|   |   | 

Türkiye'ye örnek proje Bursa'dan

Bursa´nın Gemlik ilçesinde ´devlet ve yerel idarelerin tüm imkanlarından yararlanarak´ vatandaş-müteahhit işbirliğiyle gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´nin de katıldığı yıkım töreniyle start aldı.

Türkiye'ye örnek proje Bursa'dan

Türkiye'ye örnek gösterilen kentsel dönüşüm projesi için İbrahim Reis Sitesi´nde düzenlenen törene, Büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe´nin yanı sıra Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz ve vatandaşlar katıldı. Büyükşehir belediye başkanı Recep AltepeBursa´nın tüm ilçeleriyle birlikte birinci derecede deprem kuşağında yer aldığını belirterek, vatandaşlardan konuya gereken ilgiyi göstermelerini istedi. 1999 depreminden sonra kentteki 5 kat ve üzeri tüm binaların riskli sınıfa girdiğini ve bu binalarda mutlaka bir güçlendirmeye ihtiyaç duyulduğunu belirten Başkan Altepe, "Bundan dolayı herkesin acele bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor. Hükümet ve devlet üz müteahhitler açısından cazip hale getirdi. Bundan sonrası vatandaşa ve müteahhitlere düşüyor" diye konuştu.
Tüm kolaylıklar sağlandı
Türkiye´de kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere her türlü kolaylığın sağlandığını dile getiren Başkan Altepe, "Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için yasal hiçbir sıkıntı yok. Eğer vatandaşlarla müteahhitler aralarında anlaşırlarsa, gerek devlet gerekse yerel idareler gerekli her türlü kolaylığı sağlıyor. Mevcut prosedürlerin haricinde ek talepler de yerine getiriliyor. Burada olduğu gibi vatandaşlar, anlaşma sonucunda hem konutlarını büyütme hem de fiyatları 3´e katlama yönünde çeşitli imkanlara kavuşuyorlar" şeklinde konuştu.
İbrahim Reis Sitesi´ndeki projeyi ´Türkiyeye örnek´ olarak nitelendiren ve sistemin herkesçe uygulanmasını isteyen Başkan Altepe, "Manastır´daki bu proje, bizim örnek gösterebileceğimiz nitelikte. Vatandaş ve müteahhit anlaşıyor. Belediye de 10 kata karşılık 12 kat imar veriyor. Devlet kira yardımı yapıyor, düşük faizli kredi sağlıyor, her türlü harçtan muaf tutuyor ve dönüşümün gerçekleşmesi için yıkıma start veriliyor. İnşallah bu yöntem, tüm Bursa ve Türkiye´de örnek alınır" ifadelerini kullandı. "Vatandaş, ´Bizim binamızı sitemizi mahallemizi gelip birileri yıkacak ve yeniden yapacak´ diye düşünürse, bu pek tabii ki mümkün değil. Devlet gelecek bize yeni ve sağlam konut yapacak. Belediye gelecek kentsel dönüşüm yapacak. Manastır semtini komple yıkılacak, tekrar yapılacak. Böyle bir şeye imkan yok" diyen Başkan Altepe, "Çünkü Büyükşehir Belediyemizin 1080 tane mahallesi ve muhtarlığı var. Şimdi hangi mahalle hangi semt ne zaman yıkılacak? Onun için herkes, kendi binasına ve sitesine mahallesine sahip çıkmalı. İnşallah buradaki uygulama, tüm Bursa´ya ve Türkiye´ye dalga dalga yayılır" açıklamasında bulundu.
AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasıyla ilgili katılımcılara bilgiler verdi. Söz konusu yasanın tamamen vatandaşın lehinde olduğunu ve gerçekleştirilecek kentsel dönüşümlerle ilgili devletin, yerel idarelerin ve özel sektörün hareket sınırlarını belirlediğini kaydeden Aydın, "Teoride olduğu gibi burada da vatandaşın, müteahhidin kazançları, devlet ve yerel idareler tarafından sağlanacak katkılar tamamıyla ortaya konmuştur. İnşallah bu tören, bir domino etkisi oluşturur ve devamında aynı yöntemle Gemlik ile Bursa´yı ihya ederiz" ifadelerini kullandı.
Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz, İbrahim Reis Sitesi´nde 5 blok bulunduğunu ve ilk blokun yıkımını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sitenin geriye kalan 4 bloğuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, daha sonra Günaydın Sitesi´ndeki 100 dairenin yıkılacağını kaydeden Yılmaz, "İbrahim Reis Sitesi´ndeki yıkımda vatandaşlarımız 65 bin TL´lik ek ödemeyle daha büyük ve 180-200 bin TL´lere varan değerlerde yeni dairelerine kavuşacaklar" dedi.
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Milletvekili İsmail Aydın ve Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz´la birlikte ilk yıkımı gerçekleştirdi.Kaynak:bursadabugun.com

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de
  Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmalarında konutlar yükseldikçe, hak sahiplerinin heyecanı da artmaya başladı.

 • Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!
  Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!

  Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada oturuyorsanız, binanızın yenilenmesi sürecinde kira yardımı almanız mümkün. Binanın riskli yapı raporu verilmiş bir bina olması durumunda, evinizin yeniden inşası sırasında kira yardımı alabilirsiniz.

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer