|   |   | 

Türkiye'deki 20 Milyon Konutun Yarısına Yakını Riskli

İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, Türkiye'deki 20 milyon yapı stokunun yüzde 45'inin sağlıksız olduğunu belirtti.Ayrıntılar haberimizde

Türkiye'deki 20 Milyon Konutun Yarısına Yakını Riskli

Türkiye İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, Türkiye'deki 20 milyon yapı stokunun yüzde 45'inin sağlıksız olduğunu belirterek, "Bu kötü yapı stoku sadece bize yıkım ve felakete değil, cari açığa ve enerjimizi boşa harcamamıza da yol açıyor. Enerjinin yüzde 40'ı konutlarda kullanılıyor" dedi.

Türkiye'de ve dünyada ekonominin can damarı olarak görünen inşaat sektörünün temsilcileri Bursa'da buluştu. Bursa'da ilk defa düzenlenen 'İnşaat Zirvesi'nde sektörün geleceği masaya yatırılacak.

BTSO'daki zirvenin açılışında konuşan İnşaat Burada Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serap Kaya, 2030 yılında dünya nüfusunun 8 milyar olacağını, 2050 yılında ise bu sayının 9 milyarı bulacağını söyledi. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70'inin şehirlerde yaşayacağını vurgulayan Kaya, geleceğin inşaat sektörü ile şekillendiğini dile getirdi.

Türkiye İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, inşaat sektörünün İstanbul'dan sonra en aktif olduğu şehrin Bursa olduğunu söyledi. Yetişener, "Bizde yağ var, un var, şeker var. En iyi helvayı kim yapacak? Niye Japonlar yapıyor. Google'da bakıyorsunuz, Japonya'da 7.4 deprem olduktan sonra 10 dakika sonra Japonlar masalarının başına geçiyor. Biz ise 14 sene sonra hala bir şeyleri konuşuyoruz. Biz de Allah kuluyuz. Farkı kapatmalıyız. Onların bizden farklı bir özellikleri yok" dedi.

"TÜRKİYE DÜNYA İNŞAAT İHRACATINDA İLK 5'TE"

Türkiye inşaat sektörünün dünya ihracatında 5. sırada olduğunu belirten Yetişener, "İnşaat malzemeleri sektörü, yüksek katma değerlidir. Kendimizi yenileyemezsek, inovatif olamazsak hedefe ulaşamayız. İnşaat ihracatında dünyada 5. sıradayız. Bizde bir gelişme var. Dünya bunu kabul etmiş. Bugün ihracatı 21.2 milyar dolarla kapattık. Bizim farkımız var. Cari açığa yüzde 250 katkı koyan bizim sektörümüzdür. Büyümenin sağlıklı olması için kamunun ve büyük projelerin olması yetmez. İkisi birlikte dengeli olmazsa sürdürülebilir büyüme tehlikeye girer. 2014 yılından beklentimiz, özel sektör yatırımlarının büyüyeceği yönde. Yüzde 5'lik büyümeyi ülke yakalayacak" diye konuştu.

"20 MİLYON KONUTUN YÜZDE 25'İ KÖTÜ YAPI"

Güvenli yapı stokunun Türkiye'de artırılması gerektiğine dikkat çeken Yetişener, "Kötü yapı stokunun kalkması için kentsel dönüşüm önemli. Nüfus artıyor ve her sene bu ülkenin 50 bin konuta ihtiyacı var. Yeni konutları doğru dürüst yapmalıyız. Uzattığınız binaların ömürlerinden de ekonomik olarak zarar ettirmeyeceksiniz. Tüm yapılar optimum verimlilikte olmalı. Yapı ömrünü tamamlayan ve geri dönüşümü olan yapılara güvenli yapı diyoruz. Eğer biz, 2023'te ilk 10 ekonomi içine gireceksek bu güvenli yapı şartlarını sürdürmemiz lazım. Bugün Türkiye'de 20 milyonluk konut stoku var. Bu konut stokunun yaklaşık 45'i sağlıksız, yani kötü yapı. Bu yapılar, sadece bize yıkım ve felakete mi yol açıyor? Hayır, cari açığa ve enerjimizi boşa harcamamıza yol açıyor. Enerjinin yüzde 40'ı konutlarda kullanılıyor. Biz enerjimizi boşa harcamamalıyız" şeklinde konuştu.

Yetişener, mevzuat kargaşasının giderilmesini, uzun süredir tartışılan yapı yasasının değiştirilmesini istedi.

"BİR PARKIN KAMULAŞTIRILMASI, MALİYETİNİN 6 KATI"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Soğanlı ve Demirkapı'da kentsel dönüşüm çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi. Osmangazi olarak en büyük sıkıntılarının arazi sıkıntısı olduğunu kaydeden Dündar, "Bir işi yapacaksın, çok fazla kişiyle uğraşacaksın. Bu kadar kişiyle uğraşmak çok zor bir iş. Elinde arsası olan insanlar çok rahat dönüşüm yapıyor. Bizim de kendi gerçeğimizi göz önüne alarak bu işi götürmemiz lazım. Osmangazi Belediyesi'nde hizmet üretmek için 105 milyon lira kamulaştırmaya kaynak ayırdık. Doğru bir planlama olsaydı, hızlı ve kaçak çarpık yapılaşma olmasaydı farklı hizmetler üretecektik. 2 bin metrekarelik park yapmak için 600 bin lira kamulaştırmaya, 100 bin lira yapımına para harcıyoruz. 7 kat maliyet yani. Kentsel dönüşüm, Bursa'nın ana gündemi. Dönüşüm ile şehircilik kalitemiz yükselecek" dedi.

"YATIRIMLARIMIZ 5 DÖNEME EŞİT"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, büyükşehir belediyelerinin yapılan son düzenlemelerle sorumluluk alanının arttığını, daha güçlü hale geldiğini söyledi. Şehirlerin geliştiğini ve yarıştığını ifade eden Altepe, "Türkiye artık gelişti. Artık çevreyi görmeye başladık. Tarihi eserlere sahip çıkmaya başladık. Bursa'da 750 bin yapı stokumuz var. Özellikle bizler hızlı bir yapılaşma içindeyiz. Yapılarımızın 17 Ağustos'ta sağlam olmadığını gördük. Riskli yapıların dönüşebilmesi gerek. Bu konuda adımların atılması lazım. Kentlerin gerçek anlamda Avrupa kenti olması için bu kent merkezindeki dönüşümü de önemsiyoruz. Şu anda yaptığımız kamulaştırmalar sürüyor. Bu dönemde yaptığımız kamulaştırma 300 milyon lirayı yakaladı. Bu yapılanlar bizden önceki 5 belediye başkanının hizmetlerine eşit" dedi.

Sadece bir cadde için 350 kamulaştırma yaptıklarını hatırlatan Altepe, tabakhaneler bölgesinde yapılacak proje için bakanlar kurulundan kararın çıktığını, bu bölgede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte dönüşüme başlayacaklarını söyledi.

"VATANDAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA BİLİNÇLENMELİ"

Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşların bilinçli olması gerektiğini belirten Altepe, "Vatandaşın beklentisi çok büyük. 'Benim dairem var. Karşısında bir daire ver. Bunun üzerinden para alma. Taşınma paramı da ver' deniliyor. Bunun karşılığında kentsel dönüşüm yapacak bir yatırımcı bulmak zor. Konuşmak kolay. Artık vatandaşın bilinçli olması lazım.

Dönüşüm şart. Riskli yapı sayısı yüksek. Her an deprem olabilir. Bu deprem Bursa'da da İstanbul'da da olabilir. 1855 Depremi'nde Bursa'nın nüfusu yarıya düşmüş. İki katlı yapılar bile yıkılmış. Bugünü düşünün. Allah göstermesin. Marmara Bölgesi, Türkiye'nin lokomotifi. Burada en ufak bir deprem, Türkiye'nin belinin kırılması demek. Bu dönüşüme büyük önem verilmesi gerek. Halkın önceliğinin bu dönüşüm olması gerekiyor. Öncelik, yapıyı daha sağlıklı hale getirmektir. Bu konuda önemli hassasiyetsizlik var. Kampanyalar başlatılmalı. Vatandaşın harekete geçmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İHA

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer