|   |   |  Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Eski kiracıyı evden çıkarmak mümkün mü, yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

 

Birçok kişi yatırım amacıyla konut alıyor. Kira getirisi nedeniyle konut yatırımı yapılıyor. İçinde kiracı bulunan konutlar öncelikli olarak tercih ediliyor. Böylelikle kiracı bulma kaygısı yaşamadan kira geliri elde ediliyor. Ancak zaman zaman yeni ev sahipleri eski kiracıyı çıkarmak istiyor. Peki eski kiracıyı evden çıkarmak mümkün mü, yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden çıkarabilir mi?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden çıkarabiliyor. Yani yeni ev sahibi sözleşmeyi sona erdirebiliyor. Çünkü bu konu ile ilgili yasal bir düzenleme bulunuyor. Türk Borçlar Kanunu’nun 351. Maddesinde kira sözleşmesinin hangi nedenlerle ve nasıl sonlandırılacağı açıklanıyor.

b. Yeni malikin gereksinimi

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı
    Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı

    Türkiye’de ilk konut pazarlama fikrinin öncüsü Sinpaş, 45 yıllık istikrarlı duruşunu sürdürmeye devam ediyor. Sinpaş projelerinde gerçekleştirdiği farklı tasarım yaklaşımı ve tecrübesiyle güven veren marka konumlamasını, 45. yılında da sürdürmeye devam edecek.

  • Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı
    Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı

    GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Turizm Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Turizm sektörünün Gayrimenkul sektöründeki yeri, şu anki durumu ve gelecekte daha iyi seviyelere gelmesi için yapılması gerekenler tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.