|   |   | 

Van Yeniden Ayağa Kaldırdı

Van depremi, Danıştay töreninde tekrar gündeme geldi. Depremin ardından seferber olan TOKİ başta olmak üzere tüm ilgili kurumlar, kenti yeniden ayağa kaldırdı.

Van Yeniden Ayağa Kaldırdı

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de yaşanan, 644 kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından yaraları sarmak ve sıkıntıları gidermek için devletin bütün imkanları seferber edildi.

 
Önce depremzedelerin acil barınma ihtiyacını karşılamak için elektriği, suyu, kanalizasyonuyla her türlü altyapıya sahip çadır kentler kuruldu, sıcak yemek hizmeti başlatıldı. Kış mevsimi yaklaştığı için hemen 2 odası, mutfağı, banyosu, tuvaleti bulunan konteynır kentler oluşturuldu. Vatandaşların buradaki elektrik, su gibi giderleri karşılandı.
 
Depremlerin ardından Van genelinde 200 binden fazla konut, iş yeri ve ahır incelenerek, hasar tespit işlemi gerçekleştirildi. İncelenen yapıların yüzde 26'sının ağır, yüzde 8'inin orta, yüzde 36'sının az hasarlı, yüzde 30'unun da hasarsız olduğu tespit edildi.
 
Van, Erciş, Edremit'in merkez mahalleleri ve beldeleri ile merkeze bağlı köylerindeki 255 yerleşim yerinde hak sahipliği çalışmaları 25 Ocak-25 Eylül 2012'de yapıldı. Toplam 36 bin 500 ailenin talep ve taahhütnamesi alındı, ekleriyle yaklaşık 190 bin evrak Mahalli Hak Sahipliği İnceleme Komisyonunca incelendi. Çalışmalar sonucunda, 31 bini aşkın hak sahibi, konut, ahır ve iş yeriyle ilgili kanun kapsamındaki yardımlardan yararlanmaya hak kazandı.
 
TOKİ depremin izlerini 300 günde sildi
 
TOKİ, depremlerin ardından şehrin yeniden yapılandırılmasında aktif görev aldı. İdare depremden sadece 10 gün sonra 3 Kasım 2011’de afet konutlarının ihalesini gerçekleştirdi. Ardından 300 gün gibi çok kısa bir süre içinde, ağır kış koşullarına rağmen 15 bin 341 konutu, sosyal donatılarıyla birlikte tamamlamayı başardı. İdare, Van ve Erciş’te toplamda 17 bin 489 konutu inşa ederek AFAD’a teslim etti. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi için yapılan 496 konutla birlikte 17 bin 985 konut rakamına ulaşıldı. Sosyal donatı kapsamında 30 okul, 27 cami, 9 ticaret merkezi ve 17 büfe çalışması yapıldı. Erciş ilçesi Tekeler Köyü’ne 153 konut inşa eden TOKİ, Kredi Yurtlar Kurumu’na da 5 bin 360 öğrenci kapasiteli yurt binaları yaptı.
 
Hak sahibi olmayan aileler konteynır kentte yaşıyor
 
Hak sahibi olmadıkları halde konteynır kentte yaşamalarını sürdüren ailelere, kalacakları konutların kiralarının valilik olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından (SYDV) karşılanması seçeneği sunuldu. Bu yöntemle 92 aile kiralık konutlara taşındı. Şu anda konteynır kentlerde ev kiralarının vakıf tarafından karşılanmasını kabul etmeyen 44 aile yaşıyor.
 
Köysel Dönüşüm seferberliği
 
Depremin ardından Van köylerindeki vatandaşlara da destek sağlandı. Depremler sonrasında Van köylerinde 9 bin 500 ailenin konut, 3 bin 500 ailenin de ahırdan hak sahibi olduğu belirlendi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Van'daki depremler sonrasında geliştirilen "evini yapana yardım modeli" kapsamında, hak sahiplerine toplam 30 milyon lira hak ediş ödemesi yapıldı. Böylelikle Türkiye genelinde 5 Ekim 2012'de uygulamaya konulan Kentsel Dönüşüm Projesi, Van merkez ve Erciş'in köylerinde bir anlamda ilk defa ''köysel dönüşüm'' olarak hayata geçirilmeye başlandı.
 
Bugüne kadar Van'ı yeniden inşa etmek, depremin izlerini silmek için kullanılan kaynak miktarı ise 5 milyar lirayı geçti.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer