|   |   | 

Türkiye’de İlk Kez Biyoçeşitlilik Proje Yarışması Düzenleniyor

“Biyoçeşitlilik Proje Yarışması”bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Ayrıntılar haberin devamında..

Türkiye’de İlk Kez Biyoçeşitlilik Proje Yarışması Düzenleniyor

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri üreticisi Akçansa, iştiraki olduğu HeidelbergCement’in faaliyet gösterdiği ülkelerde düzenlediği, maden sahalarının biyolojik değerlerini arttırmayı amaçlayan “Biyoçeşitlilik Proje Yarışması”nı bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştiriyor.  

Üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoloji ve Ekoloji bölümlerinde ve Ziraat Fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmayla maden sahalarının biyolojik değerini artırmayı amaçlayan projeler üretilmesi ve öğrencilerin bu yöndeki farkındalıklarının arttırılması hedefleniyor.

Üniversite öğrencilerini çevreye, doğal yaşama ve sürdürülebilir geleceğe katkıda bulunmaya davet eden yarışmanın başvuruları, 1 Mart 2014 Cuma gününe kadar devam edecek.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri üreticisi Akçansa’nın Türkiye’de ilk defa düzenlediği “Biyolojik çeşitliliği artır, doğal hayata değer kat” konulu Biyoçeşitlilik Proje Yarışması’nın başvuruları başladı. Üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoloji ve Ekoloji bölümlerinde ve Ziraat fakültelerindeki öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 1 Mart Cuma günüdür.

“Quarry Life Award” maden sahalarında biyolojik çeşitliliğin artırılması amacıyla düzenlenen uluslararası bilim ve eğitim yarışmasıdır. Amacı madencilik faaliyetleri sonrası arazilerin ve doğal yabani hayatın, üniversite öğrencileri, araştırma görevlileri tarafından üretilecek yaratıcı, farklı ve inovatif projelerle tekrar doğaya kazandırılması, bu alanlarda biyolojik çeşitliliğinin arttırılması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak olarak özetleyebiliriz.

QLA yarışması, hem ulusal hem de uluslararası biyoçeşitlilik proje yarışması olması sebebiyle iki senede bir düzenlenmektedir. İlki 2011 senesinde yapılmış, 18 ülkeyi temsilen 300’den fazla proje katılmıştır. 2012 yılında Almanya’nın Heidelberg kentinde düzenlenen törenle ödüller sahiplerine verilmiştir.  

Doğaya, çevreye, biyoçeşitlilik, ekoloji ve biyoloji konularına meraklı tüm üniversite öğrencileri bu yarışmaya ister kendi başlarına ister ekip halinde katılabilirler. Başvurular 1 Mart 2013 tarihine kadar www.quarrylifeawards.com adresinden elektronik ortamda yapılabiliyor.

Yarışma için birisi İstanbul, diğeri Çanakkale’de üretim faaliyeti devam eden 2 hammadde sahası belirledik. Yarışmacılar tarafından bu sahalara yönelik 1 Mart 2014 tarihine kadar hazırlanacak proje tekliflerini Ulusal Jüri ön elemeden geçirecek, seçilen teklifler ise 1 Eylül 2014 tarihine kadar nihai proje haline getirilecektir. Projeler fizibilite, kamu bilincinin arttırılması ve paydaşların katılımı gibi doğaya ve topluma kattıkları değere kriterlerine göre değerlendirilecektir.


Ulusal yarışma için kamu kurum ve kuruluşlardan, üniversitelerden, STK’lardan uzman ve yetkili kişilerden oluşacak bir jüri değerlendirme yapacak.

 Büyük ödül 30.000 Euro

Kabul edilen tüm projeler, aynı anda hem ulusal hem de uluslararası ödüller için yarışacak. Ulusalda birinci olacak projeye 5.000 Euro, ikinciye 3.000 Euro, üçüncüye ise 1.500 Euro nakit para ödülü verilecek.

Uluslararası alanda başarı elde eden yarışmacılar ise 10.000 Euro değerinde para ödülü kazanacak. Bunların dışında 30.000 Euro tutarındaki büyük ödül ise en iyi genel projeye verilecek.


Akçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışması’na katılım koşulları:

-  Moleküler Biyoloji ve Genetik,  Biyoloji ve Ekoloji Bölümleri’nde ve Ziraat Fakültesi’nde okuyan lisans öğrencilerine yönelik gerçekleşen yarışmanın en önemli koşulu; daha önce yapılmamış, farklı bir yarışma için kullanılmamış, yaratıcı bir proje sunmak…

-  Yarışmaya katılmak isteyenlerin ya şahıs ya da ekipler halinde olması gerekiyor. Bir şahıs yalnızca bir Ulusal Yarışma seçebilme hakkına sahipken; yarışmaya kendi başına ya da bir ekip üyesi olarak katılabilir.

-   Şahıslar, iki yarışmaya katılamazlar.

-   Her bir katılan Taş Ocağının, belirli bir Ulusal Yarışmaya ait olduğu beyan edilecek. Öte yandan her proje teklifi yalnız bir ulusal yarışmadaki Taş Ocağına ilişkin olacak şekilde kurgulanmalıdır.

-   Uluslararası yarışmaya katılmak isteyenler, ulusal yarışmanın en iyi beş projeyi de kapsayacak proje tekliflerini İngilizce olarak sunmalıdır.

 

Öğrenciler, www.quarrylifeaward.com adresinden başvuru ve proje gönderimi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecektir.  

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

 • Deprem Risk Raporu Nedir!?
  Deprem Risk Raporu Nedir!?

  Deprem risk raporu olası bir deprem karşısında binanın fiziki ve teknik olarak durumunu, sağlamlık derecesini ve barındırdığı riskleri bilimsel analiz ve ölçümlere dayanarak gösteren rapordur.

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer