|   |   | 

Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Olacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yayınlanan yeni bina içi elektronik haberleşme şartnamesi, çok önemli bazı yeni kuralları hayata geçiriyor.

Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Olacak

Ev kullanıcılarının haberleşme ve iletişim yöntemlerinin gün geçtikçe daha çeşitli hale gelmesi, bu alanda ilgili esasları belirleyen kurumların da yeni düzenlemeler yapmasına yol açıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), rekabet ortamının oluşmasıyla birlikte farklı işletmecilerinbina içi elektronik haberleşme altyapısını kullanmak istemeleri nedeniyle yeni bir şartname yayınladı.

Bina İçi Telefon Tesisatı Teknik Şartnamesi'nin, bugün çeşitli hale gelen erişim yöntemleri nedeniyle yeterliliğini yitirmesi sonucu hazırlanan Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi, özellikle yeni inşa edilen binalarla ilgili önemli kurallar getiriyor.

Yeni şartnameye göre kablolu TV'den internete kadar telefonun tüm iletişim tesisatının inşa aşamasında çekilmesi gerekiyor. Buna göre bina ana girişinden gelen kablolu TV ve internet/telefon kabloları, daire içi prizlere kadar dikey şaft aracılığıyla tesis edilecek. Bir bakıma "odaya kadar zorunlu internet" anlamına da gelen şartnamenin maddeleri şu şekilde:

  1. Telefon, internet, uydu anten sistemi ve kablolu TV sistemi için gerekli tesisat binanın inşa aşamasında tesis edilecektir. Bina ana girişinden gelen RG6 (kablolu TV kablosu) kabloları ve CAT6 ( internet ve telefon kablosu) kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft vasıtasıyla tesis edilecektir.
  2. Çatıya yerleştirilecek uydu anteninden daire içlerindeki zayıf akım panolarına kadar dikey şaftın içerisinden geçecek şekilde RG6 kabloları döşenmek suretiyle her daire için ayrı çanak anten kurmadan tüm dairelere uydu yayını dağıtımı yapılabilecektir.
  3. Binalarda, her türlü kablolu haberleşme tesisatı için dikey bir şaft (asansör boşluğu gibi) şart koşulmaktadır. Böylelikle işletmeciler istedikleri kabloyu bu şaftın içerisinden binaya zarar vermeden tesis edilebilecektir.
  4. Son kullanıcılar istedikleri herhangi bir odadan internet, telefon, kablolu TV ya da uydu antenine erişim sağlayabileceklerdir.
  5. Daire içerisinde sigorta panosuna benzer daire içi zayıf akım panosu bulundurulacaktır. Böylelikle bu panodan dairedeki tüm odalara yıldız bağlantı ile dağıtım yapılabilecektir.
  6. Binaların en alt katına işletmecilerin dağıtım kutularını koyabilecekleri yeterli şartları taşıyan bir sistem odası ayrılacaktır. Böylelikle daha düzenli bir dağıtım yapılabilecek ve görüntü kirliliği önlenecektir.
  7. Site gibi yapılarda bir binanın sitedeki diğer binalar ile birlikte en az bir bina ile bağlantısı sağlanacaktır. Böylelikle işletmeciler bir binaya yerleştirecekleri bir cihazı diğer binalarda da kullanabileceklerdir.
  shiftdelete.net

  Teknoloji-İnternet Haberleri

  Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

  • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
   Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

   Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

  • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
   BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

   ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

  • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
   iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

   iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

  • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
   Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

   MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

  • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
   Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

   Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

  • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
   İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

   İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

  © Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

  footer