|   |   | 

Vatandaşın TOKİ isyanı

Ankara Mamak’ta Kusunlar bölgesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) inşa edilen konutlarında evsahibi olan vatandaşlar, bir türlü bitmeyen ve çözülmeyen sorunlar nedeniyle isyan noktasına geldi

Vatandaşın TOKİ isyanı

Doğalgaz döşemeleri yapılmayan, her yağmurda tavanları akıtan, izolasyon sistemleri ve sıvaları dökülen, patlayan pis su boruları nedeniyle alt katları lağım dolan ve bu yüzden farelerin işgaline uğrayan binalarda ev verilen vatandaşlar, gecekondu günlerini aradıklarını söylüyor. Mamak’ın en yüksek noktasına inşa edildiği için de çok soğuk olan konut alanında yaşayan vatandaşlar, doğalgaz döşemelerinin yapılmadığını, çocuklarının sürekli hastalandığını, elektrikli sobayla ısınmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Satı Ağnak isimli kadın, “Gecekonduda daha mutluyduk. Evlerimizi elimizden alıp güya lüks konutlarda yaşayacağımızı söylediler. Dağ başına atılıp terk edildik, derdimizi kimseye anlatamıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Anahtar teslimi bir buçuk yıldan beri yapılan Kusunlar’da inşa edilen TOKİ Küme Evler’den ev alan vatandaşlar, yaşadıkları sorunlar nedeniyle bin pişman olmuş durumda. Şehir merkezine yaklaşık 45 dakika uzakta, bir dağın yamacında inşa edilen toplu konutlarda oturanlar, eski ‘gecekondu günleri’ni aradıklarını söylüyor. Her yağmur sonrası yatak odalarından salonlara kadar sızdıran binaların yer yer sıvası ve izolasyonu dökülmüş, altyapı sistemi tam yapılmadığı için binaların altından lağım akıyor, geçen yıl yapılan kalorifer kazanları da patlamış durumda. Doğalgaz sistemi ise binaların önüne gelip durmuş vaziyette. Çoğu binanın altında patlayan pis su boruları nedeniyle lağım göletleri oluşmuş. Bir bina sakini, binaların alt katlarında farelerin cirit attığını kendi gözleriyle gördüğünü iddia ediyor. TOKİ Küme Evleri’nde özellikle B4, B5, B6 ve B7 blokları olmak üzere 13 blokta benzer sorunlar yaşanıyor.

Vatandaşlar, sık sık su borularının patladığını, yağmur suyu taşıma sistemleri parçalandığını, en ufak yağmurda bile binaların su altında kaldığından yakınıyor. “Biz doğru düzgün evlerde yaşayacağımızı düşünerek evlerimizi arazilerimizi vermiştik.” diyen İsmail Erdoğan, binaların izolasyon ve sıvalarının döküldüğünü anlatıyor. Erdoğan, çoğu binanın camları kırık, kapılarının ise bulunmadığını belirterek, bazı binaların önünde ise göçük oluştuğunu, merdivenlerin de yer altına doğru düşmeye başladığını aktarıyor.

“GECEKONDUDA DAHA MUTLUYDUK”

Gecekondularını ‘daha rahat bir ev hayaliyle’ yıktırdıklarını anlatan Mustafa Karakuş, yaşadıkları sorunlar nedeniyle TOKİ’den ev aldıklarına pişman hale geldiklerini belirtiyor. Karakuş şöyle konuşuyor: “Gecekonduda iken daha mutluyduk. En azından kendi aldığımız kömürle ısınıyorduk, bu kadar sorunla karşılaşmıyorduk. Bizi buraya atıp unuttular. Elektrikli sobayla çocuklarımızı ısıtmaya çalışıyoruz. Herkes hasta. Sağlık ocağımız yok. Mamak merkeze gitmemiz gerekiyor. Oraya gidiş geliş de iki saat. Üstelik otobüsler saatte bir geliyor. Telefonlarımız bile doğru düzgün çekmiyor, çünkü baz istasyonu yetersiz. Şehrin içinden en dışına itildik, burada da kaderimizle başbaşa bırakıldık.”

“ÇOCUKLARIMIZ SOĞUKTAN HASTALANIYOR”

Doğalgaz döşenmediği için çocuklarının sürekli hastalandığını belirten Aylin Kozan, her 60 lira aidat parası ödediklerini ve ‘yakıt parasının’ da bu aidata dahil olduğunu vurguluyor. Kozan, “Daire başına 3 bin lira abonelik parası isteniyor. Ancak sözleşmede binalarda doğalgaz olacağı, hak sahiplerinin sadece abone olacağı belirtiliyordu. Biz 60 aidat parası ödüyoruz. Bu aidatın içerisinde bina hizmetlerinin dışında yakıt parası da bulunuyor. Parasını ödüyoruz ama çocuklarımız soğuktan hastalanıyor, yaşlılarımız evde duramıyor. Elektrikli ısıtıcı ile ısınıyoruz. Isıtma sistemleri geçen yıl binaların altını su bastığı için kış boyu çatlamış, bu yüzden kazanlar kullanılamıyor.” şeklinde konuşuyor.

“İNŞAAT FİRMASI İLE TOKİ TOPU BİRBİRİNE ATIYOR”

TOKİ ile binaları yapan inşaat firması arasında mekik dokuduklarını ancak herhangi bir çözümle karşılaşmadıklarını kaydeden Ali Konuş ise kurumlara arasında süren ‘yetki devri’ nedeniyle kendilerinin mağdur edildiğini vurguluyor. Binaları yapan firmanın kendilerine ‘siz bizim muhatabımız değilsiniz, TOKİ’ye gidin’ dediğini aktaran Konuş, “TOKİ’ye gidiyoruz yine aynı. Kış geldi soğuktan donuyoruz, bir Allah’ın kulu çıkıp sorunlarınızı çözelim demiyor. Yönetim, topu inşaat firmasına atıyor, firma da TOKİ yönetimine. Olan arada kalan bize oluyor. ‘Gidin bildiğiniz yere şikâyet edin’ diyor firma yetkilileri.” ifadelerini kullanıyor.

TOKİ Küme Evleri yetkilileri sorunun inşaat firmasından kaynaklandığını belirtti. Aynı yönetici, “Biz iş biterse teslim alıyoruz. Söz konusu binalarla ilgili çalışmalar bitmediği için de teslimi almadık. Bitmemiş işi neden teslim alalım ki?” şeklinde konuşuyor.
İnşaat firmasının yetkilileri ise konu ile ilgili açıklama yapmak istemedi. (Sözcü)

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor
  Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor

  Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, TOKİ’nin evi olmayan emekliler için yapacağı konutlara yönelik gelişme yaşandığını belirterek, “Nihayet bu proje ile ilgili somut bir adım atıldı, bu sevinci emeklilerimizle paylaşmak istiyorum” dedi.

 • Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi
  Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi

  11 Mayıs 2012 yılında temeli atılan 27 bin 44 koltuk kapasiteli Malatya Stadyumu, yüklenici firma tarafından Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi.

 • Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev
  Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev

  Kalkınma Bakanlığı’nın öncülüğünde devletin portföyündeki konutlar dar gelirli vatandaşa düşük fiyatla kiralanacak. Projeyi, TOKİ veya İller Bankası gibi bir devlet kurumu hayata geçirecek.

 • Denizli Tavas’a 224 Konut
  Denizli Tavas’a 224 Konut

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Denizli’nin Tavas İlçesi Kızılcabölük Mahallesi’ne 110, Yenimahalle’ye 114 olmak üzere inşa edilecek toplam 224 konutun ihalesi yapıldı.

 • Afet Konut Projeleri Nedir?
  Afet Konut Projeleri Nedir?

  Kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, pekçok amaçla Türkiye'nin konut stoğuna katkıda bulunur. TOKİ'nin yaptığı konut türlerinden biri de afet konut projeleridir. Peki, afet konut projeleri nelerdir? Afet konut projelerinden yararlanabilmek için nereye başvuruda bulunmak gerekir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer