|   |   | 

Yeni Kent Merkezi Belli Oldu

İzmir'in en hızlı gelişen bölgesi yeni kent merkezi seçildi.

Yeni Kent Merkezi Belli Oldu

2001 yılında düzenlenen “Kentsel Tasarım Uluslararası Fikir Proje Yarışması” sonucunda ortaya çıkan fikirlerden yararlanarak, Alsancak Limanı’nın arka bölgesi ile Turan Mahallesi arasındaki 471 hektarlık alan 2003 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’in yeni kent merkezi olarak ilan edildi.

Bu şekilde başlayan ve bir anlamda İzmir’in özüne, kurulduğu yer olan Bayraklı (Smyrna)’ya dönüşünün vesilesi olacak “Yeni Kent Merkezi Projesi” önümüzdeki dönemde kente yeni ufuklar açacak.

20 milyon metrekare inşaat kapasitesi

Şehirde dikkatleri üzerine çeken bölgede bürüt 20 milyon metrekare inşaat kapasitesi mevcut. Bölge, Türkiye ’nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul firmaları tarafından toplam değeri 18 milyar doların üzerinde olan onlarca proje ile yeni baştan kuruluyor. Yeni yollar, kavşaklar ve ulaşım imkanları ile desteklenen bölge; geniş yeşil alanları, parklar ve sahil şeridi ile İzmir’e nefes aldırıyor. Rezidansların, ofis ve ticaret binalarının, otellerin, marinaların, eğitim, eğlence ve kültür merkezlerinin odak noktası haline geliyor. Kamu binaları bu özel alanda yeniden yapılanıyor; yeni Hastane ve sağlık tesisleri ile İzmir daha sağlıklı bir şehre dönüşüyor.

Bölgede faaliyet gösteren Forent Gayrimenkul Danışmanlığı firmasının müdürü Mustafa Oğur bölgeyi ve gayrimenkul satış ve kiralama fiyatlarını değerlendirdi.

3 bin 500 liradan başlıyor

Mustafa Oğur ”İzmir’in yanı sıra  İstanbul, Ankara ve yurt dışından yatırımları çekmekte olan İzmir’de A pluskarma projelerin sayısı hızla artıyor. Yüksek yapılaşmaya uygun olan ve nitelikli konut ve ofisprojelerine güngeçtikçe yenilerini ekleyen  Yeni Kent Merkezi  dikkatleri üzerine çekiyor.Alsancak gibi ofis ve konutların iç içe olduğu yoğun trafikli sıkışık  yerlere alternatif arayanlar için  bölge çok revaçta. Birçok kurumsal şirket ofislerini, genel merkezlerini buradaki projelere taşıyor. Hem prestijli, hem otopark sorunu yok hem de şehrin ortasında her yere yakın. Konutların tercih edilmesinde de aynı faktörler söz konusu. Bunun yanı sırabir çoğunda mevcut olan AVM, spor merkezi, sinema, bowling salonu, restaurantlar, cafeler ve mağazalarınyaşayanlara sağladığı konforu da gözardı etmemek gerekir” diyerek bölgenin gün geçtikçe neden popüler olduğunu açıkladı.

Oğur’a göre karma projelerde ofis ve konut satış fiyatları  marka, konum, malzeme kalitesi gibi kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Son 4 yılda buralardaki fiyatlar %45 – 50  oranında artış gösterdi. bugün 2.500 $ – 3.500 $/m² arasında değişen fiyatlarla bu projelerde mülk sahibi olmak mümkün. Aynı projelerde kiralar 22 – 48 TL/ m² arasında değişiyor.Bölgedeki arsaların metrekare birim fiyatları ise bölge içerisindeki konumu, imar uygulaması görüp görmediği ve büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak 3.500 ila 9000 TL arasında değişiyor. Mustafa Oğur” Önümüzdeki yıllarda bölgenin gelişmesine paralel olarak fiyatlarında artmasını bekliyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer