|   |   |  Türkiye genelinde sıfır konut satışı düşüyor

Türkiye genelinde sıfır konut satışı düşüyor

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, TÜİK‘in açıkladığı 2019 Ekim ayı gayrimenkul verilerini değerlendirdi.

Türkiye genelinde sıfır konut satışı düşüyor

Verilerde Türkiye genelinde sıfır konut satışında bir önceki yılın aynı ayına göre %33 azalma görülürken, ipotekli konut satışlarında %525, ikinci el konut satışlarında ise %29 artış göze çarpıyor.

İpotekli konut satışları %525 arttı

TÜİK‘in Ekim ayı gayrimenkul verilerini değerlendiren Endeksa.com Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, “Ekim ayında 142.810 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakam ile konut satış adetleri bir önceki aya göre %2,8; bir önceki yılın aynı ayına göre ise %2,5 düşüş göstermiş oldu. Ekim ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %525 oranında artış gösterdi ve ipotekli satışların oranı %35 oldu” dedi.

Ekim ayında 1.008.283 adet konut satıldı

Daylan, 2019 yılının ilk 10 ayında toplam 1.008.283 adet konut satılmış olduğunu ve konut satış adedinin geçen senenin aynı dönemine göre %12 düşüş gösterdiğini belirtirken, konut satışlarının %24’ünü ipotekli satışların, %76’sını ise diğer satışların oluşturduğunu açıkladı.

Sıfır konut satışı düşüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %33 azalarak 50.181 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %35 oldu. İkinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %29 artış göstererek 92.629 oldu.

Yabancılara satış azaldı

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %32 azalarak 4.272 oldu. Yabancılara en fazla konut satışı yapılan iller sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova oldu. En fazla konut satışı yapılanlar ise sırasıyla Irak, İran, Rusya Federasyonu, Almanya ve Afganistan vatandaşları oldu.

Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.286 TL

Endeksa verilerine göre Ekim ayında Türkiye genelinde konut satış fiyatları %0,32; kira fiyatları ise %0,17 düşüş gösterdi. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.286 TL, ortalama konut fiyatı 290.322 TL, ortalama kira 1.298 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 18 yıl.

İstanbul’da ortalama konut fiyatı 411 bin TL

Ekim ayında İstanbul’da konut satış fiyatları %0,14; kira fiyatları ise %0,46 düşüş gösterdi. İstanbul’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.576 TL, ortalama konut fiyatı 411.240 TL, ortalama kira 1.492 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 22 yıl.

Ankara’da konut satış fiyatları düşüş, İzmir’de ise artış gösterdi

Ankara’da konut satış fiyatları %0,17 düşüş; kira fiyatları ise %0,41 artış gösterdi. Ankara’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.778 TL, ortalama konut fiyatı 231.140 TL, ortalama kira 1.176 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 16 yıl.

İzmir’de ise konut satış fiyatları %0,14; kira fiyatları ise %0,6 artış gösterdi. İzmir’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.880 TL, ortalama konut fiyatı 345.600 TL, ortalama kira 1.452 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yıl.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Antwell, yılın en iyisi seçildi!
  Antwell, yılın en iyisi seçildi!

  Yurtiçinde ve yurtdışında birçok önemli projeye imza atan Ant Yapı’nın, yeni projesi Antwell, gayrimenkul sektörünün en iyilerinin seçildiği Sign of The City Awards 2019’da “En İyi Rezidans” ödülünün sahibi oldu.

 • Çalışanların sadece yüzde 35’i ofisinden memnun
  Çalışanların sadece yüzde 35’i ofisinden memnun

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ile Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin’in, Gayrimenkulün Büyük Buluşması/RE360’ta ‘Gayrimenkulde Karşılanmamış Beklentiler’ başlıklı sunumlarında çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

 • Dekorasyon nedir ve nasıl yapılır?
  Dekorasyon nedir ve nasıl yapılır?

  İnsanlar tarihleri boyunca her zaman bir şeyleri dekore etme yönünde çalışmışlardır. Bu his insanların içinde bulunan zevklerini, mekânlara tattırma arzusundan kaynaklanır.

 • Emlak işletmelerine ek süre!
  Emlak işletmelerine ek süre!

  Taşınmaz ticaretiyle iştigal eden emlak işletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmeleri için almaları gereken yetki belgesi süresi 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı.

 • Akıllı evlerin yükselişi devam ediyor
  Akıllı evlerin yükselişi devam ediyor

  Teknoloji, evleri de daha akıllı hale getirdi. Dışarıdayken evimizi ısıtıp soğutabiliyoruz, zil çaldığında kapıda kim var diye görebiliyor hatta konuşabiliyoruz, elektriği ve prizleri kontrol ederek prizde unutulan ütü korkusuna son verebiliyoruz.

 • İnşaat son çeyrekte pozitif tarafa geçecek
  İnşaat son çeyrekte pozitif tarafa geçecek

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Kasım Ayı Raporu’nu açıkladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.