|   |   | 

Yeni trend açık ofisler

Hazır ofis sektörünün Türkiye’deki öncülerinden Plaza Cubes 2015 yılında yüzde 40 büyüme hedefliyor.

Yeni trend açık ofisler

İstanbul ve Ankara’da toplam 6 ofis ile hizmet veren Plaza Cubes ilk açık ofis çalışma alanı (co-working) markası Workplace’i Maslak Sun Plaza’da açtı.

İş yaşamı büyük bir hızla ve değişiyor ve bununla beraber mobil çalışanlar ile saha çalışanlarının da sayısı her geçen gün artıyor. Bu artışa paralel olarak çalışma alanlarındaki trendler de hızla değişirken sanal ofis, hazır ofis ve açık ofis (co-working) konseptleri gün geçtikçe daha da önem kazanmaya başladı. Türkiye’deki sanal ofis ve hazır ofislerin öncülerinden olan Plaza Cubes 2006 yılından bu yana prestijli plazalarda mobil çalışanlara hizmet veriyor. 

“Siz işinizi biz ofisinizi yönetelim” sloganıyla yola çıkan Plaza Cubes, geleneksel ofis alanları yerine, dinamik, modern dekorasyonlu ve profesyonel bir ekip tarafından yönetilen çalışma ortamlarında, müşterilerinin sadece işlerine konsantre olmalarını sağlamayı hedefliyor. İstanbul’da beş Ankara’da ise bir ofis ile hizmet veren Plaza Cubes İstanbul’daki ofis sayısını arttırırken Anadolu’nun farklı şehirlerinde yeni ofisler açmayı planlıyor. 

İstanbul ve Ankara’da toplam 7.500 m2’de 6 lokasyonda hizmet verdiklerini söyleyen Plaza Cubes Ortağı Süleyman Çoruh, 2015 yılı içerisinde 2.500 m2 yeni ofis alanı daha açacaklarını ve yüzde 40 büyüyerek cirolarını 14 milyon TL seviyesine çıkaracaklarını belirtti. 

Hazır ofisler son 10 yılda yüzde 320 büyüdü
Dünya genelinde 2015 yılında 1,3 milyar kişinin mobil çalışan olacağına yönelik yapılan araştırmaların olduğuna değinen Süleyman Çoruh, her gün işe gelme zorunluluğunun olmadığı işlerin daha çok internet üzerinden yürüdüğü bir çağda ofis ihtiyaçlarının da değiştiğine vurgu yapıyor. 

Süleyman Çoruh, "Dünya ile birlikte Türkiye’de hazır ofis pazarı hızla büyüyor ve sektör Türkiye’de son 10 yılda yüzde 320 büyüdü. Hazır ofis konseptinin geleneksel ofis kiralamasından temel farkı, ofis kiralanmasının yanı sıra bütün ofis hizmetlerinin sunulması, kira ve diğer tüm ofis giderlerin kira ücretinin içinde olmasıdır. Ayrıca hazır ofisler, büyük metrekareli ofislerden atıl ve az kullanılan alanların minimize edildiği küçük ve daha etkin kullanılabilecek bir konsept olarak farklılaşıyor. 

Biz tam da gelecekte ofis anlayışının tamamen buna evirileceğini öngörüyoruz. Ortak çalışma alanları, ihtiyaçlara göre esnek kullanımlı ofisler, az maliyetle prestijli iş yerleri, sadece toplantı odası ya da adres ve telefon hizmeti için kiralanabilecek ofis anlayışının daha da artacağını düşünüyoruz.

Çok uluslu şirketlerin kendi bölgesel yönetim ve operasyon merkezlerini İstanbul’a taşıma istekleri, ulusal şirketlerimizin gelişimi ve büyümesiyle birlikte İstanbul’da son dönemde ofis yatırımları hız kazandı. Özellikle çok uluslu şirketler Türkiye’de uzun dönem kalmak isteseler bile kira sözleşmelerini kısa dönem yapmak istiyorlar. Tüm dünyada böyle bir trend hakim artık bu nedenle bizim hizmet verdiğimiz hazır ofis konseptleri çok uluslu şirketler için cazip birer seçenek haline gelmeye başladı.  Artan gayrimenkul ve ofis yatırımlarıyla birlikte çağdaş plazalarda hazır ofis konsepti hızla yayılmaya da devam ediyor.

Plaza Cubes olarak müşterilerimiz faturalarla, tamiratla, sekreterler lojistik vs. işlerle zaman harcamasın işlerine daha rahat odaklasın diye çalışıyoruz ve onlara siz işinizi biz ofisinizi yönetelim diyoruz. 

İstanbul’un nitelikli ofis ihtiyacı devam ediyor
İstanbul gibi dünya metropolü olan bir şehrin daha çok nitelikli ofise ihtiyacı olduğunu söyleyen Çoruh,  bir istatistik vermek gerekirse nüfusu 18 milyona dayanmış İstanbul’da 90 tane gökdelen olarak adlandırılan iş binası varsa New York gibi benzer özellikleri olan bir metropolde 794 tane iş gökdeleni vardır. 

Metropollerde iş yapış biçimi değişiyor. Mobil çalışan sayısı hızla artıyor. Bu değişimi öngörerek dünyadaki yeni akım olan açık ofis (co-working) konseptini Workplace markasıyla ülkemizde uygulamaya başlıyoruz. Workplace ile prestij, lokasyon, uygun fiyat, esneklik, eğlenceli ofis alanları ve lounge alanları sunarak müşterilerimize çok sosyal ve keyifli çalışma alanları sunuyoruz.  Sosyalleşme ve networking imkanını daha da artırıyoruz.  Çalışanlar çok kalabalık plazalarda çalışsalar bile insanlar arası diyalog azılmış durumda.  Ortak çalışma alanları sayesinde daha rahat çalışma ve işbirliği ortamları oluşmaktadır.  Geçen yıllarda Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ofis kullananların %61 i en az 1 kez aynı ortamı paylaştığı öncesinde tanımadığı bir çalışma arkadaşından iş yapmıştır. 

Ofis piyasasındaki bu gelişmeler ve sektörümüzdeki rekabetin de çeşitlenmesiyle birlikte gayrimenkul geliştiriciler için bir dönem popüler olmuş home office konseptinin artık tarih olacağını düşünüyoruz.  

Sun Plaza’da açtığımız Workplace 2 katta 50 kişilik bir kapasiteye sahip. Gelecekte daha çok freelance insanın çalışacağı öngörüldüğü için, hatta büyük kurumsal firmaların ihtiyaçlarını freelancer olarak adlandırdığımız kişilerden oluşması beklendiğinden Worlplace gibi açık ofis alanları daha çok talep görecektir.  Bu nedenle ikinci ofisimizin çalışmalarına hız verdik ve çok yakında Taksim’de ikincisini açacağız.

Daha çok tasarımcılar, mimarlar, yazılımcılar, borsacılar, reklam ajansları ve hizmet firmaları tarafından tercih edilen Workplace, 7/24 çalışma imkanı, eşya depolama, müşterilerin firma ismi ile telefon cevaplanması ve yenilikçi dekorasyonuyla kullananlarına ayrı bir motivasyon katmaktadır. 

Dünya devlerinin irtibat ofisleri Plaza Cubes’ta kuruldu
2006 yılında kurulan Plaza Cubes bugüne kadar birçok dünya devinin Türkiye’deki ilk adresi oldu. Aralarında Yandex, British Airwas ve Panasonic gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin Türkiye’deki irtibat ofisleri ilk olarak Plaza Cubes’ta açıldı."

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

 • Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül
  Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve iştirak şirketi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından ’Mahalle’ teması ile düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni 19 Ekim Perşembe günü yapılacak.

 • Ankara Golfkent arsaları satışta!
  Ankara Golfkent arsaları satışta!

  Ankara’nın yeni yaşam merkezi Golfkent’te konut, ticari, eğitim, sağlık tesis imarlı arsalar satışa sunuldu. 1 milyon 260 bin metrekarelik alan ve 2.640 konutu ile Türkiye’nin en büyük kentsel tasarımına sahip proje, 700 bin metrekare yeşil alana sahip.

 • Tapuları Kilitlemek Mümkün
  Tapuları Kilitlemek Mümkün

  E-devlet kimlik doğrulama sistemi üzerinden uygulamaya alınan sistem üzerinde tapuyu kilitlemenin mümkün olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Artık malikler taşınmazları üzerinde tapu müdürlüğüne bizzat gelmeden tasarruf yapılmamasını talep edebiliyor" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer