|   |   | 

Türkiye'nin en pahalı ticari mekanı Kapalıçarşı

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin araştırmasına göre Kapalıçarşı'daki dükkan fiyatları İstanbul'un en popüler perakende caddelerindeki ticari mekanlardan çok daha değerli...

Türkiye'nin en pahalı ticari mekanı Kapalıçarşı

EVA Gayrimenkul Değerleme A.Ş.'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre günümüzde inşa edilen AVM'lerin bir bölümü çeşitli yanlış seçimlerden ötürü fonksiyonunu yitirirken, 550 yıllık Kapalıçarşı bir günde yaklaşık yarım milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Kapalıçarşı'nın Kalpakçılar Caddesi ise yalnızca İstanbul'un değil dünyanın en pahalı Ticari mekanlarınından biri. 
Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş.'nin Lisanslı Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya'nın gerçekleştirdiği araştırma, AVM çılgınlığının yaşandığı İstanbul'da sessiz sedasız büyük cirolara ulaşan ve rekor dükkan fiyatlarına sahip Kapalıçarşı'nın önemini gözler önüne seriyor. 
Çağlara meydan okuyorPerakende Ticari hayatta Türkiye'nin en büyük değerinin Kapalıçarşı olduğunu ifade eden Şahinkaya, 1461 yılında inşasına başlanan Kapalıçarşı'da bugün 64 cadde ve sokak, iki bedesten, 16 han ve 11 ana kapı bulunduğunu, 30 bin metrakare büyüklüğündeki çarşıda 3.600 dükkanın yer aldığının altını çiziyor.
Şahinkaya, halihazırda çeşitli yanlış tercihlerden dolayı Modern AVM'lerin bir bölümü kısa bir zamanda fonksiyonlarını yitirirken, günde 500.000 kişi tarafından ziyaret edilen Kapalıçarşı'nın her yıl rekor üstüne rekor kırdığını belirtiyor. 
Lonca mantığı çerçevesinde aynı işi yapan meslek erbabının belli bir sokakta faaliyet gösterdiğini, bu nedenle sokak isimlerinin günümüze yorgancılar, kalpakçılar, aynacılar, terlikçiler, fesçiler, keseciler olarak geldiğini kaydeden Şahinkaya, ancak tarih içinde yaşanan değişimlere Kapalıçarşı'nın hızla ayak uydurduğunu, örneğin Kalpakçılar Caddesi'nde bugün sadece kuyumcuların faaliyet gösterdiğini kaydediyor. 
İstanbul'un Champs Elysées’si Kalpakçılar CaddesiKapalıçarşı'daki ticari mantığın arkasında gelenek ve göreneğin önemli bir rolü olduğunu ifade eden Şahinkaya, çarşıda hala dükkan satış fiyatlarının kilo altın üzerinden yapıldığını, dükkan satışa çıkarılmadan önce nezaketen komşu dükkan sahiplerine alıp almayacaklarının sorulduğunu ve satışların bu mantık doğrultusunda sessiz sedasız yapıldığını belirtiyor.
Söz konusu ticari mantık çerçevesinde kuyumcuların faaliyet gösterdiği Nuruosmaniye'den Beyazıt Kapısı'na uzanan Kalpakçılar Caddesi'nde bir dükkan fiyatının 65 ila 85 kilo altın arasında değiştiğini söyleyen Şahinkaya, ortalama 5-7 m2 arasında olan dükkanların fiziken küçük, ticari açıdan ise büyük olduğuna vurgu yapıyor. Şahinkaya, Türk lirasına çevrildiğinde dükkanların satış metrekare fiyatının metrekarede 400 bin ila 725 bin ABD dolarına karşılık geldiğini söylüyor. 
Bu fiyatların Kalpakçılar Caddesi'ni dünyanın en değerli ticari lokasyonlarından biri haline getirdiğinin altını çiziyor.Dünyanın en pahalı ticari mülklerinin New York 5. Cadde, Hong Kong Causeway Bay ve Paris Champs Elysées'de olduğunu belirten Şahinkaya, bu mekanlarda metrekare fiyatlarının 700 ila 900 bin ABD doları arasında değiştiğini, Kalpakçılar Caddesi'nin de  aynı statüde olduğunu kaydediyor. Ancak Kalpakçılar Caddesi'nin dünya genelinde yapılan Emlak araştırmalarında pek dikkati çekmediğini ifade eden Şahinkaya, bunun nedeninin caddenin bir perakende caddesi gibi algılanmaması, lokasyonun, kendine özgü hedef kitlesi ve yapısı olan Modern AVM statüsünde görülmemesinden kaynaklandığını belirtiyor. 
İstanbul'un popüler caddelerinden daha popülerİstanbul'un en popüler perakende caddelerinde ortalama metrekare fiyatlarının 30 binle 130 bin dolar arasında değiştiğini ifade eden Şahinkaya, bu rakamların Bağdat Caddesi'nde ve İstiklal caddesinde 30 bin ila 130 bin dolar, Abdi İpekçi Caddesi'nde 60 bin ila 110 bin dolar arasında değiştiğini, Kapalıçarşı Kalpakçılar Caddesi ile kıyaslanamayacağının altını çiziyor. 
Şahinkaya, Kapalıçarşı'nın 'Grand Bazaar' namıyla dünya çapında bir üne sahip olduğuna da dikkat çekiyor.Her yıl İstanbul'a gelen yabancı turistin önemli bir miktarının Kapalıçarşı'yı ziyaret etmeden ülkeyi terk etmediğini de sözlerine ekliyor. 

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Borusan Filarmoni Avrupa Turunda
  Borusan Filarmoni Avrupa Turunda

  Dünyanın övgüyle söz edilen orkestraları arasında sayılan Borusan Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor. Yurt içinde verdiği önemli konserlerle adından söz ettiren Borusan Filarmoni, özgün eserleri Avrupa izleyicisi ile buluşturacak.

 • 23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

 • Yoksulu İşe Alanın Primini Devlet Ödeyecek
  Yoksulu İşe Alanın Primini Devlet Ödeyecek

  Sosyal yardım alan 10 milyon kişinin istihdama katılması için devlet düğmeye bastı. Türkiye’de sayıları 10 milyonu bulan sosyal yardım alanlar istihdam edildiğinde işverenin 275 liralık primini artık devlet ödeyecek.

 • Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması
  Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması

  11. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması düzenleniyor. Uluslararası yarışmaya son katılım tarihinin 30 Ağustos olduğu bildirildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer