|   |   | 

Türkiye İtibar Endeksi 2013 Sonuçları Açıklanıyor

Türkiye İtibar Endeksi (TİE) 2013 sonuçları 13 Mart’ta düzenlenecek törenle açıklanacak.

Türkiye İtibar Endeksi 2013 Sonuçları Açıklanıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik denetiminde Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerindeki şirketlerin kamuoyu nezdindeki itibarını ölçümleyen Türkiye İtibar Endeksi’nin (TİE) 2013 yılı sonuçları 13 Mart’ta düzenlenecek törenle açıklanacak. Otomotiv, Bankacılık, Gıda, Enerji, Ulaşım, Beyaz Eşya, Elektronik Eşya, Sigorta, Eğitim (Üniversiteler), GSM / Telekom, İnşaat ve Hazır Giyim sektörlerinin mercek alındığı TİE 2013 araştırmasında, 3 yıl üst üste araştırmanın radarına giren 50’yi aşkın kurum ve markaya bu yıl ilk kez ‘Türkiye İtibar Endeksi Takdir Beratı’ verilecek.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik denetiminde İtibar Atölyesi adına uluslararası araştırma şirketi XSIGHTS tarafından hazırlanan TİE hakkında bilgi veren İstanbul Ticaret Üniversitesi İtibar ve Derecelendirme Merkezi Müdür Yrd. Doç. Dr. Ferhan Benli, Türkiye İtibar Endeksi’nin ülkemizdeki benzer pek çok araştırmadan farklı olduğunu vurgulayarak, “Endeks için yapılan alan araştırması her yönü ile tamamen üniversitemizin bilimsel laboratuar ortamında planlanıp, veriler yine bilimsel ilkeler ışığında toplandıktan sonra sektörel analiz raporları hazırlanıyor” dedi.

ŞİRKETLERE ÇAĞRI

Şirket itibarının şirketlerin piyasa değerlerini ne derecede etkilediğini değişen risk yapılarına göre gözlemlediklerini kaydeden Benli, “Değerini piyasada korumak ve arttırmak isteyen şirketler için itibar endeksi önemli bir gösterge. Herhangi bir sponsoru olmayan endeksimizin bu sene de çarpıcı sonuçları ortaya koyacağı düşüncesindeyim” değerlendirmesinde bulundu. Ekonomik büyümenin kurumların itibarı ile paralel şekilde gerçekleştiğine dikkat çeken Benli, “Merkez olarak sadece rating kuruluşlarının kantitatif derecelerinden önce itibarlarının derecelendirilmesine önem vermeliyiz” mesajını verdi.

İtibar Endeksi’nin şirketler için bir navigasyon aracı görevini üstleneceğini söyleyen Ferhan Benli, “2013 verilerini kapsayan 3. TİE çalışmasının sonuçlarını önümüzdeki 13 Mart’ta kamuoyu ile paylaşacağız. İtibar Atölyesi adına XSIGHTS tarafından hazırlanan bu yılki raporda, 12 lokomotif sektörün itibar değerleri, her sektörün öne çıkan büyük kuruluşlarının münferiden itibar değerleri, sektör içi rakiplerinden farklılıkları, benchmark kurumdan farklılıkları gibi önemli ölçümlemelerin yanı sıra tavsiyeler yer alacak” dedi.

İTİBARIN SÜPER LİGİ

Bu yıl 3. kez gerçekleştirilen araştırmanın bu anlamda ülkemizde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Benli, “Kurum ve markaların algısı geçmiş, bugün ve gelecek ekseninde artık daha net bir biçimde okunabiliyor” dedi.

‘Türkiye İtibar Endeksi Radarı’na her yıl ortalama 400 kurum ve markanın girdiğini söyleyen Benli, “3 yıl üst üste bu radara girmenin kurum ve markalar açısından büyük bir başarı olduğu görüşündeyiz. Bunu kurumlar açısından ‘İtibarın Süper Ligi’ şeklinde de adlandırabiliriz. Dönüp 3 yıllık projeksiyona baktığımızda 50’yi aşkın kurum ve markanın bu başarıyı gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu nedenle bu yıl yeni bir uygulamayı devreye sokuyoruz. İtibar Atölyesi, XSIGHTS ve İstanbul Ticaret Üniversitesi temsilcilerinden oluşan TİE Yürütme Kurulu olarak sektördeki sıralamasına bakılmaksızın TİE Radarı’na 3 yıl üst üste girmeyi başaran kurum ve markaya ‘Türkiye İtibar Endeksi Takdir Beratı’ vermeye karar verdik. 50’yi aşkın kurum 13 Mart’ta TİE 2013 sonuçlarını açıklayacağımız törende takdir beratlarını alacak” şeklinde konuştu.

TİE’yi gerçekleştiren XSIGHTS Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Penn ise, endeks verilerini Türkiye’nin 26 ilinde tesadüfi seçim metodu ile belirlenen iki bin denek ile yüz yüze anket çalışması yaparak topladıklarını söyledi. Penn, “Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan X-Reputation modelimizi, endeks yapısına uygun olarak ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademisyenlerinin görüşleri doğrultusunda yeniden düzenledik. Kültürümüzde büyük önem taşıyan ‘güven’ ve ‘gönüldaşlık’ kavramlarını da araştırmamıza dahil ederek ülkemizdeki en itibarlı şirketleri belirlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TİE ile birlikte itibarın ölçülebilir bir değer olduğu noktasında Türkiye’deki kurumların bilinçlenmeye başladığını ifade eden XSIGHTS Genel Müdürü Penn, “Gerek özel sektör, gerek kamu, gerekse STK’lardan kendi kurumları özelinde itibar araştırması yapılması yönünde gelen talepler bizi çok mutlu ediyor. Hatta TİE uluslararası ölçekte dikkat çekmeye de başladı. Gelecekteki amacımız İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İtibar Atölyesi ile birlikte itibar parametrelerini finansal sayılara çevirebilmek” dedi.

İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • BÜYAP proCE Yarışması 2017
    BÜYAP proCE Yarışması 2017

    Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü, bu sene proje geliştirme yarışması "ProCe" nin ikincisini düzenliyor. Yarışmaya başvurmak için son tarihin 2 Kasım olduğu açıklandı.

  • Barter ve Uluslararası Barter Ticaret Modeli
    Barter ve Uluslararası Barter Ticaret Modeli

    Dünyada yaygın olarak kullanılan barter sistemini, Türkiye ticaretine yeni bir soluk getirmek amacıyla 2004 yılında kurulan Garanti Barter, faaliyetlerini uluslararası ticarete taşımak için harekete geçti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer