|   |   |  Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

Uluslararası araştırma şirketi Knight Frank'ın verilerine göre, Türkiye'de konut fiyatları bir yılda yüzde 11,2 arttı. Bu oranla dünyada beşinci sırada yer aldı.

Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

 

Habertürk'te yer alan Erdem Aktürk'ün haberine göre, küresel konut fiyat endeksine göre 2017’de Türkiye konut fiyat artışında dünyada 5’inci sırada yer aldı.

Uluslararası araştırma şirketi Knight Frank'ın 59 ülkenin resmi rakamlarını derlediği raporuna göre, dünyadaki ortalama fiyat artışı yüzde 4.6 olarak hesaplandı. Türkiye’de fiyatların 1 yılda yüzde 11.2 arttığı görüldü. Bu oranla Türkiye dünyada ilk 5’te yer aldı.

Rapora göre geçtiğimiz yıl dünyada konut fiyatları yüzde 4.6 artış gösterdi. Bu oran 2016’da yüzde 5.3 idi. Dünya genelinde fiyatlarda yaklaşık 1 puanlık bir düşüş gözüküyor. Konut fiyatlarında daha da yüksek bir artışı piyasalardaki, mevduat faizi, döviz gibi diğer alternatif yatırım araçlarındaki hareketlilik engelledi.

Konut fiyatlarının en çok arttığı 10 ülkenin 7'sini Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke yüzde 15 ile İzlanda, yüzde 13.7’lik artışla Hong Kong oldu. Raporda bu ülkedeki fiyat artış hızının gerilediği belirtildi. İzlanda’da 2016 yılında yüzde 20 olan fiyat artış oranı 2017’de yüzde 15’e düşerken, Hong Kong’da bu oran yüzde 18’den yüzde 14’e düştü.

Fiyat artışlarına kıta olarak bakıldığında ise yüzde 7,5 ile Kuzey Amerika öne çıktı. Onu yüzde 6.1 oranıyla Afrika kıtası, yüzde 5.3 oranıyla Avrupa takip etti.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Vatandaşımız konut almaktan vazgeçmiyor
    Vatandaşımız konut almaktan vazgeçmiyor

    Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas; “Vatandaşımız konut almaktan vazgeçmiyor, aylık satışlar 100 binin üzerinde.” dedi.

  • Emlakçılar da KOBİ kabul edilmeli
    Emlakçılar da KOBİ kabul edilmeli

    Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 39 No’lu Emlak ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Nurettin Su, "Emlakçılar da KOBİ kabul edilmeli" dedi

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.