasını şöyle tamamladı: “Ege’ye İzmir üzerinden hizmet veriyoruz. İzmir’deki yerimizde dar zaten. Yıkılması gereken bir bina var. Onu yıkıp yerine yenisini yapacağız. Bunun dışında Ege’de yerimiz yok. Mecburen bölgede başka illere açılmaz zorundayız”

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 3 Yeni Havalimanı Geliyor!
  3 Yeni Havalimanı Geliyor!

  Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat, Bayburt ve Gümüşhane'ye havalimanı yapılması planlanıyor. Yozgat ve Karaman'a kendine ait, Gümüşhane ile Bayburt'a ise ortak havalimanı geliyor.

 • Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?
  Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?

  İngiltere'de yaşayan bir tasarımcının ürettiği robotlar, yakın ilişkideki bazı istenmeyen davranış kalıplarını tekrarlıyor. Rahatsız eden bu robotların, gerçek arkadaşların yerini tutup tutmayacağı inceleniyor.

 • Geleceğin Sanatçılarına Çağrı
  Geleceğin Sanatçılarına Çağrı

  Batı Anadolu Grubu, yurt genelinde güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümünde okuyan öğrencilere yönelik düzenlediği yarışma sürüyor.

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer