|   |   |  Uzaya çıkan ilk kadın uzay kaşifi Anousheh Ansari GİRVAK Giveback Gala’da

Uzaya çıkan ilk kadın uzay kaşifi Anousheh Ansari GİRVAK Giveback Gala’da

Türkiye Girişimcilik Vakfı, “giveback” kavramını yaygınlaştırmak ve farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği Giveback Gala etkinliğinde Fellow’ları, girişimcileri, yatırımcıları, sanat ve iş dünyasından önemli isimleri bir araya getirdi.

Uzaya çıkan ilk kadın uzay kaşifi Anousheh Ansari GİRVAK Giveback Gala’da

Turkcell Arıkovanı ve Google Türkiye’nin desteğiyle gerçekleşen galada uzaya çıkan ilk kadın uzay kaşifi, X Prize Foundation CEO’su Anousheh Ansari konuşmacı olarak yer aldı.

“Giveback” felsefesinin ilham verici gücüyle farklı hedef kitlelere yönelik etkinlikler organize ederek “geri verme” kültürünü yaygınlaştıran Girişimcilik Vakfı, Giveback Gala'nın üçüncüsünü Turkcell Arıkovanı ve Google Türkiye’nin desteğiyle 5 Şubat’ta Raffles Otel İstanbul’da yaptı. Galada, uzaya çıkan ilk kadın uzay kaşifi ve X Prize Foundation CEO’su Anousheh Ansari konuşmacı olarak yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır, Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Google Türkiye adına Pelin Kuzey ve Mehmet Keteloğlu, Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat, Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyet üyeleri Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü, Gülden Yılmaz, Hakan Baş ve Yomi Kastro, Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül, QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp, Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşecan Özyeğin Oktay başta olmak üzere 650’nin üzerinde iş dünyasının önde gelen isimleri ve dünya çapında pek çok startup’ın kurucusu ve yatırımcısı katıldı.

“Hayal gücü çok önemli”

Gençlere ilham veren konuşmasında Ansari, “Bugün burada birçok fellowla tanışma ve onların yolculuğunu ve hayallerini öğrenme fırsatını elde ettim. Çocukken yıldızları izlerdim ve onlara erişmeye çalışırdım. Yıldızlara olan sevgim, hayatım ve amacım oldu. Hayal gücü her insan için çok önemli. Hikayemi anlatırken benimki gibi büyük hayallere ve amaçlara sahip olan ancak aksiyon almayan birçok kişinin olduğunu öğrendim. Herkesin hayallerinin peşinden koşması gerekiyor. Genç kızların teknoloji dünyasında ve dünyayı değiştirecek teknolojilerin tasarımında yer alması gerekiyor. Öğrenen makineler, yapay zekâ ve üç boyutlu yazıcılar gibi teknolojilerle hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz” dedi.

“Fikirlere değil, insana yatırım yapıyoruz”

Girişimcilik Vakfı’nın kuruluşundan bu yana gerek gençlere gerekse de topluma, geri verme ilhamını yaymak için var gücüyle çalıştığını ve üç yıldır geri vermenin birleştirici gücünü kutlamak için bir araya geldiklerini söyleyen Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül konuşmasında; “GİRVAK olarak ana amaçlarımızdan biri girişimcilik kültürünü ve ilhamını üniversiteli gençlerin enerjisi üzerinden tüm topluma yaymak. Bunun için Fellow Programı’nı hayata geçirdik. Hedefimiz, girişimcilik potansiyeli olan gençlerin kendi yollarından giderek iz bırakmalarına destek olmak. Dünyada eşi benzeri olmayan bu programla fikirlere değil, insanlara yatırım yapıyoruz. Bizce her bir genç binlerce fikirden daha değerli” dedi.

“GİRVAK gençleri katma değer yaratacak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Beş senede 3,5 milyon gencimize dokunan Girişimcilik Vakfı, 214 gencin eğitim programlarına katılmasını ve 50’den fazla teknoloji girişiminin ortaya çıkmasını sağladı. GİRVAK ile yetişen ve yetişecek gençlerin farklı bir perspektifle katma değerler yaratacağını düşünüyorum. İnovasyonun parlak fikir ve girişimcilikle buluşması olarak tanımlayabiliriz” dedi.

Giveback felsefesi

Girişimcilik kültürünü tüm dünyada yaygınlaştırmak, üniversite gençlerine ilham vermek ve gençlerin kendi yollarından giderek iz bırakmalarını sağlamak amacıyla Türkiye'nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası liderlerinin kurduğu Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın yaratmak istediği kültürün en temel öğelerinden biri, "giveback" (geri verme) bakış açısını gençlerin hayatına ve girişimcilik ekosistemine yerleştirmek. Fellow Programı kapsamında, "giveback" öğesi yine rol modeller ve yapılan projeler üzerinden destekleniyor. Fellow Programı'na seçilen öğrenciler, ilham veren rol modellerle tanışıyor, girişim elçileri olarak başkalarının hayatlarına dokunuyor ve “giveback” felsefesi doğrultusunda toplumdan aldıkları ile kazandıkları başarıyı yine toplumla paylaşarak toplumsal başarının katsayısını artırmayı hedefliyorlar.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Türkiye’de Oteller Değerleniyor
    Türkiye’de Oteller Değerleniyor

    Türkiye’nin turizm sektöründe geldiği son aşamaya değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Onur Çelik, ülkeye gelen ziyaretçi sayısının 2014 yılında 41.627.246 ziyaretçi ile maksimum seviyeye ulaştığını, yaşanan çeşitli olumsuz etkenler nedeniyle birkaç yıl geriye doğru bir gidiş olmasının ardından 2017 yılında turizmin yeniden yükselişe geçtiğini belirtti.

  • İstanbul yaşam maliyetinde dünyada 154’üncü sırada
    İstanbul yaşam maliyetinde dünyada 154’üncü sırada

    Mercer tarafından her yıl gerçekleştirilen yaşam maliyeti araştırması’nın 2019 sonuçları açıklandı. Bu sene 25’incisi gerçekleştirilen araştırmaya göre 154’üncü sırada yer alan istanbul, mobil (expat) çalışanlar için cazip bir merkez olmayı sürdürüyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.