|   |   | 

YALITIM SEKTÖRÜNÜN AMAZONU

İnşaat sektörü erkek egemenliğinin ağırlıkta olduğu bir alan. Müteahhit, mühendis, yapı sektörüçalışanları ezici bir çoğunlukla erkek.

YALITIM SEKTÖRÜNÜN AMAZONU

Küçük yaşlarda başlayan gelecek sancıları, hayata atıldığında devam etmiş. 19 yaşında sekreterlikle adım attığı yalıtım sektörünün lideri olmayı başarmak kolay olmasa gerek. Ama Nurcan Özdemir anlattıkça parçalar bir bir yerine oturuyor. İlk domino taşının ardından devam eden zincirleme bir reaksiyon gibi.  


Başarıyla görkemli bir aşk yaşamak
Sıfırdan zirveye çıkanlar, başarı peşinde aşkla koşarak büyürler. Aşk ve başarı enerjisinden “sentez” yaparlar. Sıfırdan zirveye çıkanların başarılarıyla tutkulu bir ilişkileri vardır. Tutkulu yaşar, tutkuyla başarırlar. Aşk enerjisini başarı katalizörü yapmakta ustalaşmışlardır. “Başardıkça daha ‘çekici’ hale gelir, ilgi merkezi haline geldikçe daha büyük başarılar için motive olurlar. Başarıyı aşk gibi, aşkı başarı gibi yaşarlar.” Görünen o ki; Nurcan Özdemir, başarıyla görkemli bir aşk yaşıyor…

Başarıya ulaşmaya çalışırken ürkmemiş, yılmamış, ‘Elinin hamuruyla erkek işine karışma’ diyenler olmuş, duymamış. “Oysa kadının elinin değmediği bir ekonominin bereketi olmaz” diyor Nurcan Özdemir ve ekliyor;“Büyümesi de olmaz. O yüzden diyoruz ki, Türk toplumu, bu prangadan kurtulmalıdır. Elinde hamur olanlar her işe karışsın ki, büyümenin bereketini toplumun tamamı hissedebilsin. Girişimciliğin gerektirdiği dayanıklılık ve duygusal zeka kadında bulunmaktadır.”

“Kadın gözüyle farklılıkları gördüm ve harekete geçtim” diyen Özdemir başarısını, işini çok sevmesine ve çok çalışmasına bağlıyor. Ailesinden aldığı destek ise paha biçilemeyecek kadar değerli onun için. “İş hayatındaki kadınlar eşlerinin ve ailelerinin desteğini aldıklarında daha kolay ilerleyip, başarıya ulaşabilirler. Ben hızlı karar aldım ve hızlı uyguladım. Burada benim araştırmacı bir kişiliğe sahip olmam, pazarı analiz etmeme fayda sağladı. Yenilikçiliğe verdiğim önemi, üretim tesislerimizde uyguladık. Son teknolojinin kullanıldığı makine parkurları kurduk, AR-GE ye özel önem verdim, iş hayatındaki tecrübemle mali konulara olan hâkimiyetimle; ‘kaliteli üretim’ sonucunu aldım.  Gelişen teknolojiyi yakından takip ettik, gerek ürün kalitelerimizin artması, gerekse daha seri üretim yapabilmemiz amacıyla makine parkımızı sürekli yeniledik. En yeni cihaz ve makineleri temin ettik. Bugün sektörün makine parkı en güçlü firmalarından biriyiz”.

En büyük rakibimiz kendimiz
Fabrika yatırımları yanı sıra sektörün gelişim ve bilinçlenmesine yönelik yatırımları ile dikkat çeken ve sektörünün en kaliteli ürünleri ile ısı yalıtımı yapılmasını sağlayan EPSA, planlama ve uygulamalarıyla en büyük rakibini, kendisi olarak görüyor.
Başarı grafiğinde istikrarı yakalamanın ve sektörde fark yaratmanın AR-GE’den geçtiğine değinen Özdemir bu alandaki çalışmalarını şöyle özetliyor; “AR- GE bizim olmazsa olmazlarımızdandır. Ve bana göre, fark oluşturmanın birinci koşuludur. Sürekli müşterilerle iletişim içinde olmamız, onların beklentilerine değer vermemiz bizi yenilik yapmaya, ürün geliştirmeye yöneltiyor zaten.  İyi bir AR-GE ekibimiz var. Müşteri beklentilerini iyi analiz ederek, mevcut ürünlerimizde geliştirmeler yapıyoruz, bunu yanı sıra yeni ürünlerimizi de piyasaya sürüyoruz”.

Yapı sektöründe kalitesizliğin bedeli ağır olur
Büyük bir hızla gelişen, Türkiye’nin en büyük finans merkezlerinden ve çağdaş kentleşmenin simgesi haline gelen Bursa’da, toplamda 14 bin m2’lik iki üretim tesisi ile yalıtım sektörünün en büyük üreticilerinden biri olan EPSA Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, sözlerini şöyle sürdürüyor.
“Satış ve uygulama ile başladığımız ticari hayatımız, şimdi üretimlerimizi markalaştırarak devam ediyor. Yüzde 100 yerli sermaye ile birçok farklı sektörlere yönelik üretim yapıyoruz. İnşaat sektörüne yönelik yalıtım malzemesi ve otomotiv sektörüne yönelik EPS mamul üretimi, ardından ambalaj ve bu yılın başından itibaren yapı kimyasalları. EPSA’yı ayrıcalıklı ve üstün kılan en önemli özelliğimiz; yapı ürünlerinin, mantolama sistemlerinin, yapıda kullanılan çimento esaslı ürünlerin ve su yalıtım ürünleri ile yapı sektöründe kullanılan tüm yalıtım malzemelerin üretimini bünyemizde bulundurmamız. Kişi ve kurumlara özel, ihtiyaca uygun çözüm önerileri ve zengin ürün yelpazemizle, genç ve dinamik bir ekiple çalışıyor olmanın avantajını taşıyoruz. Biz kaliteden asla taviz vermedik, düşük kaliteli mal üretmedik. Üretimde kaliteyi hep önemsedik. Güçlü makine parkımız, deneyimli AR-GE Ekibimizle sürekli yüksek kaliteli üretimini başardık. Yapı sektöründe kalitesizliğin bedeli ağır olur.”

Bugünün maliyetleri ile değil, geleceğin maliyetleri ile ilgileniyoruz
Günümüzde varlıklarını korumak ve sürdürmek isteyen firmalar, global ve yerel rekabeti her an hissediyorlar. İşte bu yüzden de, başarı isteyen firmalar düşük maliyetli ve yüksek kaliteli ürünleri, müşterilerinin istediği işlevsellikte geliştirmek konusunda uzman olmak zorundalar. Peki EPSA maliyetlerini yönetmek adına nasıl bir strateji izliyor? 

“Biz EPSA olarak,  stratejik maliyet yönetim sistemlerinin yalnızca bugünün maliyetleri ile değil, geleceğin maliyetleri ile ilgileniyoruz. Bunu geçmişten gelen tecrübemizle harmanlayarak yapmaya çalışıyoruz. Mali işler birimimiz çalışmalarını yaparken, bende sektörde tedarikçi ve müşteri zinciri ile iletişimimle ve tecrübelerimle destek veriyorum. Yüksek kalitede ve işlevsellikte ürünlerin müşterilerin istediği zamanda ve fiyatta tasarlamak ve üretmek için firma genelinde bir disiplin sağlamış durumdayız ve bu disiplin beraberinde kaliteyi getirdiğinden asla taviz vermiyoruz. Maliyet tablolarını yalnızca yeni ürünler için değil, mevcut ürün maliyetlerinin düşürülmesi ve yeniden tasarımı amacıyla da kullanıyoruz.  Mali işlerle birlikte satın alma, imalat, pazarlama ekibi de tam bir işbirliği içinde çalışıyor.”

Bina yalıtımı ile yüzde 50'ye varan enerji tasarrufu sağlanabilir
Peki Özdemir yalıtım sektörünün nasıl bir trend izleyeceğini düşünüyor; “İnşaat sektörü katma değeri yüksek, stratejik sektör olarak değerlendirilmeye devam edecektir. Bu yılın başında kolay bir sene olmayacağını ama beklentilerimizin olumlu olduğunu ifade etmiştim. Yılın üçüncü çeyreğinde, inşaat sektöründeki iyi havanın devam etmesi için kentsel dönüşüm ve binalarda enerji verimliliği projelerine ağırlık verilmesi ile ilgili çalışmaların hız kazanması gerektiğini de belirtmek isterim.”

İnşaat sektöründe Mantoyap Isı Yalıtım Sistemleri, Burpor, Nurpor, Ataboard ve ambalaj da Ecepack markalarıyla hizmet veren EPSA Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, sektördeki en parlak yıldız olmakla yetinecek gibi görünmüyor.   2012 yılına kadar sürekli yatırım yapan EPSA bölgesel olarak oluşturduğu güç ile 2015’te bir Türkiye markası olma hedefi taşıyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Nostaljik sobalarla içiniz ısınsın!
  Nostaljik sobalarla içiniz ısınsın!

  Kış aylarında evlerimizi ısıtmanın en eski ve cazip yöntemlerinden birisi de sobalardır. Yapı marketler, eski çarşılar ya da internet sitelerinden satın alacağınız sobaların sıcağıyla hem evinizi hem ruhunuzu ısıtın.

 • İnşaat temizliğinin incelikleri nelerdir?
  İnşaat temizliğinin incelikleri nelerdir?

  Evinizde daha önce yaşayan olmadıysa ve sıfır eve taşınmak üzereyseniz, inşaat temizliği yapmanız gerekiyor. Normal temizlikten farklı olan inşaat temizliğinin inceliklerini öğrenmek istiyor musunuz?

 • Eski evini getirene yeni evine hemen taşınma kolaylığı
  Eski evini getirene yeni evine hemen taşınma kolaylığı

  Dünyanın ilk 250 uluslararası inşaat ve taahhüt şirketleri arasında yer alan Makyol’un 50 yılı aşkın deneyimiyle geliştirdiği ‘Makyol Yaşam Beylikdüzü’ projesi, başlattığı kampanya kapsamında “eski evini getirene, yeni evine hemen taşınma” kolaylığı sağlıyor.

 • Kartal Yuvasında Yaşamak: Falcon's Nest
  Kartal Yuvasında Yaşamak: Falcon's Nest

  Dünyanın en yüksek evi olarak bilinen "Falcon's Nest", gökdelenler ya da yüksek apartmanlardaki gibi kalabalık bir yaşam sunmuyor. Bu eşsiz eve sahip olanlar, dünyanın tepesinde olmanın keyfini çıkarıyor.

 • Hırsızlara Karşı Teknolojik Önlemler
  Hırsızlara Karşı Teknolojik Önlemler

  Hırsızlık olaylarının büyük bölümü, ev sahiplerinin içeride olmadığı zamanlarda meydana geliyor. Bu nedenle, evinizden uzun süreler için ayrıldığınızda, hırsızlara karşı önlemleri artırmanız gerekir.

 • Torbadan Lojman Satışı Çıktı
  Torbadan Lojman Satışı Çıktı

  Meclis Genel Kurulu’nda Torba Kanun’un görüşmeleri devam ediyor. Kabul edilen maddelerden biri de kamu lojmanlarına ilişkin oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer