|   |   | 

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe sınırları içerisinde, 2.5 milyon metrekare arsa, 1.8 milyon metrekare enkaz bulunduğunu belirterek, alanlara dair veri tabanının 2012 yılında hazırlandığını söyledi.

Yakutiye Belediyesinin Veri Tabanı Kentsel Dönüşüme Işık Tutacak

 Şehircilik Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilen Şehitler, Aziziye, Gaziler ve Sanayi mahallelerini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yıkmayı hedeflediklerini belirten Ali Korkut, "Erzurum'da kentsel dönüşümü başarıyla yürüttüğümüz gibi, İlçe sınırlarımızda yer alan bu bölgelerin bütün envanter çalışmalarını çıkardık. Bu alanda yapılacak çalışmalarda önemli katkılar yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

Yakutiye Belediyesi, Erzurum merkezini oluşturan bölgelerde kentsel dönüşüm anlamında ciddi bir çalışmaya imza attı. Ali Korkut, öncelikli olarak alan çalışmalarıyla Erzurum’un sorunlu bölgelerinin envanterleri ince ayrıntılarıyla çıkarttırdı. Ali Korkut’un talimatıyla yapılan çalışmalarda ciddi bir veri bankası oluşturuldu. Yapılan envanter çalışmasının dönemin Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı toplantıda Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bakan'a sunulduğunu hatırlatan Korkut, "Bizim yaptığımız envanter çalışması Şehircilik ve Çevre Bakanlığının Aziziye, Gaziler, Dağ Mahallesi ve Şehitlerin kentsel dönüşüme alınmasının basamağını oluşturmuştur. Dönüşüm çalışması önce Şehircilik Bakanlığı eliyle yürütülecekti. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen beyinde girişimiyle belediye eliyle yürütülmesi söz konusu. Bu çalışmayı birikimimizle birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürütmek istiyoruz. Bütün altlık çalışması yapılmış, alan ve enkaz hesaplamaları yapılmış ve çok iyi bildiğimiz bir alanda bu çalışmanın içerisinde yer almamızın faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

Korkut, “Erzurum’un merkezini oluşturan Hacıcuma, Taş Mescit, Narmanlı, Sultan Melik, Rabiahatun, Mehdiefendi, Habipefendi, Hasanibasri, Gürselevler’de Kentsel Dönüşüm Projesi yürüttüklerini belirten Ali Korkut, "Bu bağlamda ciddi bir envanter çalışması yaptırdım. Ortaya çıkan rakamlar oldukça yüksek. Örneğin kentsel dönüşüm yaptığımız mahalleler ile birlikte envanter çalışmasına giren alanların toplam arsa büyüklüğü 2.5 milyon metrekare, enkaz ise 1.8 milyon metrekare. Buralarda 2012 birim fiyatları dikkate alındığında 1 milyar lira gibi bir mali portre ortaya çıkmaktadır. Yakutiye ilçe sınırlarında yapılacak değişim için ciddi para ve emek gerekiyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ufku ve Erzurum’umuza olan özel desteğiyle Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu işi başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

İŞTE YAKUTİYE’NİN KENTSEL ENVANTER

Yakutiye Belediyesi, kentin sorunlu bölgelerinin envanterini çıkardı. Korkut, toplam maliyetin 2012 birim fiyatları üzerinde 1 lira olduğunu söylediği çalışmanın detayları şöyle:

Toplam alan büyüklüğü 2.5 milyon 492 metrekare, toplam enkaz büyüklüğü 1.8 milyon metrekare, toplam bedel ise 1 milyar lira.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer