|   |   |  Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

Uluslararası araştırma şirketi Knight Frank'ın verilerine göre, Türkiye'de konut fiyatları bir yılda yüzde 11,2 arttı. Bu oranla dünyada beşinci sırada yer aldı.

Türkiye, konut fiyatlarındaki artışla dünyada 5. oldu

 

Habertürk'te yer alan Erdem Aktürk'ün haberine göre, küresel konut fiyat endeksine göre 2017’de Türkiye konut fiyat artışında dünyada 5’inci sırada yer aldı.

Uluslararası araştırma şirketi Knight Frank'ın 59 ülkenin resmi rakamlarını derlediği raporuna göre, dünyadaki ortalama fiyat artışı yüzde 4.6 olarak hesaplandı. Türkiye’de fiyatların 1 yılda yüzde 11.2 arttığı görüldü. Bu oranla Türkiye dünyada ilk 5’te yer aldı.

Rapora göre geçtiğimiz yıl dünyada konut fiyatları yüzde 4.6 artış gösterdi. Bu oran 2016’da yüzde 5.3 idi. Dünya genelinde fiyatlarda yaklaşık 1 puanlık bir düşüş gözüküyor. Konut fiyatlarında daha da yüksek bir artışı piyasalardaki, mevduat faizi, döviz gibi diğer alternatif yatırım araçlarındaki hareketlilik engelledi.

Konut fiyatlarının en çok arttığı 10 ülkenin 7'sini Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke yüzde 15 ile İzlanda, yüzde 13.7’lik artışla Hong Kong oldu. Raporda bu ülkedeki fiyat artış hızının gerilediği belirtildi. İzlanda’da 2016 yılında yüzde 20 olan fiyat artış oranı 2017’de yüzde 15’e düşerken, Hong Kong’da bu oran yüzde 18’den yüzde 14’e düştü.

Fiyat artışlarına kıta olarak bakıldığında ise yüzde 7,5 ile Kuzey Amerika öne çıktı. Onu yüzde 6.1 oranıyla Afrika kıtası, yüzde 5.3 oranıyla Avrupa takip etti.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kordon İstanbul ve Batışehir’de tarihi kampanya için son gün 30 Haziran!
  Kordon İstanbul ve Batışehir’de tarihi kampanya için son gün 30 Haziran!

  Bulunduğu bölgeye değer katan ödüllü projelerin markası Ege Yapı, 30 Haziran’a kadar ister yaşamın devam ettiği Batışehir’den ister 2019 yılının sonunda teslim edilecek Kordon İstanbul’dan “banka kredili satışlarda %20 indirim, sadece %5 peşinat imkânı ve %0,98 oranla 120 ay vade fırsatı” ile ev sahibi yapıyor.

 • Elite Concept’te 586 bin TL’den başlayan fiyatlar!
  Elite Concept’te 586 bin TL’den başlayan fiyatlar!

  Şua İnşaat tarafından Kadıköy Fikirtepe’de inşa edilen Elite Concept projesinin 1+1 daireleri yatırımcılar başta olmak üzere yalnız yaşayanlar, yabancı iş insanları, üniversite öğrencileri ve yeni evli çiftlerden yoğun ilgi görüyor.

 • Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!
  Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!

  Ortadoğu Grup, İstanbul'un hızla gelişen bölgesi Kağıthane'de hayata geçirdiği Mod İstanbul projesinde düzenlediği kampanya kapsamında yüzde 1 peşinat ile ev sahibi olma fırsatı sunuyor.

 • Yüzde 20 net indirim Prava Kartal’da!
  Yüzde 20 net indirim Prava Kartal’da!

  İstanbul Kartal'da İtibar İnşaat tarafından inşa edilen Prava Kartal projesi de “Yeni Türkiye’nin inşasında hep birlikteyiz” diyerek yüzde 20 indirim kampanyasına dahil oldu.

 • Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor
  Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor

  Eroğlu Gayrimenkul, kamudan gelen KDV ve tapu harcı indirimine destek vererek, hayal gibi bir hayat yaşamak isteyenlere peşin ve banka kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanı tanıyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek kampanya dahilinde yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ve 0,98’den başlayan vade farkı ile, Skyland İstanbul’da ev ya da ofis sahibi olmanın avantajına sahip oluyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.