|   |   |  Yatırımlardan uzak durmak ülkeye ihanettir

Yatırımlardan uzak durmak ülkeye ihanettir

ÖKİ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Arslantaş: “Yatırımlardan uzak durmak ülkeye ihanettir” dedi.

Yatırımlardan uzak durmak ülkeye ihanettir

 

Öz Kayseri İnşaat (ÖKİ) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslantaş, iş adamları ve ticaret erbaplarının, ülkede var olan ekonomik daralmadan dolayı yatırım yapmaktan geri durmak yerine, yatırıma ve istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalara dört elle sarılmaları gerektiğini söyledi. 

İnşaat sektörü ve kredi faiz oranları ile ülkenin içinde bulunduğu duruma dair açıklamalarda bulunan ÖKİ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslantaş; 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana önemli badireler atlatan Türkiye’nin, devamında terör örgütlerine karşı verilen mücadelelerden dolayı doğal olarak ekonomik daralma dönemine girdiğini ifade etti. Bazı işadamları ve ticaret erbaplarının, söz konusu ekonomik daralmanın arkasına sığınarak yatırım yapmaktan uzak duran tavırlarını eleştiren Arslantaş, “Bu ülke, bu topraklar için memleketin dört bir yanında 20-25 yaşında gencecik fidanlarımız seve seve canlarını feda ediyorlar ve şehit oluyorlar. Bu topraklar için bu kadar fedakarlığın yapıldığı bir yerde biz iş adamlarının da, ticaret erbaplarının da durmaksızın, ülkemize, devletimize, milletimize güvenerek yatırımlarımıza devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ülkenin içerisinde bulunduğu durumlardan kendimize pay çıkarıp, kendimizi yatırımlardan uzak tutar ve yatırım yaparak istihdam sağlayabilecek durumda iken kendimizi bundan mahrum eder isek, en hafif tabir ile bu, ülkeye yapılan bir ihanettir” dedi. 

“ÖKİ İnşaat yatırımlarına frene basmadan devam ediyor” 
ÖKİ İnşaat olarak, söz konusu olumsuzluklara rağmen, inatla yatırım yapmaya devam ettiklerinin altını çizen Arslantaş, “Hiçbir şekilde frene basmış değiliz. Nitekim yine 2017 yılında başladığımız projelerimiz devam ederken, 2018 yılında da 220 konutluk projemize başladık. Başka projelerimizin temellerini atmaya da devam ediyoruz. 2019 yılı yatırımlarımızın da planlamalarını yapıyoruz. Çünkü biz ülkemize, milletimize güveniyoruz ve inanıyoruz. Bu mücadeleden de büyük bir zaferle çıkacağımıza olan inancımız tam” diye konuştu. 

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektöründe, son birkaç aydan bu yana mevsim şartlarından dolayı yaşanan durgunluğun, 20 günden bu yana yerini, sektör çalışanlarını memnun edecek bir hareketliliğe bıraktığını kaydeden Arslantaş, söz konusu hareketliliğin diğer sektörlere de olumlu yansıyacağına inandıklarını dile getirdi. 

“Banka komisyonları ve harcırahları düşürülürse kredi faiz oranları da düşer” 
Öte yandan, konut kredilerindeki faiz oranlarının yükselişine de değinen Arslantaş, bankaların verdiği krediler üzerindeki komisyon ve harcırahların kaldırılmasının, faiz oranlarını doğrudan düşüreceğini belirtti. Arslantaş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bu memleket 0,65’lerde, 0,75’lerde konut kredisi faiz oranlarını gördü. Ancak şu anda bu oranlar 1,30 civarında. Bu, Sayın Cumhurbaşkanının faizler insin demesiyle sona erecek bir olay değil. Bankacılık sektörü para ile fonlanır ve bu kaynağın da bir yerden edinilmesi gerekir. Öncelikli olarak hükûmetin yapması gereken, paranın alımını kolaylaştırabilmek maliyetini düşürebilmek. Bunu yapmadığınız müddetçe bankalara faiz oranlarını düşürün deme şansınız olamıyor maalesef. Dolayısıyla hükûmetin bunun altının doldurulması lazım. Benim bu konudaki önerim; devletin bankaların verdiği krediler üzerindeki komisyonları, harcırahları belli bir miktar düşürmesi yönünde. Bu gerçekleşebilirse, kredi faiz oranlarına doğrudan yansıyacaktır.” 

“Döviz kuru artışlarında son bir yıl totalde değerlendirilmeli” 
Döviz kuru artışlarını da değerlendiren Arslantaş, artışların bahane edilerek yatırımların askıya alınmasını da eleştirdi. Dövizin aylık dalgalanmalarından ziyade son bir yıldaki toplam yükselişinin ele alınması gerektiğini vurgulayan Arslantaş, “Bir yıl önceki aynı zaman dilimine baktığımızda çok ciddi bir döviz hareketliliği olduğunu düşünmüyorum. Ancak, yüzde 15-20 civarındadır. Ancak bunu kendi çıkarlarına kullanmaya çalışan bazı ticaret erbapları olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir yıl içerisinde dövize yüzde 20, demire ise yüzde 100, MDF’ye, suntaya da yüzde 75 zam gelmiş. Ekonomik daralmayı sadece dövize bağlamanın çok doğru olduğunu ve bazı ticaret erbaplarının çok da milli bir tavırla hareket ettiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • FuzulEv’in Erken Teslim Kampanyası Bayrama Kadar Uzatıldı!
  FuzulEv’in Erken Teslim Kampanyası Bayrama Kadar Uzatıldı!

  FuzulEv, temmuz ayında başlattığı erken teslim kampanyasını müşterilerden gördüğü yoğun ilgi nedeniyle bayrama kadar uzattı. Müşterilerine bayram sevinci yaşatmayı hedefleyen FuzulEv Kurban Bayramı’na özel yüzde 20’ye varan indirim fırsatı sunuyor.

 • Masar İnşaat, öğrenci potansiyelini yatırıma dönüştürüyor
  Masar İnşaat, öğrenci potansiyelini yatırıma dönüştürüyor

  Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 35 yıldan bu yana edindiği köklü tecrübe ile rotasını Türkiye’ye çeviren Masar İnşaat, dinamik bir öğrenci potansiyeline sahip Düzce’de inşa ettiği Masar Tower projesinde yatırımcılar için cazip bir kampanya başlattı.

 • İNDER: MB’nin çaktığı kıvılcımın meşaleye dönmesini umuyoruz
  İNDER: MB’nin çaktığı kıvılcımın meşaleye dönmesini umuyoruz

  Merkez Bankası (MB), faiz oranlarını yüzde 19,75’e düşürerek başta gayrimenkul olmak üzere tüm sektörün önünü aydınlatacak bir meşalenin kıvılcımını çaktı. Bankacılık, gayrimenkul ve diğer sektörlerinin üzerine düşen görev de, bu kıvılcımı ekonomiye ısıtacak bir meşaleye döndürmektir.

 • FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!
  FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!

  Kurulduğu günden bu yana sabit ve dar gelirli ailelerin ev hayalini gerçeğe dönüştüren FuzulEv, teslimatları erkene çekerek yine çok konuşulacak bir kampanyaya imza attı.

 • Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi
  Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi

  Toplam konut satış tutarında son 4 senenin lideri olan Nef, 50 Milyon TL tutarındaki tahvilin 7.kupon ödemesinin gerçekleştirildiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, inşaat sektörünün saygın yayınlarından Construction Week dergisi tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede dördüncü sırada yer aldı. Şener, 2015’ten bu yana listede ilk 10 arasında gösterilen tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.