|   |   | 

Yabancı Yatırımcının Gözü Ankara'da

Gayrimenkul sektörü açısından en gözde il İstanbul'da fiyat ve arsa açısından sınıra dayanılması, Ankara'yı sektörün yeni yıldızı haline getiriyor.

Yabancı Yatırımcının Gözü Ankara'da

Onursal AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gayrimenkul Uzmanı Onur Öngün, İstanbul’un yatırıma elverişli arazi miktarında sınırlarına dayanması ve metrekare fiyatlarının ulaştığı doygunlukla,  “hikayesi olan” Anadolu kentleri ve özellikle Ankara'nın,  yabancı yatırımcılar açısından kârlı ve bakir bir alan olarak parladığını bildirdi.

Mevcut konjonktürde yabancı yatırımcıların, inşaat sektörüne doğrudan yatırımın yanı sıra portföy yatırımları çerçevesinde gayrimenkul, konut, işyeri ve arsalara da büyük fonlar ayırdığını ifade eden Öngün, " Gerek Körfez ülkeleri gerekse diğer yabancı fonlara tavsiyemiz, 2015 yılı ve sonrasında gayrimenkul yatırımı planları kapsamında,  Ankara  ve büyük ölçekli yatırımların hayata geçirileceği Mersin, Sinop gibi illeri mutlaka değerlendirmeye almaları”  dedi.

Ankara ve Anadolu kentleri

Yabancı yatırımcıların, gayrimenkul yatırım kararı alırken  ilk seçenek olarak,  global bilinirliği Ankara’nın önünde olan İstanbul’u dikkate alma eğiliminde olduğunu dikkat çeken Öngün, ancak İstanbul'in, inşaata müsait arazi miktarında sınırlarına yaklaştığını, metrekare fiyatlarında ise doygunluğa ulaştığını söyledi.

Öngün'e göre, İstanbul'un geldiği noktada  yatırımcının karşısına yeni yatırım alanları olarak Ankara ve Anadolu kentleri çıkıyor. Ankara sanayi, eğitim, özellikle sağlık yatırımları ve yeni inşaat projeleriyle Türkiye’nin başkentine yakışır gelişme gösteriyor. Yabancı yatırımcının da rotasını Ankara başta olmak üzere yıldızı parlayan Anadolu kentlerine çevirmeleri için yönlendirilmesi gerekiyor.

 Yabancı yatırımcının talepleri

Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının kapsamlı proje niteliği taşıyan, içinde sosyal-kültürel donatı alanları, alışveriş merkezi ve günlük ihtiyaçlarını karşılayacakları iş merkezlerinin olduğu, güvenliğin de en üst seviyede tutulduğu A+  inşaat kalitesine sahip gayrimenkullere öncelikli önem verdiğini kaydeden Öngün, Ankara ve Anadolu’da söz konusu nitelikte geniş bir portföy bulunduğunu belirtti.

İstanbul’dan farklı olarak düşük deprem riski, şehir içi ulaşım ve trafik rahatlığı gibi avantajların da gözardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Öngün, şunları söyledi:

“Özellikle Arap işadamları ve Ukrayna gibi kuzey komşularımızdan gelen işadamları son bir yıldan beri Ankara’da fizibilite çalışmalarını oldukça sıklaştırdı. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olacağı öngörülüyor. Ülkesinde sıkıntı gören işadamı doğal olarak bölgede kendine en yakın olan ve yıldızı parlayan Türkiye’ye yöneliyor.

Şu an İstanbul dışı keşifteler.... Yabancı fonların artık Anadolu’nun çok sayıda kentine yatırım yapmaya başlaması, ülke ekonomisi için çok önemli gelişme. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda ülke tanıtım çalışmalarının artırılması, yabancı yatırımın önünün daha da açılması büyük önem taşıyor.”

 

 

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer