|   |   |  Yabancı yatırımcıya güven verilmeli

Yabancı yatırımcıya güven verilmeli

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yaptığı açıklamada yabacılar açısından da daha şeffaf bir piyasaya ihtiyaç olduğunu belirterek “Yabancı yatırımcılara avantajlarımızı daha iyi ifade edebilmeliyiz. Gayrimenkul varlıklarımız yabancı piyasalara açılabiliyor olmalı. 158 milyon tapulu yerimiz var. Bu varlıklar menkul kıymet haline getirilebilmeli” dedi.

Yabancı yatırımcıya güven verilmeli

 

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, döviz kurundaki dalgalanmalar sonrasında Türkiye’nin önemli bir sınavından geçtiğini belirtti. Özelmacıklı, gayrimenkul piyasasının ise bu konuda yeni fırsatları değerlendirmek istediğini söyleyerek, “Bu dönemde, dövizini bozdurup bu durumu fırsata çevirmek isteyen yabancı yatırımcılar, hatta yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz açısından ciddi fırsatlar söz konusu. Artık bizler emlak şirketleri olarak ülkemizi pazarlamayı ve yabancı yatırımcılara avantajlarımızı daha iyi ifade edebilmeliyiz. Gayrimenkul varlıklarımız yabancı piyasalara açılabiliyor olmalı. 158 milyon tapulu yerimiz var. Bu varlıklar menkul kıymet haline getirilebilmeli” dedi. 

“Yabancı yatırımcıya güven verilmeli” 
Yabacılar açısından da daha şeffaf bir piyasaya ihtiyaç olduğunu dile getiren Özelmacıklı, “Yabancılara satışta akreditasyon şartı getirilerek, işlemler gayrimenkul bilgi sistemleri üzerinden takip edilebilmelidir. Projeler için tamamlanma sigortaları devreye alınmalı, sat - yap sistemi, yap - sat sistemine dönüşmelidir. Projeden safhasındaki satışlardaki risklerin azaltılması, ipotekli satışlarda yaşanan risklerin yanı sıra, en önemli ihracat kalemimiz olan yabancılara satışta vatandaşlık bedelleri azaltılmalıdır. Bitmemiş projeler, gerçekleşmeyen vaatlerden sistem arındırılmalı” diye konuştu. 

“GYF gelişmeli ve gayrimenkul borsası kurulmalı” 
Gayrimenkul yatırım fonlarının geliştirilmesi konusunda yeni dönemde düzenlemeler yapılması gerektiğini de belirten Özelmacıklı “Gayrimenkul Yatırım Fonları sistemi Türkiye’de geliştirilmeli hata fonların yabancı para birimleri üzerinden kurulabilmesine de imkan sağlanmalıdır. Bunun dışında gene gayrimenkul piyasa araçlarının şeffaf bir piyasada değerlendirilebileceği “Gayrimenkul Borsası” hayata geçirilmelidir. Mevcut varlıklar borsa üzerinden yatırımcılara açılmalı ve menkul kıymet haline getirilmelidir. Gayrimenkul sisteminde faiz dışında sukuk modelli sertifika ve fonlar büyütülmelidir” dedi.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak işletmeleri kentsel dönüşümde desteğe hazır
  Emlak işletmeleri kentsel dönüşümde desteğe hazır

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak işletmeleri, dönüşüm ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesini sağlayacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgelerine destek sunabilir. Bölgelerindeki risk durumunu, halkın beklentilerini en iyi bilenler emlak danışmanlarıdır. Kentsel Dönüşümde bizler de sürece dahil edilmeliyiz” dedi.

 • Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor
  Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor

  Yazlık binaya bakım yaparken bina yalıtımına gereken önemi vermek küf ve bakteri oluşumunu engelliyor, yaz aylarında iç ortamın ısınmasını engelleyerek daha serin, daha konforlu bir yaşama olanak verirken elektrik tüketiminde de tasarruf sağlıyor.

 • Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı
  Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı

  Arabulucuların, avukatların ve hukuki uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturmak isteyenlerin ihtiyaçlarına yönelik özel olarak hazırlanan Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi T.A.M. Çözüm Merkezi açıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.