|   |   | 

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe sınırları içerisinde, 2.5 milyon metrekare arsa, 1.8 milyon metrekare enkaz bulunduğunu belirterek, alanlara dair veri tabanının 2012 yılında hazırlandığını söyledi.

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

 Şehircilik Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilen Şehitler, Aziziye, Gaziler ve Sanayi mahallelerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yıkmayı hedeflediklerini belirten Ali Korkut, "Erzurum'da kentsel dönüşümü başarıyla yürüttüğümüz gibi, İlçe sınırlarımızda yer alan bu bölgelerin bütün envanter çalışmalarını çıkardık. Bu alanda yapılacak çalışmalarda önemli katkılar yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

Yakutiye Belediyesi, Erzurum merkezini oluşturan bölgelerde kentsel dönüşüm anlamında ciddi bir çalışmaya imza attı. Ali Korkut, öncelikli olarak alan çalışmalarıyla Erzurum’un sorunlu bölgelerinin envanterleri ince ayrıntılarıyla çıkarttırdı. Ali Korkut’un talimatıyla yapılan çalışmalarda ciddi bir veri bankası oluşturuldu. Yapılan envanter çalışmasının dönemin Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı toplantıda Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bakan'a sunulduğunu hatırlatan Korkut, "Bizim yaptığımız envanter çalışması Şehircilik ve Çevre Bakanlığının Aziziye, Gaziler, Dağ Mahallesi ve Şehitlerin kentsel dönüşüme alınmasının basamağını oluşturmuştur. Dönüşüm çalışması önce Şehircilik Bakanlığı eliyle yürütülecekti. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen beyinde girişimiyle belediye eliyle yürütülmesi söz konusu. Bu çalışmayı birikimimizle birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürütmek istiyoruz. Bütün altlık çalışması yapılmış, alan ve enkaz hesaplamaları yapılmış ve çok iyi bildiğimiz bir alanda bu çalışmanın içerisinde yer almamızın faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

Korkut, “Erzurum’un merkezini oluşturan Hacıcuma, Taş Mescit, Narmanlı, Sultan Melik, Rabiahatun, Mehdiefendi, Habipefendi, Hasanibasri, Gürselevler’de Kentsel Dönüşüm Projesi yürüttüklerini belirten Ali Korkut, "Bu bağlamda ciddi bir envanter çalışması yaptırdım. Ortaya çıkan rakamlar oldukça yüksek. Örneğin kentsel dönüşüm yaptığımız mahalleler ile birlikte envanter çalışmasına giren alanların toplam arsa büyüklüğü 2.5 milyon metrekare, enkaz ise 1.8 milyon metrekare. Buralarda 2012 birim fiyatları dikkate alındığında 1 milyar lira gibi bir mali portre ortaya çıkmaktadır. Yakutiye ilçe sınırlarında yapılacak değişim için ciddi para ve emek gerekiyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ufku ve Erzurum’umuza olan özel desteğiyle Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu işi başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

İŞTE YAKUTİYE’NİN KENTSEL ENVANTER

Yakutiye Belediyesi, kentin sorunlu bölgelerinin envanterini çıkardı. Korkut, toplam maliyetin 2012 birim fiyatları üzerinde 1 lira olduğunu söylediği çalışmanın detayları şöyle:

Toplam alan büyüklüğü 2.5 milyon 492 metrekare, toplam enkaz büyüklüğü 1.8 milyon metrekare, toplam bedel ise 1 milyar lira.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

 • Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli
  Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli

  İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer