|   |   |  Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıların taşınmaz ediniminde yetkili şirketler tarafından hazırlanmış, bağımsız ve tarafsız gayrimenkul değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Vatandaş olmak isteyen yabancılar için uygulanan, lisanslı değerleme firmalarınca hazırlanmış değerleme raporu hizmeti son düzenlemelerle tüm yabancı alımlarında hazırlanması gerekli belgeler arasına alındı. Uygulama ile Türkiye‘de yabancı alımlarında daha güvenli bir ortam yaratılması bekleniyor.

19.09.2018 tarihli ve 30540 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için 250.000 dolar değerinde taşınmaz satın almaları yeterli olacak. Daha öncesinde 1.000.000 dolar olan minimum satın alma bedeli, yeni yönetmelikte 250.000 dolara düşürüldü.

Gayrimenkul değerleme şirketleri alım-satımda rapor hazırlayacak

Gayrimenkulün tapuda beyan edilen değerinin 250.000 doların üzerinde olup olmadığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme şirketleri ve BDDK listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme şirketleri tarafından hazırlanmış değerleme raporlarınca onaylanır deniliyor.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayınlanan 15.02.2019 tarih 2019/1 sayılı genelge ile yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı, gerek satıcı olarak taraf olduğu bütün satış işlemlerinde taşınmazın piyasa değerini gösteren değerleme raporu zorunluluğu getirildi. Yeni düzenlemelerle yabancılar için taşınmaz ediniminde doğruluğun ve güvenilirliğin artması bekleniyor. Alım ve satımlarda lisanslı değerleme firmalarınca hazırlanmış değerleme raporları ile Türkiye'nin marka değerinin yabancı yatırımcı nezdinde daha güvenli hale getirilmesi amaçlanıyor.

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli oldu

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olan uygulama ile yabancıların her türlü alım satımlarında lisanslı değerleme kuruluşlarınca hazırlanacak değerleme raporları zorunlu hale geldi.

Vatandaşlık için alınan mülk en az 250.000 dolar olmalı

Bu amaçla hazırlanan değerleme raporlarının BDDK resmi sitesinde yer alan gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından hazırlanmış olması gerekiyor. Eğer vatandaşlık başvurusu yapılacaksa mülkün değerinin yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki alımlarda en az 250.000 dolar ve üzeri değerde olması gerekli. Düzenlemelere göre söz konusu değerleme raporlarının süresi 3 ay geçerli.  Diğer yandan, eğer taşınmazın tapu kayıtları üzerinde ipotek varsa ipotek bedeli düşülerek kalan kısımları değerleme raporuna yazılması gerekiyor. Bu durum üzerinde kısıtlama olan mülklerin satışında önemli bir unsur. Bu sayede yabancı satın alımlarının en azından 250.000 dolarlık kısmının nakit olması gerekliliği ortaya çıkıyor. 

Yatırım yelpazesi çeşitlenmeye başladı

Bu alanda uzun yıllardır hizmet veren EVA Gayrimenkul Değerleme, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı tecrübesiyle sektörde lisanslı bir değerleme şirketi olarak bağımsız ve tarafsız şekilde  değerleme raporları hazırlanması hizmeti de veriyor. Farklı dile çevrilebilen taşınma değerleme raporları ile Türkiye‘de yatırım yapacak yabancılara yol gösteren EVA Gayrimenkul Değerleme, bu alanda değerleme ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. EVA Gayrimenkul Değerleme, son dönemde hazırladığı değerleme raporlarında yabancıların sadece konut değil, dükkân gibi yatırımlara da ilgi göstermeye başladığını belirtiyor.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI
  AVRUPA KONUTLARI ATAKENT 4’TE 2. ETAP SATIŞA ÇIKTI

  ATAKENT 4 B Geleceğin Bağdat Caddesi olarak adlandırılan lokasyonda Avrupa Konutları Atakent 4’ü geliştiren Artaş İnşaat, şimdi de projenin 2. etabı Atakent 4 B’yi satışa sundu. Alıcılar, 1+1’den 4+1’e 362 konut ve 9 ticari ünitenin yer aldığı projedeki dairelere 0,64 oran, 180 ay vade ve 12 sonra ödeme avantajlarıyla sahip olabiliyor

 • Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi
  Skyland İstanbul’dan rezidans sahibi olanlara 1 yıl kira garantisi

  Eroğlu Gayrimenkul, kamu bankaları tarafından başlatılan konut kampanyası seferberliğine, imza projesi Skyland İstanbul ile katılıyor. Sıfır peşinat ve 180 aya kadar 0,64 faiz oranı ile ev sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyadan faydalanan yatırımcılar, ilk 12 ay hiçbir ödeme yapmayacak. Skyland İstanbul rezidansları, cazip fiyat avantajlarının yanı sıra 1 yıl kira garantisi de sunuyor

 • Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor
  Antalya’ya yatırım yapan kazanıyor

  Sur Yapı’nın Antalya projesinde ‘‘Rahat Bi Nefes Al’’ kampanyası kapsamında, sağlık çalışanlarına özel 15 bin TL’ye varan ek indirim!

 • Sanayinin Modern Geleceği
  Sanayinin Modern Geleceği

  İstanbul'da Sanayinin, Endüstrinin ve Ticaretin YeniAdresi Modern Sanayi Merkezi Esenyurt’ta Yükseliyor.

 • KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK
  KONUTTA SALGININ İZLERİ FAİZSİZ ELBİRLİĞİ SİSTEMİ İLE SİLİNECEK

  Cumhurbaşkanlığının himayelerinde düzenlenen dünyanın ilk online Uluslararası COVID -19 Konferansı, İstanbul merkezli olarak gerçekleştirildi. Birçok ülkeden uzman ismin, yerli ve yabancı akademisyenin katılarak salgının sosyal hayata ve iş dünyasına etkilerinin tartışıldığı online konferansta, faizsiz Elbirliği Sistemi’nin Türkiye’deki ekonomik başarısı ele alındı.

 • EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL
  EGE YAPI’YA İNGİLTERE’DEN ÖDÜL

  Teknolojik gelişmeleri projelerine taşıyarak insan hayatına değer veren Ege Yapı, Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’ne (International Safety Awards) layık görüldü

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.