|   |   |  Yapı Denetim Kuruluşlarının Proje Aşamasında Görevleri Nelerdir?

Yapı Denetim Kuruluşlarının Proje Aşamasında Görevleri Nelerdir?

Yapı denetim kuruluşu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan aldığı izin belgesi ile münhasıran yapı denetimi görevini yapan, ortaklarının tamamı mimar ve mühendislerden oluşan tüzel kişiliktir.

Yapı Denetim Kuruluşlarının Proje Aşamasında Görevleri Nelerdir?

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği, yapı denetim kuruluşlarının görev ve sorumluluklarını düzenlemektedir.

Yönetmeliğe göre, yapının inşa edileceği parseli ilgilendiren imar durumu belgesi, aplikasyon krokisi, tapu kaydı örneği, zemin etüdü raporu ile gerekli diğer belgelerin mevzuata uygun olup olmadığını kontrol ederek kopyalarını dosyasında muhafaza eder.

Proje ve uygulama denetçisi mimar ve mühendisler aracılığıyla, proje müelliflerince hazırlanan uygulama projelerinin ve hesaplarının, mühendislik ve mimarlık proje düzenleme esaslarına, imar planına, imar yönetmeliklerine ve diğer mevzuata, şartname ve standartlara uygunluğunu kontrol eder, proje müelliflerinin ilgili meslek odasına üyeliğinin devam ettiğine dair taahhütnamesi ile mesleki kısıtlılığının olmadığına dair taahhütnamesinin olup olmadığını kontrol eder. İdareler sorumluluk alan mimar ve mühendislerin yaptıkları işlemlere ilişkin bilgileri her ayın ilk haftası içinde ilgili meslek odalarına bildirir.

Yapı ruhsatı vermeye yetkili idarelerin dışındaki kurumlar tarafından onaylanması gereken elektrik, telefon ve doğalgaz tesisat projelerini ilgili mevzuata göre inceler, zamanında ve usulüne uygun olarak onaylanmasını temin eder.

Uygun proje kontrol formunu esas alarak incelediği projelerde tespit edilen hata, eksiklik ve yetersizliklerin giderilmesini sağlar.

İncelenen projeler, uygun görülmesi hâlinde, yapı denetim kuruluşu adına ilgili denetçi mimar ve denetçi mühendisler tarafından imzalanır ve kuruluş tarafından tasdik edilir.

Zemin ve temel etüdü raporunun hazırlanmasına ilişkin esaslara uygun olarak bir zemin etüdü raporunun olup olmadığını tespit ederek uygunluk görüşü verir. Raporun uygunluğunu tespit için, bünyesinde konu ile ilgili yeterli teknik eleman bulunmadığı hâllerde hizmet satın alabilir.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Konkordato yanlış bilinen bir doğru!
  Konkordato yanlış bilinen bir doğru!

  Türk Lirası bu yıl Amerikan Doları karşısında yüzde 30'a yakın değer kaybetti. Özellikle Ağustos ayında Dolar/TL kurunun 7,24 ile tarihi zirvesini görmesi ve yaşanan kur krizi şirketlerin borç yükünü arttırdı. Bu süreçte ise kurumlar tarafından başvurulan hukuki yöntem konkordato yani borçların yeniden yapılandırılması oldu.

 • Dünyada "Türk Mobilyası" markasını oluşturmalıyız!
  Dünyada "Türk Mobilyası" markasını oluşturmalıyız!

  Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi ile Mobilya Sektörü ve firma olarak yaptıkları işlere dair bir söyleşi gerçekleştirdik. Terzi; “Dünyada Türk Mobilyası markasını oluşturmalıyız”ın altını çizdi.

 • Konut ve Araç alımında katılım dönemi başladı
  Konut ve Araç alımında katılım dönemi başladı

  Konut ve otomobil alımlarında yeni bir finansman çözümü tüketicilerin hizmetine sunuldu. Alternatif ödeme planlarıyla tüketicilerin konut ve otomobil alımlarında faizsiz finansman desteği sağlayan Katılımevim, Türkiye’nin tüm illerini kapsayacak şekilde müşterilerine hizmet veriyor.

 • Türkiye iklim hareketinde yer alma fırsatını kaçırmasın
  Türkiye iklim hareketinde yer alma fırsatını kaçırmasın

  İklim değişikliği konusunda dünyanın geleceğine yön verecek kararların alınacağı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi (COP24), 2-14 Aralık tarihleri arasında Polonya’da gerçekleşiyor. TEMA Vakfı yaptığı açıklama ile Türkiye’nin iklim değişikliği konusunda yapması gerekenlere dikkat çekti.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.