|   |   | 

Yalıtım Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalıtım yaptırılırken nelere dikkat edilmelidir, doğru yalıtım nasıl yapılır, yalıtım malzemeleri seçilirken hangi noktalara önem verilmelidir?

Yalıtım Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyice soğuyan havalar kış mevsimini artık kapıya dayandığını gösteriyor. Bir de meteoroloji uzmanlarının bu kışın oldukça soğuk geçeceğini açıklaması tüketicinin kara kara düşünmesine neden oluyor. Çünkü kışın sert geçmesi demek, doğal gaz tüketiminin artması, faturaların da oldukça yüksek gelmesi demek. Ancak uzmanlar bu durum karşısında tüketicilerin çaresiz olmadığını, sert kış şartlarıyla başa çıkmanın en etkili yolunun ısı yalıtımı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, ısınma maliyetlerini düşürmek için evlerdeki ısı kaybının büyük bölümünün yalıtımsız binalardan kaynaklandığını ve en önemli koşulun yalıtım olduğu uyarısında bulunuyor. Kara kışa yalıtımla giren binalarda enerji harcamalarının yüzde 50 oranında azaldığını belirten uzmanlar; bunun yanında çatı, dış cephe, giydirme cephe, kapı-pencere ve döşemelerde de doğru kalınlıkta ve doğru uygulanacak yalıtımla ısı kaybının engellenerek yakıt tüketiminin büyük ölçüde azaltmanın mümkün olacağını ifade ediyor.

Doğru ısı yalıtımı nasıl olmalı?

Geçmişe oranla çok daha soğuk geçeceği söylenen bu kış, ısı yalıtımının ne kadar önemli bir işlem olduğunu bir kez daha ortaya çıkarıyor. Peki bu kışın soğukla mücadele etmek ve yüksek faturalar ödememek için yalıtım yaptırmaya karar verenler nelere dikkat etmeli, doğru ısı yalıtımı nasıl olmalı? Sizler için uzmanların önemli tavsiyelerini bir araya getirdik…

İşte ısı yalıtımı yaptırmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken o noktalar…

·        Binalarda yaşanan enerji kaybını ısı yalıtımı uygulamaları ile yüzde 50’ye varan oranlarda azaltmak mümkün. Ancak doğru ısı yalıtımı büyük önem taşıyor. Isı yalıtımı yaptırırken de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle yalıtım levhasının kalınlığına önem vermek gerekiyor. Çünkü yalıtım levhasının kalınlığı arttıkça enerji verimliliği de o oranda artıyor.

·        Yalıtımı hiç olmayan ya da doğru yalıtılmamış binalar, kat adedine bağlı olarak ortalama en az yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Binaların çatılarına, duvarlarına ve döşemelerinize iyi bir yalıtım yaptırıldığına, bir de iyi bir ısıtma cihazı ve otomasyon sistemi kurulduğu takdirde enerji harcamalarında yüzde 50'den fazla tasarruf sağlanabiliyor. Binaların camları da yalıtım için oldukça önemli bir faktör.

·        Binalarda kullanılan enerjinin de yüzde 85'i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor, yüzde 15'i ise aydınlatma ve elektrikli ev aletlerinde kullanılıyor. Dolayısı ile binaların ısıtma ve soğutması için harcanan enerjiden tasarruf daha önemlidir, tasarrufta aslan payı binanın ısı yalıtımı ile olur. Bu nedenle ısı yalıtımının standartlara uygun ürünlerle doğru detaylarda doğru işçiliklerle uygulanması gerekiyor.

·        Doğru bir ısı yalıtımı uygulaması için de bu işi yapacak firmanın eğitimli personele ve teknik kadroya sahip olması gerekiyor. Firmalar mümkünse geçmişte yapmış olduğu işler görülerek değerlendirilmelidir. Ayrıca kullanılacak malzemenin standartlara uygun yani kaliteli olması büyük önem taşıyor.

·        Malzeme seçimi yaparken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir:

-Binanızın bulunduğu il, rakım ve bina yüksekliğiniz seçeceğiniz ısı yalıtım ürününü ve bu ürünün kalınlığını belirlerken dikkate almanız gereken etmenlerdir.

-Seçilecek yalıtım malzemesinin CE belgesine sahip olduğundan emin olunmalıdır.

-Yalıtım levhalarının yanı sıra yapıştırıcı, sıva, file, fileli köşe, dübel gibi yardımcı elemanların da standartlara uygun olmalıdır.

-Firmaların, paket olarak sunduğu ve birbirleri ile uyumlu çalışacak bu ürünlerin set halinde kullanımı tercih edilmelidir.

Mantolama dış cepheye yaptırılmalı. İçten yaptırılan mantolamada tam anlamıyla verim alınamıyor. Bu da unutulmaması gereken bir noktadır

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer