|   |   | 

Yeni ev alanlar ne zaman emlak vergisi öder?

Gayrimenkul sahibi olmak bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Özellikle gayrimenkul sahiplerinin önemli bir sorumluğu da emlak vergisini ödemektir.

Yeni ev alanlar ne zaman emlak vergisi öder?

Yani sahip olunan gayrimenkul için devlete vergi ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde belediyeye veya bankaya ödenebiliyor. Ayrıca, e-belediye hizmetleri kapsamında internetten de vergi ödeme imkânı bulunuyor. Bu yıl için emlak vergisinin; 

·        İlk taksiti 1 Mart - 31 Mayıs arasında, ikinci taksit ise 1 Kasım - 1 Aralık 2015 tarihleri arasında ödenmesi gerekiyordu. 

Emlak vergisi oranı nasıl tespit ediliyor?

Emlak vergisi oranı gayrimenkulün; konut, konut dışı bina, arsa ve arazi olma durumuna bir de büyükşehir belediye sınırları içinde bulunup bulunmadığına göre değişiklik gösteriyor. Mesela konut için uygulanan oran binde 1, işyerlerinde binde 2 ve arsalarda da binde 3’tür. Bu oranlar büyükşehirlerde iki kat olarak uygulanıyor. 

Emlak vergisini kimler ödüyor?

Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve arazilerden, emlak vergisi alınıyor.  Dolayısıyla bu vergiyi gayrimenkul sahibi olan herkesin ödemesi gerekiyor. Peki yeni ev alanlar emlak vergisi öder mi? Bir muafiyet söz konusu mu? Emlak vergisi mükellefiyeti gayrimenkulün alındığı yılı takip eden yılda başlıyor. Gayrimenkulün satıldığı yıla ait emlak vergisini satıcı ödüyor. Örneğin bu yıl içerisinde bir gayrimenkul alanlar, o gayrimenkulün emlak vergisini satın aldıkları yıl ödemiyor, 2016 yılında ödüyor. Yani satın alma işlemini takip eden yıldan itibaren bu gayrimenkulün emlak vergisini yeni sahibinin ödemesi gerekiyor.  Özetle; 

·        2015 yılı içinde yeni bir gayrimenkul alanların, emlak vergisi yönünden mükellefiyetleri 2016 yılında başlıyor. Bu yıl emlak vergisi ödemeyecekler ama 2015 yılı sonuna kadar gayrimenkulün bulunduğu belediyeye bildirimde bulunması gerekiyor. Yılın son üç ayı içinde gayrimenkul alanlar ise edinme tarihinden itibaren 3 ay içinde bildirim vermekle yükümlü oluyor. 

Yeni ev alanlar için kısmî muafiyet

Yeni ev alanları ilgilendiren bir muafiyet daha söz konusu. Mesken olarak kullanılan bina veya apartman daireleri için hesaplanan verginin 1/4’ü, inşaatın sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren 5 yıl süre ile tahsil edilmiyor. Dairelerin inşaatın bitiminden birkaç yıl sonra satın alınması halinde bu muafiyetten kalan süreler için faydalanılıyor. Bu kısmî muafiyetten faydalanabilmek için de: 

·        Söz konusu bina veya dairenin kesinlikle mesken olarak kullanılması gerekir.

·        Yeni binadan ev alanların bu durumu ve muafiyetten faydalanmak istediklerini ilgili belediyeye bildirmeleri gerekiyor.

·        Belediyeler yeni inşaatlarda bulunan meskenler için getirilen bu ¼ oranındaki kısmi istisnayı kendiliklerinden dikkate almıyor. Muafiyetten faydalanabilmek için dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Yoksa bu kısmî muafiyetten faydalanmak mümkün olmuyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer