|   |   | 

Yabancı Yatırımcı İçin Reform Paketi Yolda

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, doğrudan yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek için çeşitli reform paketleri hazırladıklarını belirterek, "Hükümetimiz bunun üzerinde çalışıyor" dedi.

Yabancı Yatırımcı İçin Reform Paketi Yolda

Bakan Tüfenkci, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin "Üretim Odaklı  Yeni Ekonomi Anlayışının Ticaret ve Sanayimiz Açısından Önemi ve Etkileri"  başlıklı aylık olağan toplantısında, küresel finans sisteminin rasyonel olmayan  uygulamaları sonucu ortaya çıkan krizinin dünya ekonomisine etkilerinin halen  sürdüğünü kaydetti.

Gelişmiş ülkeler durgunlukla mücadele ederken, gelişmekte olan  ekonomilerin de hız kesmeye devam ettiğine işaret eden Tüfenkci, azalan küresel  talep sonucu ham madde fiyatları düşerken, arz fazlası petrol ve kıymetli maden  fiyatlarında da düşüşlerin olduğunu dile getirdi.

Tüfenkci, özellikle ham madde ve enerji ihracatına bağımlı  ekonomilerde ciddi sorunlar yaşandığını ancak küresel ekonomiyi sarsan bu zorlu  süreçte Türkiye ekonomisinin ciddi bir sınavdan başarıyla geçtiğinin altını  çizdi.

Hiçbir şart altında mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan  Tüfenkci, "Bu sayede bütçe açığının milli gelire oranını yüzde 11 seviyesinden  yüzde 1'lere indirdik" dedi.

Tüfenkci, enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürdüklerini  anlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu süreçte ekonomimiz büyümeye, istihdam oluşturmaya devam etti.  Artık Türkiye ekonomisi; küresel çalkantılardan etkilenmeyen, kendi  dinamikleriyle sorunların üstesinden gelebilen, şartlara uygun esnek politikalar  üretebilecek kapasiteye sahip bir yapıya kavuşmuştur. Artık günlük sorunlarla  uğraşan değil, orta-uzun vadeli iddialı hedefler ortaya koyan Türkiye var."

Bakan Tüfenkci, Meclise sevk ettikleri reformlarla birlikte  sanayicilerin üretim yaparken karşılaştıkları sorunları çözme noktasında güçlü  irade ortaya koyduklarını ve koymaya da devam edeceklerini söyledi.

"Bu Bakanlıklar sizler için var. Sizlerin önünü açmak için var.  Sizlere engeller çıkarmak için değil, sizlerin karşılaştığı engelleri ve  rekabette sizlerin geri düşmesine neden olan koşulları ortadan kaldırmak için  var" diyen Tüfenkci, öncelikli hedeflerinin sanayicilerin ve üreticilerin  karşılaştığı gereksiz bürokratik engelleri bir bir ortadan kaldırmak olduğunu  kaydetti.

Tüfenkci, doğrudan yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek için çeşitli  reform paketleri hazırladıklarını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hükümetimiz bunun üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Ilgaz'da  Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısında ilgili  bakanlarımızla birlikte aldığımız kararları hayata geçireceğiz. İnşallah Başbakan  Yardımcımız yakında o paketi de açıklayacak. Ama ondan önce, orada da ifade  ettiğim gibi, yerli ve mili yatırımcının karşılaştığı sorunları ve önündeki  engelleri kaldırmamız lazım. Eşit şartlarda ve dünya ile rekabet edebilir hale  getirmemiz lazım. Bununla ilgili iş yasalarımızdan, mevzuatımızdan kaynaklanan  bir takım sıkıntıları giderecek, işçi ile iş vereni karşı karşıya getirecek  uygulamalardan, ortaya çıkacak sorunlardan bizim artık işverenlerimizi  kurtarmamız lazım.

Bununla ilgili çalışmaları Adalet Bakanlığımız ve ilgili Bakanlarımız  ile beraber yakında tamamlayıp, kamuoyunun görüşlerine açacağız. Burada işçinin  hakkı yensin anlamında asla ve asla düşünmüyoruz. Bir mahkeme karşısında işvereni  baştan suçlu ilan edecek bir konumdan da uzaklaştırmamız gerek. Sizin bürokrasi  ve mahkemelerle değil; işinizle üretime odaklanıp, 'ben bu malı hangi  piyasalarda, hangi koşullarda satarım?'ın derdine düşmeniz lazım. Bunun için,  çalışmalarımızda bu hususlara dikkat etmemiz gerektiğine inanıyorum." AA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

 • Borusan Filarmoni Avrupa Turunda
  Borusan Filarmoni Avrupa Turunda

  Dünyanın övgüyle söz edilen orkestraları arasında sayılan Borusan Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor. Yurt içinde verdiği önemli konserlerle adından söz ettiren Borusan Filarmoni, özgün eserleri Avrupa izleyicisi ile buluşturacak.

 • 23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer