|   |  Çınarcık Konut Projeleri
Çınarcık İlçesini Favorilerime Ekle

Çınarcık Güncel Konut Projeleri

Çınarcık Konut Projeleri
  • 1

Çınarcık Konut Projeleri

İLÇENİN KONUMU:
Çınarcık ilçesinin toprakları ;
Doğuda Yalova,Gökçedere;Güneyde Bursa ili,Gemlik ilçesi;Batıda Armutlu ve Kuzeyde Marmara Denizi ile çevrilidir.
Çınarcık, Yalova'ya 17 km,Bursa'ya 82 km,İstanbul'a karayolu ile 172 km,uzaklıkta olup Marmara'nın Ormanıyla ve doğal güzellikleriyle şirin turistik bir ilçesidir.
Çınarcık ilçesinin yüzölçümü 174 km.olan ilçenin,denizden yüksekliği takriben 30 m’dir.İlçe- nin,güneyi ve batısı dağlar ve ormanlarla kaplıdır.Kocadere,Teşvikiye,Koru,Çapana, ve Ay deresi önemli akarsularını teşkil eder.İlçe merkezi ,Samanlı Dağları’nın kuzey yamacında, kıyı şeridinde yer almaktadır.Bu sebeple , yerleşim doğu-batı doğrultusunda gelişmiştir.İlçe-nin Koru Beldesi bir koyda, Esenköy Beldesi de dar bir kıyı şeridi üzerinde kurulmuştur.Çalı-ca , Termal-Çınarcık arasındaki bir sırt üzerinde, Ortaburun Termal-Çınarcık arasındaki bir vadi içinde, Şenköy ve Kocadere de yine tepelik alanlar arasında kalan , ancak geniş düzlükler üzerinde, Teşvikiye ise Karpuzdere boyunca kurulmuştur. Koru’dan başlayıp , Esenköy’e kadar uzanan bir kıyı şeridi üzerinde yer alan ilçede , Paşa Limanı Burnu , Kocadere Burnu, Dikilitaş Burunu, Dermaz Burnu, Baba Burnu, Osman Uçuğu Koyu, Engere Koyu, Mersin Burnu, Kalem Burnu ve Çalıdere Burnu sayılabilecek doğal güzelliklerdendir.
 NÜFUS :
2000 yılı sayımına göre , ilçenin genel nüfusu, 21.650 olup, bunun 8.953’ü ilçe merkezinde, 12.697’si ise belde ve köylerde yaşamaktadır.İlçe nüfusunun %65’i kadın,%35’i erkektir.
Toplam nüfusun 3.318’i Esenköy, 2.678’i Koru, 2.194’ü Teşvikiye, 2.095’i Kocadere
557’si Şenköy, 1.501’i Çalıca ve 354’ü Ortaburun’da yaşamaktadır.İlçedeki toplam nüfusun %60’ı turizm sektöründe , %40’ı ise ormancılık, tarım, hayvancılık sektöründe çalışmaktadır.
 EKONOMİ :
İlçenin ekonomik yapısı,sektörel açıdan değerlendirildiğinde,sanayi sektörü kapsamına giren hemen-hemen hiçbir faaliyet olmamaktadır.Tarım sektörünün etkin ve yaygın olmayan orman, bağ, bahçe ziraatı, hayvancılık ve balıkçılık alt dallarından oluştuğu , hizmetler sektöründe ise, iç turizme yönelik yaygın ticari faaliyet ve organizasyonların mevcudiyeti , genel bir değerlendirme olarak yapılabilecek bir tespittir. 
ORMANCILIK :
İlçenin ekonomik kazançlarından biri de, köy ve beldelerde ağırlıklı olmak üzere, ormandan makta karşılığı odun kesimidir. İlçe, 11721.5 hektar orman alanına sahip olup, bunun %78’i verimli, %22’si verimsizdir.1945 yılında kurulan Orman İşletme Şefliği, bu alanda halka hizmet vermektedir.Ormandan toplanan kestane ve ıhlamur da gelir sağlanan diğer ekonomik ürünlerdir. 
TARIM : 
Tarımsal yapıda en önemli ekonomik gelir kaynağı , bitkisel ürünlerdir. İlçede,
1250 dekar alanda hububat, 1618 dekar açık alanda sebze ve kesme çiçek, 4828 dekar alanda ise meyve yetiştiriliciliği yapılmaktadır.Hububat yetiştiriliciliğinde buğday ve mısır, sebze yetiştiriliciliğinde fasulye , bamya ve bezelye,meyve yetiştiriciliğinde ise zeytin, elma ve kızılcık ön sıralarda gelmektedir.
 ÇİÇEKÇİLİK :
İlçede, tarım sektöründe öncü sayılabilecek seralarda, çiçek ve sebze yetiştiriliciliği önemli oranda gelişmiştir.140 dekar plastik serada sebze ve 6 dekarı cam olan, 406 dekar serada ise çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır.
 HAYVANCILIK : 
İlçe genelinde yapılan hayvan yetiştiriciliği içinde, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği önemli yer tutmaktadır. Çınarcık İlçe Tarım Müdürlüğü’nün ,çeşitli hayvan hastalıkları ile mücadelesi devam etmektedir. 
KOOPERATİFÇİLİK: 
İlçede, tarımsal amaçlı kalkınma kooperatiflerinin kurulmasına ağırlık verilmiştir.Ayrıca , örtü altı sebze yetiştiriciliğine önem verilmekte ve yetiştiricilerin örgütlenmesine hız kazandırılmaktadır.Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubeleri faaliyet gös-termektedir.Aynı zamanda ilçe halkına tarımsal alanda hizmet üzere kurulmuş bulunan 380 üyeli ve 3.000.000.000 TL öz kaynaklı Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır.İlçenin , biri Çınarcık merkez ve diğeri de Esenköy’de olmak üzere, iki Su Ürünleri Kooperatifi vardır.İlçe esnafına ekonomik destek kaynağı olan Esnaf ve Kefalet Kooperatifi hizmetini sürdürmektedir. 
TURİZM : 
İlçenin önemli gelir kaynağı olan turizm hareketleri de, 1958 yılından günümüze kadar gelişerek , ev pansiyonculuğu,otel, motel, lokanta, eğlence yerleri gibi alanlarla ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.