|   |   |  Üst segmentin yüzde 29’u, orta segmentin ise yüzde 15’i konutundan memnun

Üst segmentin yüzde 29’u, orta segmentin ise yüzde 15’i konutundan memnun

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ile Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin, Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360’ta yaptıkları “Karşılanmamış Beklentiler” başlıklı sunumlarında, konut tercihlerine ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundular.

Üst segmentin yüzde 29’u, orta segmentin ise yüzde 15’i konutundan memnun

 Üst segment gösterişsiz lüks konut isterken, orta segmentin konut seçimindeki önceliği çocuklarının mutluluğu oluyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ile Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin’den konut sektörüne ilişkin çarpıcı tespitler geldi. Yazıcı ve Zeytin, Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360’ta yaptıkları “Karşılanmamış Beklentiler” başlıklı sunumlarında üst segment ile orta segmentin konut seçimindeki tercihleri, öncelikleri ve beklentilerini ortaya koydular.

ÜST VE ORTA SEGMENTİN YARISI KONUTUNDAN MEMNUN DEĞİL

İkilinin yaptığı sunumda, üst segmentin yüzde 29.2’sinin konutundan memnun olduğu, yüzde 46.5’inin ise memnuniyette kararsız kaldıkları, yüzde 24.3’ünün ise konutundan memnun olmadığı belirtildi. Buna karşın, orta segmentin, konutlarından memnuniyet oranı yüzde 15.2, memnun olmayanların oranı 32.8 iken, memnuniyette kararsız olanların oranı yüzde 52 olarak açıklandı.

Konut almadaki önceliklerde de segmentler arası farklılık ortaya çıkıyor. Üst segment, konut seçiminde, yalınlık ve göstersiz lüks ile yönetilebilir ev anlayışını tercih ederken, orta ve alt segment konut seçiminin odağına, çocuklarının mutluluğunu koyuyor.

BEKLENTİLER FARKLI

Sunumda, üst ve orta segmentin konuttan farklı beklentileri de ortaya konuldu. Üst segment, hizmet alanında,  sorunlar karşısında başvurulacak tek bir yetkili ile etkin site yönetimini tercih ederken, orta segment, sosyal etkinlikler ve acil sağlık hizmetini bu alanda ilk sıralara koyuyor. Konut özelliği olarak üst segmentin tercihleri, kişiselleştirilmiş konut içi malzeme kullanımı ile akıllı ev sistemi olurken, orta segmentin bu kategorideki tercihleri, ankastre beyaz eşya ile yüksek tavan oluyor. Proje özelliğinde de, üst segment ile orta segment ayrılıyor. Üst segment bu alanda, benzer yaşam biçimine sahip sakinler ile yatırımcı güvenirliği ve bilinirliği ararken, orta segment bu kapsamda şehir merkezine yakınlık ile peyzajı ilk sıralara koyuyor. 

Bununla birlikte konut alımında, üst segment ile orta segmentin önem verdikleri kategoriler de değişlik gösteriyor. Üst segmentin önem derecesine göre sıralaması şöyle: “Hizmet özelliği (yüzde 29.4), yüzde 25.6 ile konut özelliği, yüzde 24.2 ile fasilite özelliği, yüzde 20.8 ile de proje özelliği.” Orta segmentte ise, yüzde 29.2 oranıyla konut özelliği en önemli özellik olarak ortaya çıkarken bunu yüzde 27.4’le proje özelliği, yüzde 24.8’le hizmet özelliği, yüzde 18.6 ile de fasilite özellikleri takip ediyor.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu işlemlerinde büyük kolaylık
  Tapu işlemlerinde büyük kolaylık

  Kendinize uygun bir gayrimenkul seçtiniz, karşı tarafla anlaştınız ve sıra tapu işlemlerini halletmeye geldi. Bunun için daha tapuya gitmeden birçok evrak hazırlığı sürecinden geçiyor ve tapuda sizi bekleyen süreçleri de düşünmeye başlıyorsunuz.

 • İstanbul Havalimanı Göktürk’ü ‘uçurdu’
  İstanbul Havalimanı Göktürk’ü ‘uçurdu’

  İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle, Göktürk ve çevresindeki konutlara olan talebin arttığını ifade eden Blueground Kurucu Ortağı Kurtuluş Cumhur Korkmaz, “Pilot ve kabin görevlilerin yanı sıra İstanbul Havalimanı’nda görevli personel de Göktürk’teki eşyalı dairelerimize büyük ilgi gösteriyor. Biz de bu talebe yetişebilmek için 2019 yılında Göktürk’teki daire sayımızı 3 katına çıkardık. Bölgedeki büyümemizi sürdüreceğiz” dedi.

 • Konut satışlarında Aralık ayında tarihi rekor kırıldı
  Konut satışlarında Aralık ayında tarihi rekor kırıldı

  TÜİK 2019 Aralık verilerine göre; Aralık ayında konut satışlarında tarihi bir rekor kırıldığı kaydedildi. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "İlk defa 200 bin adeti geçen bir satış hacmi oluştu. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,7 oranında artan satışlarda, ilk el konut satışı 75 bin 480, ikinci el konut satışı ise 126 bin 594 olarak gerçekleşti." dedi.

 • Markalı konut projelerinde stok erime hızı arttı
  Markalı konut projelerinde stok erime hızı arttı

  ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Aralık 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, Aralık ayında fiyatlar, bir önceki aya göre %0.58, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.94 oranında arttı. Markalı konut projeleri kapsamında satışların %8’inin yabancılara yapıldığı Aralık ayında stok erime hızı %6.03 oranında gerçekleşti.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.