|   |   |  Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Eski kiracıyı evden çıkarmak mümkün mü, yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

 

Birçok kişi yatırım amacıyla konut alıyor. Kira getirisi nedeniyle konut yatırımı yapılıyor. İçinde kiracı bulunan konutlar öncelikli olarak tercih ediliyor. Böylelikle kiracı bulma kaygısı yaşamadan kira geliri elde ediliyor. Ancak zaman zaman yeni ev sahipleri eski kiracıyı çıkarmak istiyor. Peki eski kiracıyı evden çıkarmak mümkün mü, yeni ev sahibi eski kiracıyı evden nasıl çıkarır?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden çıkarabilir mi?

Yeni ev sahibi eski kiracıyı evden çıkarabiliyor. Yani yeni ev sahibi sözleşmeyi sona erdirebiliyor. Çünkü bu konu ile ilgili yasal bir düzenleme bulunuyor. Türk Borçlar Kanunu’nun 351. Maddesinde kira sözleşmesinin hangi nedenlerle ve nasıl sonlandırılacağı açıklanıyor.

b. Yeni malikin gereksinimi

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Melikgazi Belediyesinde ihale
  Melikgazi Belediyesinde ihale

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti Melikgazi Belediyesi'ne ait olan Akaryakıt ve Servis İstasyonu ile 7 konut , 3 bağ ve sayfiye arsaların ihale ile satılacağını bildirdi.

 • Paha biçilemeyen arsalar bugün ihaleye çıkıyor
  Paha biçilemeyen arsalar bugün ihaleye çıkıyor

  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) merakla beklenen arazileri açık artırma ile satışa çıkıyor. İstanbul Bakırköy, Beşiktaş ve Başakşehir’deki 5 arsasının ihalesi bugün (15 Ekim 2018 Pazartesi) Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nde yapılacak.

 • Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...
  Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...

  Gayrimenkul alım-satımında mevcut kiracılı olanlar tercih edilebiliyor. Ancak bazı durumlarda kiracı otursa da konutu satın alan kişi kendi kullanmak istiyor. Peki, yeni satın alınan evden kiracının tahliyesi nasıl yapılır? Yeni satın alınan evden kiracının tahliyesi yasal mıdır?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.