|   |   |  Yapay zeka uygulamasıyla, otellerin hem rezervasyonlarını hem de gelirlerini artırdı

Yapay zeka uygulamasıyla, otellerin hem rezervasyonlarını hem de gelirlerini artırdı

Turizm teknolojileri konusunda Türkiye’nin öncü firmaları arasında gösterilen Talya Bilişim’in Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, yapay zeka uygulaması olan yazılım ve uygulamaları kullanan otellerin rezervasyonlarında yüzde 20, gelirlerinde de yüzde 35’in üzerinde artış olduğunu söyledi.

Yapay zeka uygulamasıyla, otellerin hem rezervasyonlarını hem de gelirlerini artırdı

Turizm ve sağlık sektöründeki yazılımlarıyla öne çıkan Talya Bilişim’in Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, dijital dönüşümün, turizm sektörüne katkısını açıkladı.

Turizm sektöründe dijital dönüşümün gücünü kavramayan otel ve acentelerin, piyasadaki etkilerini yitirdiklerine şahit olduklarına dikkat çeken Durukal, “Yazılımlarımızı, turizm sektöründeki bir tesisin tüm operasyonunu elektronik ortamda yürütmesini sağlayacak şekilde tasarlıyoruz. Amacımız, hizmet verdiğimiz işletmenin, dijitalleşme sürecindeki yazılım ihtiyaçlarında tek firmayla muhatap olmasını sağlamak” dedi.

YAPAY ZEKA UYGULAMALI ELEKTRAWEB

Durukal, bugün aralarında Türkiye’nin en büyüklerinin de yer aldığı 4 bine yakın otel tarafından kullanılan Elektra yazılımlarının pazarında lider konumuna yükseldiğine de dikkat çekerek, turizm teknolojileri konusunda Türkiye’de sektörün öncüsü olduklarınının altını çizdi. Bu noktada Elektraweb programına değinen Durukal, “Elektraweb online yetenekleri çok gelişmiş bir program. İçinde online rezervasyon motoru ve kanal yönetimi beraber geliyor. Bu sayede otel, kendi web sitesinden, Booking, Expedia gibi tüm online satış kanallarından ve kapıdan gelen misafirden eş zamanlı rezervasyon alarak oda envanterini en verimli şekilde yönetebiliyor. Hatta elektraweb, sahip olduğu yapay zeka uygulamasıyla, çevresindeki otellerin fiyat ve doluluk durumlarıyla karşılaştırma yaparak otelciye satış fiyatı önerilerinde de bulunuyor” diye konuştu.

Durukal, turizm sektörünün gelişimine ve verimliliğine büyük katkı sunan diğer çözümlerini de şöyle sıraladı: “Bu kapsamda misafir girişindeki check-in sürecini hızlandıran, kimlikokur, internet güvenlik ve loglama çözümümüz iSafe, teknik servis, arıza takibi ve iş yönetimi modülümüz OPEX, seyahat portalı çözümümüz travealps ile yurtdışında lanse ettiğimiz otel yönetim sistemi yazılımımız Elektraweb markası yer alıyor.”

KARAYİPLER’E UZANAN DİJİTAL YOLCULUK

Temelleri 1993 yılında Ankara’da atılan Talya Bilişim olarak uzun süredir yurtdışı pazarlarında da faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Durukal, yeni hedefleri ile projelerini de şöyle açıkladı: “İngiltere, Belçika, Almanya, Hollanda, İran, Tayland, İtalya, Azerbaycan, Rusya, Somali ile Kıbrıs gibi ülkelerde ürünlerimiz zaten kullanılıyor. Bugün Azerbaycan’daki otel sayımız 50’nin üzerinde. Hatta kısa süre sonra Karayipler’de 380 odalı beş yıldızlı bir otelde kuruluma başlayacağız. Bu yıl yüzde 22 büyüdük. 2020 büyüme hedefimiz ise yüzde 28. Bu kapsamda gündemimizde, öncelikle Afrika ile Balkan ülkeleri var.”

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Kira ödelemeleri Haziran’dan sonra yapılabilecek!
  Kira ödelemeleri Haziran’dan sonra yapılabilecek!

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni tedbir paketine göre, 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadarki süreçte iş yeri kira bedelinin ödenememesi nedeniyle kira sözleşmeleri feshi edilemeyecek, bu durum tahliye sebebi olamayacak.

 • Yapı sektörü sürdürülebilir büyüme yolunda
  Yapı sektörü sürdürülebilir büyüme yolunda

  Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörleri için düzenlediği fuarlar ile her yıl binlerce yabancı yatırımcıyı yerli iş ortakları ile bir araya getiren Hyve Group, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 24 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında 43. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’u gerçekleştiriyor.

 • Sosyal ticarette kadınlar söz sahibi
  Sosyal ticarette kadınlar söz sahibi

  Türkiye’de 2019 yılında 11,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşan e-ticarete karşılık, sosyal medya platformlarının ağırlık kazanmasıyla 15 yıl önce hayatımıza dahil olan sosyal ticaret ya da diğer bir adıyla s-ticaret de dünyada 60 milyar dolar pazar payına ulaşmış durumda.

 • Türk Firmaları Suudi Arabistan Yolcusu
  Türk Firmaları Suudi Arabistan Yolcusu

  Ulaşım, enerji, ve turizm başta olmak üzere gündeminde yüksek bütçeli yatırımlar ve sayısız mega inşaat projeleri bulunan Suudi Arabistan, Körfez bölgesinde atağa geçti. Suudi Arabistan’da yaşanan bu ivmenin parçası olmak isteyen birçok Türk firma, Suudi pazarına girmenin yolunu arıyor.

 • TBV ve İBB’den Deprem Hackathonu
  TBV ve İBB’den Deprem Hackathonu

  Türkiye Bilişim Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da olası bir deprem anı ve sonrasındaki iletişim problemlerini (mağdurla yakın arasındaki, mağdurla kurtarma ekipleri arasındaki vb.) çözmek amacıyla fikir ve projelerin yarışacağı “Deprem Hackathonu” düzenliyor.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.