|   |   | 

Yatırım Amaçlı Konut Alımı "Hangi Daire Tipi"

Yatırım amaçlı konut alımında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlara ilk makalemde, bu hususlardan "bölge" kavramının detaylarına ikinci makalemde , "brüt metrekare" muammasına üçüncü makalemde değinmiştim. Bu yazımda ise ilk makalemde kısaca ele aldığım "hangi daire tipi" sorusuna daha detaylı değiniyor olacağım.

Yatırım Amaçlı Konut Alımı "Hangi Daire Tipi"

Günümüzden on yıl kadar önce , dairelerin neredeyse tamamı 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyordu. Ülkemizin biraz daha doğusunda ise 4+1 dairelerde hatırı sayılır orana sahiptiler. Ancak özellikle İstanbul da ki malumunuz konut inşaatları başladığından beri hayatımıza stüdyo daire kavramı girdi. Kimisi stüdyo daire olarak 1+0 ları kimisi ise hem 1+o hem de 1+1 leri kastediyor. Ancak ben yazımda stüdyo daire diyerek sadece 1+0 daire tipini kastediyor olacağım. Dünyada ki genel kullanımda bu şekildedir.

Stüdyo daireler,özellikle avrupada yoğun olarak kullanılıyor uzun yıllardır. İlgili ülkelerde ki sosyal yapı ise takdir edersiniz ki ülkemizden oldukça farklı. Özellikle ailesiyle birlikte yaşayan genç nüfusun oranının bu ülkelerde oldukça az olması, yani gençlerin ebeveyn denetiminden ülkemize göre oldukça erken çıkıyor oluşu bu ülkelerde bu daire tipinin yoğun kullanımının başlıca sebebi diyebiliriz.

1+1 ler ise yine bu ülkelerde hem bu gençler tarafından hem de daha ortalama bütçeye sahip yeni evli çiftler tarafından kullanılıyor.

Ülkemizde ki durumu ise daha önce ki yazılarımda da sık sık yaptığım gibi , daha kolay anlaşılması ve daha net olması için maddeler halinde anlatmak istiyorum;

1- Ülkemizde stüdyo dairelere henüz alışılamadığını, bu anlamda ilgili ülkelere göre oldukça farklı bir yaşam tarzımız olduğu için ,rahatlıkla söyleyebiliriz.Ancak bu duruma rağmen, gidişatımızın stüdyo dairelerin daha az kullanıldığı bir toplumsal yapı yerine, stüdyo dairelerin daha fazla talep edildiği bir toplumsal yapı olduğu da oldukça net olarak görülebiliyor.

2- Ülkemizde stüdyo daireler, ilgili dairelerin sahipleri tarafından %99 oranla oturma amaçlı kullanılmıyor, bu dairelerin sahipleri genelde bu daireleri kiraya vermek için alıyorlar. Burdan çıkan sonuç nedir? Bu daireler oturma amaçlı olarak genelde alınmıyor, yani oturma amaçlı daire almak isteyen kişiler bu daireleri çok daha az tercih ediyor. Bu da dairelerin talebini azaltan bir nokta.

3- Stüdyo dairelerin sahipleri genel olarak bu dairelerde oturmadıkları ve kiraya vermek sitedikleri için, kiralık stüdyo daire arzı oldukça fazla, bu da kiralarının düşük olmasına sebep olan (metrekarelerinin düşük olmasına ek olarak)önemli bir etmen.

4- Bu durum ise bu dairelerin günlük kiraya verilmesi gibi "sıkıntılı" bir durumun ortaya çıkmasına sebep oluyor.

5- Her ne kadar bekarlar ve öğrenciler tarafından bu dairelerin tercih edilme oranı artıyor olsada, şuanda tercih edilme miktarı ve tercih edilme oranının artış hızı çok da yeterli seviyelerde görünmüyor.

6- 1+1 dairelere gelecek olursak, bu daireler; yatırım amaçlı konut alanlar tarafından en fazla tercih edilen daire tipi olmasının yanında, oturma amaçlı konut alımı yapanlar tarafından da azımsanmayacak oranlarda tercih ediliyor günümüzde. Bu da bu daire tipinde bir talep sıkıntısı olmamasını sağlıyor.

7- 1+1 daireler kiralık olarak da, hem öğrenciler hem de artık avrupa ülkelerinde olduğu gibi yeni evli bazı çiflet tarafından tercih edilmeye başlanmış durumda. Bu da kiralık 1+1 talebinin olumsuz etkilenmemesini sağlayan bir husus.

8- Ayrıca bu nedenlerle bu dairelerle "günlük kiralık" olarak stüdyolara kıyasla çok daha az karşılaşıyoruz. Bu da, özellikle "günlük kiralık" dairelerin olduğu bloklarda ailelerin bulunmak istemediği gerçeğini düşünürsek 1+1 ler için olumlu bir nokta. Yani stüdyo dairlerin olduğu bir blokta hatta bazen projede, 2+1 , 3+1 daire sahibi aileler oturmayı genelde tercih etmezken, bu 1+1 ler için çok daha az düşünülüyor.(1+1 dairelerin bu bloklarda ve projelerde yer bulabiliyor olması hem arzlarını olumsuz etkilemiyor hem de yeni evli çiftler tarafından tercih edilmesi hususunu olumsuz etkilemiyor.)

İşte bu hususları dikkate alarak stüdyo mu 1+1 mi sorusuna, şahsen ben "kesinlikle 1+1" cevabını veriyorum. Ancak şuna da son olarak mutlaka değinmek istiyorum ki, ülkemizde ki yeni projelerde ayrı mutfaklı 1+1 neredeyse hiç bulunmuyor. (Ben 1 projede bile rastlamadım.) Bu durum, bu dairelerin; öğrenciler ve bekarlar tarafından tercih oranını pek etkilemiyor ancak yeni evli çiftler tarafından tercih edilme oranını oldukça etkiliyor. Ayrı mutfaklı 1+1 leri projelerde görmeye başlarsak 1+1  lere olan talepte de daha büyük bir artış görebileceğimizi düşünoyorum. Lakin; ayrı mutfaklı 2+1 bulmak bile "neredeyse" güç hale gelecek durumda, bu nedenle bu temennimin gerçekleşmesi hususunda çok da ümitli değilim.

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Makaleleri

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Büyük Bir Muamma “Brüt Metrekare”

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Hangi Bölge?

Yatırım Amaçlı Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Dört Ana Faktör

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer