|   |   |  Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıların taşınmaz ediniminde yetkili şirketler tarafından hazırlanmış, bağımsız ve tarafsız gayrimenkul değerleme raporu zorunluluğu geldi

Yabancıya satışta değerleme raporu zorunluluğu geldi

Vatandaş olmak isteyen yabancılar için uygulanan, lisanslı değerleme firmalarınca hazırlanmış değerleme raporu hizmeti son düzenlemelerle tüm yabancı alımlarında hazırlanması gerekli belgeler arasına alındı. Uygulama ile Türkiye‘de yabancı alımlarında daha güvenli bir ortam yaratılması bekleniyor.

19.09.2018 tarihli ve 30540 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için 250.000 dolar değerinde taşınmaz satın almaları yeterli olacak. Daha öncesinde 1.000.000 dolar olan minimum satın alma bedeli, yeni yönetmelikte 250.000 dolara düşürüldü.

Gayrimenkul değerleme şirketleri alım-satımda rapor hazırlayacak

Gayrimenkulün tapuda beyan edilen değerinin 250.000 doların üzerinde olup olmadığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme şirketleri ve BDDK listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme şirketleri tarafından hazırlanmış değerleme raporlarınca onaylanır deniliyor.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayınlanan 15.02.2019 tarih 2019/1 sayılı genelge ile yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı, gerek satıcı olarak taraf olduğu bütün satış işlemlerinde taşınmazın piyasa değerini gösteren değerleme raporu zorunluluğu getirildi. Yeni düzenlemelerle yabancılar için taşınmaz ediniminde doğruluğun ve güvenilirliğin artması bekleniyor. Alım ve satımlarda lisanslı değerleme firmalarınca hazırlanmış değerleme raporları ile Türkiye'nin marka değerinin yabancı yatırımcı nezdinde daha güvenli hale getirilmesi amaçlanıyor.

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli oldu

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olan uygulama ile yabancıların her türlü alım satımlarında lisanslı değerleme kuruluşlarınca hazırlanacak değerleme raporları zorunlu hale geldi.

Vatandaşlık için alınan mülk en az 250.000 dolar olmalı

Bu amaçla hazırlanan değerleme raporlarının BDDK resmi sitesinde yer alan gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından hazırlanmış olması gerekiyor. Eğer vatandaşlık başvurusu yapılacaksa mülkün değerinin yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki alımlarda en az 250.000 dolar ve üzeri değerde olması gerekli. Düzenlemelere göre söz konusu değerleme raporlarının süresi 3 ay geçerli.  Diğer yandan, eğer taşınmazın tapu kayıtları üzerinde ipotek varsa ipotek bedeli düşülerek kalan kısımları değerleme raporuna yazılması gerekiyor. Bu durum üzerinde kısıtlama olan mülklerin satışında önemli bir unsur. Bu sayede yabancı satın alımlarının en azından 250.000 dolarlık kısmının nakit olması gerekliliği ortaya çıkıyor. 

Yatırım yelpazesi çeşitlenmeye başladı

Bu alanda uzun yıllardır hizmet veren EVA Gayrimenkul Değerleme, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı tecrübesiyle sektörde lisanslı bir değerleme şirketi olarak bağımsız ve tarafsız şekilde  değerleme raporları hazırlanması hizmeti de veriyor. Farklı dile çevrilebilen taşınma değerleme raporları ile Türkiye‘de yatırım yapacak yabancılara yol gösteren EVA Gayrimenkul Değerleme, bu alanda değerleme ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. EVA Gayrimenkul Değerleme, son dönemde hazırladığı değerleme raporlarında yabancıların sadece konut değil, dükkân gibi yatırımlara da ilgi göstermeye başladığını belirtiyor.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İhracat pazarlarında güven, Haziran ayında yükselen tek alan oldu
  İhracat pazarlarında güven, Haziran ayında yükselen tek alan oldu

  Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Haziran ayı sonuçları açıklandı. Gerilemenin Haziran ayında da devam ettiği Bileşik Endeks’in ikinci çeyrek verilerine göre, inşaat malzemeleri sanayisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 küçüldü.

 • Vadikoru’da erken teslimat sevinci
  Vadikoru’da erken teslimat sevinci

  Ayazağa bölgesine damgasını vuran Invest İnşaat, Vadikoru’da teslimatı 6 ay öne çekerek projeden konut alan ailelere sürpriz yaptı. Yetkililerden anahtarlarını teslim alan aileler Vadikoru sitesinde dairelerine erken kavuşmanın heyecanını yaşadı.

 • E-İpotek Kullanımı Yaygınlaştı
  E-İpotek Kullanımı Yaygınlaştı

  E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti.

 • 2019’da kapanan inşaat şirketi sayısı yüzde 23 arttı.
  2019’da kapanan inşaat şirketi sayısı yüzde 23 arttı.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre 2019’un ilk 5 ayında 2.820 inşaat şirketi kapandı. Uzmanlar, 2018’in aynı dönemine göre kapanan inşaat şirketi sayısında görülen %23’lük artışta en büyük payın, sektördeki maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansıtılamaması olduğunu belirtiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.