|   |   | 

Türkiye konut fiyatı artışı beklentisinde Avrupa’da ilk sırada

ING Bank tarafından Avrupa’nın 12 ülkesinde yaptırılan konut fiyatları ve Mortgage Kredileri araştırması sonuçlandı. Araştırma, Türkiye’de ve Avrupa’da tüketicilerin konut fiyatları ile ilgili düşüncelerine dair ilginç veriler ortaya koydu...

Türkiye konut fiyatı artışı beklentisinde Avrupa’da ilk sırada

ING Bank'ın her yıl yaptırdığı Konut Fiyatları ve Mortgage Kredileri Araştırması'nın 2013 sonuçları açıklandı. Tüketicilerin konut fiyatları ve Mortgage kredilerine yaklaşımını belirlemeyi hedefleyen araştırma, Türkiye'de tüketicilerin 2014 yılında Konut fiyatlarında artış beklentisi içinde olduğunu ve Türkiye'de konut kredisini geri ödemede zorlanan tüketicilerin oranının yüzde 33 düzeyinde olduğunu gösterdi. Türk tüketicilerin önümüzdeki bir yıllık süre zarfında konut fiyatlarında artış olacağı yönünde 12 ülke arasında en iyimser profili çizdiği belirlendi.
Avrupa'nın 12 ülkesinde 12 bin kişiyi kapsayan araştırmada insanların konut fiyatları ve mortgage konularına nasıl yaklaştıklarının ve konut alımı ile ilgili yaklaşımlarının belirlenmesi hedeflendi.Araştırma sonuçlarına göre, pek çok insanın finansal planlaması içinde önemli bir yer tutan konut fiyatları konusunda Avrupa'nın en çok artış bekleyen ülkesi Türkiye oldu. Buna göre, Türkiye'de tüketicilerin yüzde 77'si önümüzdeki yıl içinde konut fiyatlarının yükseleceğini öngörüyor. Bu oran ile Türkiye, tüketici bazında konut fiyatlarında en çok artış bekleyen ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alıyor.
Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka çarpıcı veri ise ülkeler bazında konut kredilerinin geri ödenme hızı ve oranı oldu. Türkiye, yüzde 33'lük oranla tüketicinin Konut Kredisi geri ödemesinde zorlandığı ülkeler sıralamasında 12 ülke arasında 8. sırada yer alıyor.
İngiltere konuta güveniyor, İspanya’da sancı devam ediyorKonut fiyatlarına ilişkin artış beklentisinde en çarpıcı oran ise İngiltere'de görülüyor. İngiltere'deki tüketicilerin konut fiyatlarının önümüzdeki yıl artacağına dair beklentisi 2012'ye göre yüzde 56'lık bir artış gösterdi. Birleşik Krallık genelinde tüketicilerin yüzde 61'i 2014'te konut fiyatlarının yükselmesini bekliyor. Artış beklentisinde geçen yıla göre en büyük düşüş ise Fransa'da gözlendi. 
2012'de Fransız tüketicilerin yüzde 52'si fiyatların artacağını belirtirken bu oran 2013'te yüzde 42'ye gerilemiş durumda. Listede konut fiyatlarında artış beklentisi en düşük olan ülke ise ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü İspanya. İspanyol tüketicilerin yalnızca yüzde 17'si önümüzdeki yıl Emlak fiyatlarında artış bekliyor.
Araştırma kapsamında değerlendirmeye alınan diğer ülkelerde Konut fiyatı artış beklentisi oranı ise şu şekilde: Hollanda yüzde 25, İtalya yüzde 29, Romanya yüzde 31, Polonya yüzde 39, Almanya ve Belçika yüzde 57, Lüksemburg yüzde 70 ve Avusturya yüzde 75.
Mortgage geri ödemesinde liderlik Almanya’daAraştırmada konut kredilerinin geri ödemesi konusunda tüketicilerin yaklaşımı da saptandı. Avrupa genelinde Konut Kredisi ve Kira ödemesinde zorlandığını söyleyen tüketicilerin oranı yüzde 29. Türkiye'de ise konut kredisi kullanan ve Kira ödeyen tüketicilerin yüzde 33'ü Kredi ve kira ödemelerinde güçlük çektiklerini belirtiyor.
Mortgage kredilerinin en hızlı ödendiği ülkeler ise Hollanda, Lüksemburg ve Almanya. Bu ülkelerdeki ödeme kolaylığı Faiz oranlarının düşük olması ile ilişkilendiriliyor. Hollanda'da tüketicilerin yalnızca yüzde 12'si Kredi ödemelerinde güçlük çektiklerini söylerken bu oran Lüksemburg'da yüzde 13; Almanya'da ise yüzde 19 olarak gerçekleşti.
Kredi geri ödemesinde en çok zorluk çeken tüketici kesimi ise yüzde 48'lik oranla kriz etkilerinin sürdüğü İspanya'da yaşadığı göze çarpıyor. Diğer yandan İtalya (%46) ve Romanya'da (%45) da konut kredisi ve kira ödemelerinde zorluk yaşayanların oranı dikkat çekiyor.
Türk tüketici hayallerindeki evini istiyorAraştırmada tüketicilerin hayallerindeki evde yaşamaya dair beklentileri de belirlendi. Buna göre, Avrupa genelinde tüketicilerin yüzde 76'sı hayallerinin evinde yaşamanın kendisi için önemli olduğunu belirtiyor. 12 ülke arasında "Hayallerinizin evinde yaşamak benim için gerçekten önemlidir" cümlesine kesinlikle katılıyorum ve katılıyorum şeklinde cevap verenlerin oranları baz alınarak yapılan sıralamada Türkiye yüzde 93'lük oranla ilk sırada yer aldı. Ayrıca Türkiye'deki tüketicilerin yüzde 62'si müstakil evde yaşamayı tercih edeceğini belirtiyor.
Düşük faiz konut talebini artırıyorING Bank Bireysel bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, ING Bank'ın birçok konuda olduğu gibi konut fiyatları ve mortgage yaklaşımı konusunda da düzenli olarak kapsamlı araştırmalar yaptırdığının altını çizerek bu araştırmaların tüketiciye yönelik hizmet stratejilerinin temelini oluşturduğunu belirtti.
2013'te konut kredisi faizlerinin düşmesinin Türkiye'de konut talebini artırdığını belirten Uygun, "Tüketiciler arasında en fazla artış beklentisinin Türkiye'de olması şaşırtıcı bir gelişme değil. 2013 yılının ekonomik iklimi bu beklentiyi canlı tutacak şekilde gelişti. Türkiye'de tüketicilerin en güvenilir bulduğu Yatırım araçlarının başında Gayrimenkul geliyor. Bu nedenle tüketici Emlak piyasasını ve bu çerçevedeki ekonomik değerleri mümkün olduğunca yakından takip ediyor ya da uzmanlara danışıyor. Bunda geleneksel olarak devam eden konutun değer kaybetmeyen bir Yatırım olduğu algısının da önemli bir rolü var" dedi.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

 • Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar
  Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar

  Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazilerdir.

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer