|   |   |  Türk Yapı Sektörü İhracatta Dubai, Katar ve Moskova Fuarlarıyla Büyüyor

Türk Yapı Sektörü İhracatta Dubai, Katar ve Moskova Fuarlarıyla Büyüyor

İhracatta Dubai, Katar ve Moskova Fuarlarıyla büyüyen Türk Yapı Sektörü ile ilgili Expotim Genel Müdürü Çağatay Erşahin'in değerlendirmeleri röportajının detayları...

Türk Yapı Sektörü İhracatta Dubai, Katar ve Moskova Fuarlarıyla Büyüyor

 • Expotim & Ladin Grubu’ndan kısaca bahsedebilir misiniz?

Expotim & Ladin Grubu olarak kurulduğumuz 2003 yılından itibaren bizim tek bir amacımız var: Türkiye’nin ihracatını artırmak. Türkiye’nin cesur üreticilerini doğru pazarlara taşımak ve yeni müşterilerle pazar paylarını artırmalarını sağlamak. Bunun için Expotim & Ladin Grubu olarak, Paris’ten Dubai’ye, Johannesburg’dan Moskova’ya, Cakarta’dan Addis Ababa’ya kadar dünyanın çeşitli ihracat noktalarında senede ortalama 30 fuar düzenliyoruz.  TC Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışı fuar organizasyonu yetki belgesi ile Türkiye için önemi yüksek olan bu pazarlarda düzenlediğimiz prestijli milli katılımlar ve ana organizatörlüğünü üstlendiğimiz fuarlarımızla ülkemizin ihracatına yön veriyoruz. Expotim ve Ladin olarak iki şirketimizle birlikte bugüne kadar 14.000’den fazla katılımcı firmamızla, 44 ülkede 400’den fazla fuar organizasyonu düzenleyerek, 330.000 m2‘den fazla fuar alanı satışı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

 • Fuar portföyünüzdeki en büyük fuar olan The BIG 5 Show Dubai yapı ve yapı malzemeleri fuarından bize biraz bahsedebilir misiniz?

Bu yıl 40. kez organize edilecek The BIG 5 Show Dubai yapı ve yapı malzemeleri fuarı, Türk firmalarımız için bölgenin en seçkin inşaat platformu olarak görülmekte ve birçok firma Orta Doğu’dan aldıkları sipariş kapasitelerini bu fuarda doldurmaktadır. 2018 yılında fuarda Türkiye olarak; 250’den fazla Türk firmamızı, dünyanın 134 farklı ülkesinden gelen 70,000 profesyonel ziyaretçi ile buluşturmayı başararak rekor kırdık. İtalya’yı geride bırakarak, fuarın en geniş katılım sağlayan ikinci ülkesi olmayı başardık. Çok yoğun bir ilginin olduğu fuar, sektörel ürün grubu ayrımı ve profesyonel organizasyonu ile katılımcı firmaları artık sektörlerine göre özelleşmiş salonlarda doğru ziyaretçi ile buluşturuyor. Başarılı organizasyonu sayesinde artık The BIG 5 Show Dubai, yer bulmanın giderek zorlaştığı bir fuar haline geldi. 2018 yılında fuara Türk firmalarımızla birlikte 60 ülkeden 2,248 firma katıldı ve fuar 110,000 m2 gibi çok büyük bir alanda gerçekleşti.

Dubai, küresel inşaat piyasasının merkezi olan bir şehir. Şu anda Dubai’nin merkezinde bulunduğu körfez bölgesinde yapımı planlanan inşaat projelerinin toplam değeri 2,5 trilyon (USD) dolar. Petrol ve doğal gaz ihracatçısı zengin ülkelerin olduğu Körfez bölgesi,inşaat sektörü için çok önemli iş fırsatları barındıran bir bölge. Aynı zamanda, vize süreçleri nedeniyle Avrupa’daki fuarları ziyaret etme şansı olmayan Afrika ve Asya’dan gelen ciddi alıcıların da tercihi her zaman The BIG 5 Show Dubai olmuştur.Hem bu büyük projelerin parçası olarak buradaki pazardan pay almanın, hem de körfezdeki diğer ülkelere açılmanınen etkili yolu, bölgenin en büyük fuarı The BIG 5 Show Dubai’den geçiyor.

Ayrıca, fuara ayrı bir boyut katan bir konu olarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gerçekleşecek olan Expo 2020 Dubai’den bahsetmeliyiz.190 ülkenin katılacağı bu organizasyon, bugüne kadar Arap dünyasında gerçekleşecek olan en büyük organizasyon olarak lanse edilmekte ve bu büyük etkinliğidestekleyecek birçok inşaat ve altyapı projesi geliştirilmektedir. İnşaat ve yapı malzemeleri sektörü için çok önemli ihracat fırsatı anlamına gelen bu organizasyonu destekleyecek projelerin toplam değeri ise 42,5 Milyar (USD) dolara varmıştır. 2019 yılında gerçekleşecek olan 40. The BIG 5 Show Dubai fuarı, Expo 2020 öncesi son yapı fuarı olacak ve Expo 2020’de pay sahibi birçok uluslararası inşaat firmasının yetkilileri de bu fuarda olacak.

 • Fuar portföyünüze bu sene kattığınız fuarlardan birisi de Moskova’da düzenlenen Mosbuild fuarı, bu fuarla ilgili ne söyleyebilirsiniz?

Moskova Mosbuild fuarı, 2019 yılında firmamız adına önemli bir girişim olarak nitelendirdiğimiz bir fuar. Rusya’nın ve bölgenin en büyük yapı fuarı olan Mosbuild Fuarı, bu yıl 2-5 Nisan’da Moskova’da başarıyladüzenlendi.Expotim olarak biz de başarılı bir milli katılım organizasyonu ile fuarda Türkiye’nin temsiline önemli destek sağladık.Bu başarımızın karşılığında ise, 2020 senesinden itibaren Expotim olarak hem milli katılım hem de bireysel katılım anlamında Mosbuild Fuarının tek Türkiye temsilcisi olmayahak kazandık. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Mosbuild Yapı ve İç Dekorasyon Fuarı, bu yıl 65 ülkeden 77,000+ ziyaretçiyi 1,200 katılımcı ile buluşturdu. Ülkemizden 45 firmanın katıldığı fuar, Doğu Avrupa için olduğu kadar, Orta Asya için de etkili bir organizasyondur.Fuara, irili ufaklı özerk devletleri ve en uzak bölgeleri de dâhil olmak üzere Rusya’nın 82 farklı bölgesinden ziyaretçi katılmaktadır. Milli katılım kapsamındaki sektörler dâhilinde organize edilecek daha geniş bir Türkiye pavilyonu ile ihracatçı firmalarımızın Rusya pazarındaki etkinliğini Mosbuild Fuarı sayesinde bir hayli arttırdık, arttıracağız.

Yine 2019 yılında Moskova Mosbuild Fuarı ile ilgili önemli başarılardan bazıları; fuara katılan ziyaretçilerin %83’ü alım yapma amaçlı fuarı ziyaret ettiklerini dile getirmişler. Bu da fuar katılımcılarının neden %90 gibi yüksek bir rakamla fuardaki ziyaretçi kalitesinden memnun olduğunu açıklıyor ki fuarlar için bu ulaşılması çok da kolay olmayan yüksek bir rakamdır. 2019 yılında özellikle Roca, Hansgrohe, Geberit, Cersanit ve Duravit gibi banyo-seramik sektörünün devlerinin yer aldığı, bunlara Euro Decor, Benjamin Moore, Döcke ve Profil Doors gibi uluslararası kapı-pencere ve iç dizayn firmalarının katıldığı fuar sonrasında, 2020 yılında Moskova Mosbuild Fuarıdaha büyük ve daha geniş katılımlı bir fuar olacaktır.

 • Yine körfez bölgesindeki önemli ülkelerden biri Katar’da da fuar düzenlemektesiniz. Şu an siyasi-ekonomik konjonktür göz önüne alınınca, sizce bu fuar çok önem arz etmiyor mu?

Bildiğiniz gibi, Katar tüm dünyada kişi başına düşen 130bin $ satın alma gücü paritesi (PPP) ile en zengin ülke konumunda. Diğer körfez ülkeleri gibi, Katar dapetrol bağımlı ticari yapısını farklı sektörlerle çeşitlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu sektörlerin en başında ise yapı ve inşaat sektörü gelmekte ve ülkede birçok mega proje hayata geçirilmektedir. Ayrıca, sizin de sorunuzda değindiğiniz gibi, şu an çevre ülkeleri ile ilişkileri gerileyen bir ülke olarak Katar, mevcut siyasi ortamda Türkiye ile yakınlaşmaktadır. Türkiye’nin mevcut siyasi ortam sayesinde neredeyse Katar’da tek pazar haline gelmesi, ticari olarak ülkemize yeni iş ortaklıkları, daha güçlü ticari bağlar ve sayısız iş birliği imkânı yaratmaktadır. Örnek olarak, geçen sene Katar’a sadece yapı malzemeleri sektöründe yaptığımız ihracatımız 260 milyon doları aşmıştır.

Ayrıca; 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da yapılacak olması da Katar’da inşaat ve altyapı piyasasını canlandıran ayrı bir etken. Dünya Kupası projeleri kapsamında haftada 500 milyon $ harcama yapan Katar’da inşaat ve altyapı piyasası şu anda en hareketli günlerini yaşıyor. Ülke tanıtımı için de çok önemli olan bu uluslararası turnuvaya kadar Katar’ın ayırdığı bütçe ise 220 Milyar (USD) dolardır.

Katar’da, Expotim & Ladin Grubu olarak biz; düzenlendiği ülkelerin en büyük ve en geniş katılımlı fuarları olmayı başaran, Dubai’den sonra en büyük ikinci yapı fuarı olmaya aday The BIG 5 fuarının Türkiye milli katılımını organize etmekteyiz. Tam adı, The BIG 5 ConstructQatar yapı ve yapı malzemeleri fuarıolan bu fuara 2018 yılında 34 Türk firması katılmıştır. 2019 yılında ikincikez düzenlenecek olan bu organizasyonda Türk firmalarının yoğun ilgisi sebebiyle, geçen seneki katılımcı sayımızın çoküstüne çıkacağımızı düşünüyoruz.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI
  AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI

  ATAKENT 4 B Geleceğin Bağdat Caddesi olarak adlandırılan lokasyonda Avrupa Konutları Atakent 4’ü geliştiren Artaş İnşaat, şimdi de projenin 2. etabı Atakent 4 B’yi satışa sundu. Alıcılar, 1+1’den 4+1’e 362 konut ve 9 ticari ünitenin yer aldığı projedeki dairelere 0,64 oran, 180 ay vade ve 12 sonra ödeme avantajlarıyla sahip olabiliyor

 • Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi
  Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi

  Eroğlu Gayrimenkul, kamu bankaları tarafından başlatılan konut kampanyası seferberliğine, imza projesi Skyland İstanbul ile katılıyor. Sıfır peşinat ve 180 aya kadar 0,64 faiz oranı ile ev sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyadan faydalanan yatırımcılar, ilk 12 ay hiçbir ödeme yapmayacak. Skyland İstanbul rezidansları, cazip fiyat avantajlarının yanı sıra 1 yıl kira garantisi de sunuyor

 • Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor
  Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor

  Sur Yapı’nın Antalya projesinde ‘‘Rahat Bi Nefes Al’’ kampanyası kapsamında, sağlık çalışanlarına özel 15 bin TL’ye varan ek indirim!

 • Sanayinin Modern Geleceği
  Sanayinin Modern Geleceği

  İstanbul'da Sanayinin, Endüstrinin ve Ticaretin YeniAdresi Modern Sanayi Merkezi Esenyurt’ta Yükseliyor.

 • KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK
  KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK

  Cumhurbaşkanlığının himayelerinde düzenlenen dünyanın ilk online Uluslararası COVID -19 Konferansı, İstanbul merkezli olarak gerçekleştirildi. Birçok ülkeden uzman ismin, yerli ve yabancı akademisyenin katılarak salgının sosyal hayata ve iş dünyasına etkilerinin tartışıldığı online konferansta, faizsiz Elbirliği Sistemi’nin Türkiye’deki ekonomik başarısı ele alındı.

 • EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL
  EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL

  Teknolojik gelişmeleri projelerine taşıyarak insan hayatına değer veren Ege Yapı, Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’ne (International Safety Awards) layık görüldü

 • Hava Kent’ten Ev Sahiplerine Özel Hobi Bahçesi
  Hava Kent’ten Ev Sahiplerine Özel Hobi Bahçesi

  S.S CVS Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi, Taşoluk ve Haraççı projelerine özel hobi bahçeleri dahil ediyor… Hava Kent Taşoluk ve Hava Kent Haraççı projelerinde 150’şer metrekare olarak tasarlanan hobi bahçelerinde konut sahipleri doğa ile diledikleri gibi vakit geçirebilecek.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.