|   |   |  Turhal'da Kale çevresinde bulunan bin 500 ev yıkılacak 

Turhal'da Kale çevresinde bulunan bin 500 ev yıkılacak 

Tokat’ın Turhal İlçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından deprem riskli alan ilan edilen Camikebir ve Kova Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile birlikte kale etrafındaki konutların yıkılarak yerine tarihi dokuya uygun, çevre düzenlemesi ve alt yapısı modern bir konutlar inşa edilmesi planlanıyor.

Turhal'da Kale çevresinde bulunan bin 500 ev yıkılacak 

Turhal Belediyesi tarafından projenin ilk etabında Özelleştirme İdaresinden alınan 70 dönümlük rezerv alanıyla birlikte yeniden bir yerleşim alanı kurulması hedefleniyor. İkinci aşamada ise mahalle sakinleri ile uzlaşma ve anlaşma görüşmeler sonrasında isteyen mahalle sakinlerinin kira yardımı alarak kiraya çıkması, isteyenlerin ise 70 dönümlük rezerv alanına yapılacak olan 860 konuttan tercih yapması bekleniyor. Kalenin etrafındaki yerleşim yerlerinde oturan insanların taşınması ile birlikte ise bin 500 konut yıkılarak yeniden tarihi dokuya uygun olarak yapılması edilmesi planlanıyor. İnşaat çalışmalarını tamamlanması ile birlikte ise vatandaşların tercihlerine göre tekrar mahallelerinde yapılan evlere taşınmaları veya rezerv yapılan alandaki konutları tercih etmelerine imkan sağlanması öngörülüyor.

Kentsel dönüşüm projesi ile eski Turhal yenilecek

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, kalede başlayan restorasyon çalışmalarının yanı sıra kale çevresinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi ile eski Turhal'ın tamamen yenilenmiş olacağını söyledi. Kalede Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Bekler, "Milattan önceki yıllarda kalemizde surlar ve burçlar varmış. Ancak tarihe yenik düşmüş ve yok olmuş. Şuanda Kültür ve Turizm Bakanlığımız buradaki burçları yeniden yapıyor. Projemizin ikinci ayağında kalemizin üzerine sosyal tesisler yapılacak. Projenin üçüncü ayağında ise 6 bin yıllık geçmişe sahip olan kalemizdeki gizli geçit açılarak nereye çıktığı ortaya çıkarılacak. Kalede bir gizli geçit ve Kesikbaş Caminin türbesinin altında geçitler ve tüneller var. Bizler bu ikisinin bir birine bağlandığını düşünüyoruz. Bu proje tamamlandıktan sonra burasının ziyaretçi akınına uğramasını düşünüyoruz" dedi.

Kale çevresindeki bin 500 konut yıkılacak

Başkan Bekler, kalede yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte kale çevresindeki restorasyon çalışmalarınında tamamlanmasını hedeflediklerini ifade ederek, "Bu çalışmalarla eski Turhal tamamen yenilenmiş olacak. Yeşilırmak kenarındaki evlerde yıkılacak ve sahil şeridi oluşturulacak. Ben bu çalışmaların Turhal'ın tanıtımına ve turizmine çok büyük bir katkı sunacağını düşünüyorum. Kentsel dönüşüm projemiz kale çevresindeki bin 500 konut yıkılıp yerine yeniden bin 500 konut yapılmasını sağlıyor. Bu çalışmamızla eski mahalle, sokak kültürünü yeniden canlandırıldığı, tarihi dokunun korunmuş olduğu bu proje ilçemize yeniden bir hayat kazandıracak"" diye konuştu. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”
  Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”

  17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Deprem sonrası hazırlanan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”la birlikte İstanbul’un çeşitli lokasyonları büyük bir şantiye alanına dönüştü.

 • İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor
  İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul’un Esenler İlçesi Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1. Etap 1. Bölge kapsamında inşa edilecek 531 konutun ihalesi gerçekleştirildi.

 • Kentsel dönüşümde yeni vizyon
  Kentsel dönüşümde yeni vizyon

  Barış Aydın: “Yatay mimari, geleceğin kentlerine en iyi hazırlık olacak. Yatay mimari kültürel değerlerimizi de geleneklerimizi de daha güçlü yaşamamızı sağlayacak”

 • Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Rize’nin Hemşin İlçesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 106 konutun ihalesi yapıldı.

 • Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı
  Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı

  Seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek amacıyla yeni yıla sanatsal bir kampanya ile giren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları, Kadıköy Süreyya Operası önünde ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon’un açılışını yapacaklardı ama valilikten yasal izin verilmeyen yarım kaldı.

 • Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor
  Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

  Yenilenen binaları, yeni açılan cafe ve butikleri, tasarım ve sanata öncülük eden etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçen mahalle tanıtım platformu Tomtom Designhood, düzenlenen toplantı ile davetlilere tanıtıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.