|   |   | 

Türkiye’de İlk Kez Biyoçeşitlilik Proje Yarışması Düzenleniyor

“Biyoçeşitlilik Proje Yarışması”bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Ayrıntılar haberin devamında..

Türkiye’de İlk Kez Biyoçeşitlilik Proje Yarışması Düzenleniyor

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri üreticisi Akçansa, iştiraki olduğu HeidelbergCement’in faaliyet gösterdiği ülkelerde düzenlediği, maden sahalarının biyolojik değerlerini arttırmayı amaçlayan “Biyoçeşitlilik Proje Yarışması”nı bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştiriyor.  

Üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoloji ve Ekoloji bölümlerinde ve Ziraat Fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmayla maden sahalarının biyolojik değerini artırmayı amaçlayan projeler üretilmesi ve öğrencilerin bu yöndeki farkındalıklarının arttırılması hedefleniyor.

Üniversite öğrencilerini çevreye, doğal yaşama ve sürdürülebilir geleceğe katkıda bulunmaya davet eden yarışmanın başvuruları, 1 Mart 2014 Cuma gününe kadar devam edecek.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri üreticisi Akçansa’nın Türkiye’de ilk defa düzenlediği “Biyolojik çeşitliliği artır, doğal hayata değer kat” konulu Biyoçeşitlilik Proje Yarışması’nın başvuruları başladı. Üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoloji ve Ekoloji bölümlerinde ve Ziraat fakültelerindeki öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 1 Mart Cuma günüdür.

“Quarry Life Award” maden sahalarında biyolojik çeşitliliğin artırılması amacıyla düzenlenen uluslararası bilim ve eğitim yarışmasıdır. Amacı madencilik faaliyetleri sonrası arazilerin ve doğal yabani hayatın, üniversite öğrencileri, araştırma görevlileri tarafından üretilecek yaratıcı, farklı ve inovatif projelerle tekrar doğaya kazandırılması, bu alanlarda biyolojik çeşitliliğinin arttırılması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak olarak özetleyebiliriz.

QLA yarışması, hem ulusal hem de uluslararası biyoçeşitlilik proje yarışması olması sebebiyle iki senede bir düzenlenmektedir. İlki 2011 senesinde yapılmış, 18 ülkeyi temsilen 300’den fazla proje katılmıştır. 2012 yılında Almanya’nın Heidelberg kentinde düzenlenen törenle ödüller sahiplerine verilmiştir.  

Doğaya, çevreye, biyoçeşitlilik, ekoloji ve biyoloji konularına meraklı tüm üniversite öğrencileri bu yarışmaya ister kendi başlarına ister ekip halinde katılabilirler. Başvurular 1 Mart 2013 tarihine kadar www.quarrylifeawards.com adresinden elektronik ortamda yapılabiliyor.

Yarışma için birisi İstanbul, diğeri Çanakkale’de üretim faaliyeti devam eden 2 hammadde sahası belirledik. Yarışmacılar tarafından bu sahalara yönelik 1 Mart 2014 tarihine kadar hazırlanacak proje tekliflerini Ulusal Jüri ön elemeden geçirecek, seçilen teklifler ise 1 Eylül 2014 tarihine kadar nihai proje haline getirilecektir. Projeler fizibilite, kamu bilincinin arttırılması ve paydaşların katılımı gibi doğaya ve topluma kattıkları değere kriterlerine göre değerlendirilecektir.


Ulusal yarışma için kamu kurum ve kuruluşlardan, üniversitelerden, STK’lardan uzman ve yetkili kişilerden oluşacak bir jüri değerlendirme yapacak.

 Büyük ödül 30.000 Euro

Kabul edilen tüm projeler, aynı anda hem ulusal hem de uluslararası ödüller için yarışacak. Ulusalda birinci olacak projeye 5.000 Euro, ikinciye 3.000 Euro, üçüncüye ise 1.500 Euro nakit para ödülü verilecek.

Uluslararası alanda başarı elde eden yarışmacılar ise 10.000 Euro değerinde para ödülü kazanacak. Bunların dışında 30.000 Euro tutarındaki büyük ödül ise en iyi genel projeye verilecek.


Akçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışması’na katılım koşulları:

-  Moleküler Biyoloji ve Genetik,  Biyoloji ve Ekoloji Bölümleri’nde ve Ziraat Fakültesi’nde okuyan lisans öğrencilerine yönelik gerçekleşen yarışmanın en önemli koşulu; daha önce yapılmamış, farklı bir yarışma için kullanılmamış, yaratıcı bir proje sunmak…

-  Yarışmaya katılmak isteyenlerin ya şahıs ya da ekipler halinde olması gerekiyor. Bir şahıs yalnızca bir Ulusal Yarışma seçebilme hakkına sahipken; yarışmaya kendi başına ya da bir ekip üyesi olarak katılabilir.

-   Şahıslar, iki yarışmaya katılamazlar.

-   Her bir katılan Taş Ocağının, belirli bir Ulusal Yarışmaya ait olduğu beyan edilecek. Öte yandan her proje teklifi yalnız bir ulusal yarışmadaki Taş Ocağına ilişkin olacak şekilde kurgulanmalıdır.

-   Uluslararası yarışmaya katılmak isteyenler, ulusal yarışmanın en iyi beş projeyi de kapsayacak proje tekliflerini İngilizce olarak sunmalıdır.

 

Öğrenciler, www.quarrylifeaward.com adresinden başvuru ve proje gönderimi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecektir.  

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer