|   |   |  Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

Uluslararası araştırma şirketi Knight Frank'ın verilerine göre, Türkiye'de konut fiyatları bir yılda yüzde 11,2 arttı. Bu oranla dünyada beşinci sırada yer aldı.

Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

 

Habertürk'te yer alan Erdem Aktürk'ün haberine göre, küresel konut fiyat endeksine göre 2017’de Türkiye konut fiyat artışında dünyada 5’inci sırada yer aldı.

Uluslararası araştırma şirketi Knight Frank'ın 59 ülkenin resmi rakamlarını derlediği raporuna göre, dünyadaki ortalama fiyat artışı yüzde 4.6 olarak hesaplandı. Türkiye’de fiyatların 1 yılda yüzde 11.2 arttığı görüldü. Bu oranla Türkiye dünyada ilk 5’te yer aldı.

Rapora göre geçtiğimiz yıl dünyada konut fiyatları yüzde 4.6 artış gösterdi. Bu oran 2016’da yüzde 5.3 idi. Dünya genelinde fiyatlarda yaklaşık 1 puanlık bir düşüş gözüküyor. Konut fiyatlarında daha da yüksek bir artışı piyasalardaki, mevduat faizi, döviz gibi diğer alternatif yatırım araçlarındaki hareketlilik engelledi.

Konut fiyatlarının en çok arttığı 10 ülkenin 7'sini Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke yüzde 15 ile İzlanda, yüzde 13.7’lik artışla Hong Kong oldu. Raporda bu ülkedeki fiyat artış hızının gerilediği belirtildi. İzlanda’da 2016 yılında yüzde 20 olan fiyat artış oranı 2017’de yüzde 15’e düşerken, Hong Kong’da bu oran yüzde 18’den yüzde 14’e düştü.

Fiyat artışlarına kıta olarak bakıldığında ise yüzde 7,5 ile Kuzey Amerika öne çıktı. Onu yüzde 6.1 oranıyla Afrika kıtası, yüzde 5.3 oranıyla Avrupa takip etti.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut kredisi masrafları
  Konut kredisi masrafları

  Yeni bir ev almak isteyenlerin ençok kullandığı finansman yöntemi herhangi bir bankadan konut kredisi çekmek. Konut kredisi çekmek başından sonuna kadar dikkat edilmesi, titizlikle takip edilmesi gereken bir süreç!..

 • Toplu konut nedir?
  Toplu konut nedir?

  Toplu konut ne demektir? Tapulu konutu bölgesi ve hangi kuruluşlar üretir? Sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz.

 • Alaşehirlilerin ev hayali gerçek olacak
  Alaşehirlilerin ev hayali gerçek olacak

  Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban’ın sosyal belediyecilik anlamında hayata geçireceği 513 konutluk ‘Ala Yaşam’ projesiyle ev sahibi olmayı hayal eden vatandaşların hayalleri gerçeğe dönüşecek.

 • Edonia Garden projesi görücüye çıktı!
  Edonia Garden projesi görücüye çıktı!

  Kar Yapı, Pendik’te hayata geçirdiği ‘Edonia Garden’ projesini satışa sundu. Lansmana özel peşin ve banka kredili ödemede yüzde 20 indirim ve liste fiyatına 60 ay 0 faiz fırsatıyla sunulan projenin teslim tarihi ise 2019 sonu olarak planlanıyor.

 • Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!
  Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!

  Anadolu yakasının en değerli lokasyonu Ataşehir’de modern bir yaşamın tüm olanaklarını sunan yepyeni bir proje start aldı: Ataşehir Modern. Ataşehir’in merkezi noktasındaki değerli bir arazi üzerinde yükselen Ataşehir Modern, yatırım gücü en yüksek “yeni” proje olarak öne çıkıyor. Lens Yapı tarafından hayata geçirilen Ataşehir Modern, mayıs ayında başlanacak ön talep öncesi cazip avantajlar sunuyor.

 • Taşınabilir prefabrik konut
  Taşınabilir prefabrik konut

  İsviçreli bir firma, taşınabilir prefabrik konut tasarladı. Tasarım test aşamasında ve son düzenlemeleri yapılıyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.