|   |   |  Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıların taşınmaz ediniminde yetkili şirketler tarafından hazırlanmış, bağımsız ve tarafsız gayrimenkul değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Vatandaş olmak isteyen yabancılar için uygulanan, lisanslı değerleme firmalarınca hazırlanmış değerleme raporu hizmeti son düzenlemelerle tüm yabancı alımlarında hazırlanması gerekli belgeler arasına alındı. Uygulama ile Türkiye‘de yabancı alımlarında daha güvenli bir ortam yaratılması bekleniyor.

19.09.2018 tarihli ve 30540 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için 250.000 dolar değerinde taşınmaz satın almaları yeterli olacak. Daha öncesinde 1.000.000 dolar olan minimum satın alma bedeli, yeni yönetmelikte 250.000 dolara düşürüldü.

Gayrimenkul değerleme şirketleri alım-satımda rapor hazırlayacak

Gayrimenkulün tapuda beyan edilen değerinin 250.000 doların üzerinde olup olmadığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme şirketleri ve BDDK listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme şirketleri tarafından hazırlanmış değerleme raporlarınca onaylanır deniliyor.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayınlanan 15.02.2019 tarih 2019/1 sayılı genelge ile yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı, gerek satıcı olarak taraf olduğu bütün satış işlemlerinde taşınmazın piyasa değerini gösteren değerleme raporu zorunluluğu getirildi. Yeni düzenlemelerle yabancılar için taşınmaz ediniminde doğruluğun ve güvenilirliğin artması bekleniyor. Alım ve satımlarda lisanslı değerleme firmalarınca hazırlanmış değerleme raporları ile Türkiye'nin marka değerinin yabancı yatırımcı nezdinde daha güvenli hale getirilmesi amaçlanıyor.

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli oldu

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olan uygulama ile yabancıların her türlü alım satımlarında lisanslı değerleme kuruluşlarınca hazırlanacak değerleme raporları zorunlu hale geldi.

Vatandaşlık için alınan mülk en az 250.000 dolar olmalı

Bu amaçla hazırlanan değerleme raporlarının BDDK resmi sitesinde yer alan gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından hazırlanmış olması gerekiyor. Eğer vatandaşlık başvurusu yapılacaksa mülkün değerinin yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki alımlarda en az 250.000 dolar ve üzeri değerde olması gerekli. Düzenlemelere göre söz konusu değerleme raporlarının süresi 3 ay geçerli.  Diğer yandan, eğer taşınmazın tapu kayıtları üzerinde ipotek varsa ipotek bedeli düşülerek kalan kısımları değerleme raporuna yazılması gerekiyor. Bu durum üzerinde kısıtlama olan mülklerin satışında önemli bir unsur. Bu sayede yabancı satın alımlarının en azından 250.000 dolarlık kısmının nakit olması gerekliliği ortaya çıkıyor. 

Yatırım yelpazesi çeşitlenmeye başladı

Bu alanda uzun yıllardır hizmet veren EVA Gayrimenkul Değerleme, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı tecrübesiyle sektörde lisanslı bir değerleme şirketi olarak bağımsız ve tarafsız şekilde  değerleme raporları hazırlanması hizmeti de veriyor. Farklı dile çevrilebilen taşınma değerleme raporları ile Türkiye‘de yatırım yapacak yabancılara yol gösteren EVA Gayrimenkul Değerleme, bu alanda değerleme ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. EVA Gayrimenkul Değerleme, son dönemde hazırladığı değerleme raporlarında yabancıların sadece konut değil, dükkân gibi yatırımlara da ilgi göstermeye başladığını belirtiyor.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Baharla beraber konut piyasası hareketlenecek
  Baharla beraber konut piyasası hareketlenecek

  Tona Yapı ve Safe İnşaat İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal, bahar aylarında konut sektöründe hareketlilik yaşanacağını kaydetti. Erdal “Bu dönemde konut satışlarında artış olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 • 150 Gayrimenkul yüzde 40 eksiltilmiş fiyatla 24 Mart’ta satışta!
  150 Gayrimenkul yüzde 40 eksiltilmiş fiyatla 24 Mart’ta satışta!

  2001 yılından bu yana binlerce gayrimenkulün açık artırma yöntemi ile satışına aracılık eden Turyap, 13. Gayrimenkul Fuarı Arap-Türk Zirvesi’nin ikinci günü 24 Mart 2019 Pazar saat 14:00’te Hilton Convention Center’da site içinde sıfır daire, ofis, villa, arsa, ada ve okuldan oluşan gayrimenkullere yönelik “Teklif Alma Toplantısı” düzenleyecek.

 • Zorunlu Deprem Sigortası seferberliği başlıyor!
  Zorunlu Deprem Sigortası seferberliği başlıyor!

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Türkiye’de deprem bilincini güçlendirmek ve Zorunlu Deprem Sigortası yaygınlığını artırmak amacıyla 2019 yılında “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasının altıncısını düzenliyor.

 • Türk Şirketleri Irak’taki 157 Dev İnşaat Projesine Talip
  Türk Şirketleri Irak’taki 157 Dev İnşaat Projesine Talip

  Irak’ın yeniden inşası için Ulusal Yatırım Komisyonu 157 projelik bir liste yayınladı. Irak Ulusal Yatırım Komisyonu’nun, Irak Ulusal Yeniden Yapılanma Konferansı’nda 100 milyar dolara mal olması beklenen 157 adet projenin listesini yayınladığını aktaran Expotim’in Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin, “Irak’taki inşaat işlerinin büyük kısmı Türk şirketleri tarafından gerçekleştiriliyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.