|   |   | 

Yalıtım Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalıtım yaptırılırken nelere dikkat edilmelidir, doğru yalıtım nasıl yapılır, yalıtım malzemeleri seçilirken hangi noktalara önem verilmelidir?

Yalıtım Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyice soğuyan havalar kış mevsimini artık kapıya dayandığını gösteriyor. Bir de meteoroloji uzmanlarının bu kışın oldukça soğuk geçeceğini açıklaması tüketicinin kara kara düşünmesine neden oluyor. Çünkü kışın sert geçmesi demek, doğal gaz tüketiminin artması, faturaların da oldukça yüksek gelmesi demek. Ancak uzmanlar bu durum karşısında tüketicilerin çaresiz olmadığını, sert kış şartlarıyla başa çıkmanın en etkili yolunun ısı yalıtımı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, ısınma maliyetlerini düşürmek için evlerdeki ısı kaybının büyük bölümünün yalıtımsız binalardan kaynaklandığını ve en önemli koşulun yalıtım olduğu uyarısında bulunuyor. Kara kışa yalıtımla giren binalarda enerji harcamalarının yüzde 50 oranında azaldığını belirten uzmanlar; bunun yanında çatı, dış cephe, giydirme cephe, kapı-pencere ve döşemelerde de doğru kalınlıkta ve doğru uygulanacak yalıtımla ısı kaybının engellenerek yakıt tüketiminin büyük ölçüde azaltmanın mümkün olacağını ifade ediyor.

Doğru ısı yalıtımı nasıl olmalı?

Geçmişe oranla çok daha soğuk geçeceği söylenen bu kış, ısı yalıtımının ne kadar önemli bir işlem olduğunu bir kez daha ortaya çıkarıyor. Peki bu kışın soğukla mücadele etmek ve yüksek faturalar ödememek için yalıtım yaptırmaya karar verenler nelere dikkat etmeli, doğru ısı yalıtımı nasıl olmalı? Sizler için uzmanların önemli tavsiyelerini bir araya getirdik…

İşte ısı yalıtımı yaptırmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken o noktalar…

·        Binalarda yaşanan enerji kaybını ısı yalıtımı uygulamaları ile yüzde 50’ye varan oranlarda azaltmak mümkün. Ancak doğru ısı yalıtımı büyük önem taşıyor. Isı yalıtımı yaptırırken de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle yalıtım levhasının kalınlığına önem vermek gerekiyor. Çünkü yalıtım levhasının kalınlığı arttıkça enerji verimliliği de o oranda artıyor.

·        Yalıtımı hiç olmayan ya da doğru yalıtılmamış binalar, kat adedine bağlı olarak ortalama en az yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Binaların çatılarına, duvarlarına ve döşemelerinize iyi bir yalıtım yaptırıldığına, bir de iyi bir ısıtma cihazı ve otomasyon sistemi kurulduğu takdirde enerji harcamalarında yüzde 50'den fazla tasarruf sağlanabiliyor. Binaların camları da yalıtım için oldukça önemli bir faktör.

·        Binalarda kullanılan enerjinin de yüzde 85'i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor, yüzde 15'i ise aydınlatma ve elektrikli ev aletlerinde kullanılıyor. Dolayısı ile binaların ısıtma ve soğutması için harcanan enerjiden tasarruf daha önemlidir, tasarrufta aslan payı binanın ısı yalıtımı ile olur. Bu nedenle ısı yalıtımının standartlara uygun ürünlerle doğru detaylarda doğru işçiliklerle uygulanması gerekiyor.

·        Doğru bir ısı yalıtımı uygulaması için de bu işi yapacak firmanın eğitimli personele ve teknik kadroya sahip olması gerekiyor. Firmalar mümkünse geçmişte yapmış olduğu işler görülerek değerlendirilmelidir. Ayrıca kullanılacak malzemenin standartlara uygun yani kaliteli olması büyük önem taşıyor.

·        Malzeme seçimi yaparken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir:

-Binanızın bulunduğu il, rakım ve bina yüksekliğiniz seçeceğiniz ısı yalıtım ürününü ve bu ürünün kalınlığını belirlerken dikkate almanız gereken etmenlerdir.

-Seçilecek yalıtım malzemesinin CE belgesine sahip olduğundan emin olunmalıdır.

-Yalıtım levhalarının yanı sıra yapıştırıcı, sıva, file, fileli köşe, dübel gibi yardımcı elemanların da standartlara uygun olmalıdır.

-Firmaların, paket olarak sunduğu ve birbirleri ile uyumlu çalışacak bu ürünlerin set halinde kullanımı tercih edilmelidir.

Mantolama dış cepheye yaptırılmalı. İçten yaptırılan mantolamada tam anlamıyla verim alınamıyor. Bu da unutulmaması gereken bir noktadır

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer