|   |   | 

Yeşil Bina Ne Demektir?

Binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Yeşil Bina Ne Demektir?

Yeşil binaların önemi gittikçe artıyor. İnşaatında bile çevre dostu malzemelerin kullanıldığı yeşil binalar, enerji tasarrufu, gri suların kullanımı ve yenilenebilir enerji sistemlerine sahip olması nedeniyle öne çıkıyor. Yeşil bina uzmanları Türkiye’nin mevcut iklim ve ekonomik koşulları düşünüldüğünde suyun ve enerjinin tasarrufuna yönelik önlemlerin hayati önemde olduğuna işaret ediyor ve özellikle binaların çevre dostu olmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Peki binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Çevre dostu yeşil bina nedir?

Bugün çevre dostu binalar sürdürülebilir, ekolojik, yeşil gibi pek çok isim altında karşımıza çıkıyor. Uzmanlar çevre dostu binaları, yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, bütüncül bir anlayışla ve sosyal & çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı katılımı teşvik eden, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif ediyor.

Neden önemli?

Günümüzde küresel ısınma ve temiz su arzı gibi çevresel sorunların ciddi boyutlara ulaştığı görülüyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı, su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30’u binalardan kaynaklanıyor. Ayrıca binaların ve yerleşimlerin küresel ısınmaya sebep olan başlıca seragazı olan CO2 salınımının da yüzde 40’ından sorumlu olduğu belirtiliyor. İşte bu rakamların büyüklüğü, binaların ve yerleşimlerin çevreye olan etkilerinin azaltılması konusunda adım atılması gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu gereklilik de daha az kaynak tüketen, daha verimli, daha yaşanabilir çevre dostu binaların önemini artırıyor. Peki yeşil binaların avantajları neler? Ne tür faydaları var?

·        Yeşil binalar enerji ve su tasarrufu sağlar. Su tüketimi oldukça düşüktür. Susuz pisuarlar, verimli rezervuar, lavabo ve duş bataryaları kullanarak yüzde 50’ye yakın su tasarrufu sağlanabilir.

·        Yeşil binalar sıradan binalara kıyasla yüzde 25 ila yüzde 50 oranında daha az elektrik, doğal gaz veya diğer enerji kaynakları tüketirler.

·        Yeşil binalarda yağmur suyu geri kazanılıp tekrar kullanılabiliyor. Ayrıca lavabo, eviye, duş gibi giderlerinden elde edilen “gri su” arıtma sisteminden geçirilerek temiz su olarak geri kazanılıyor ve sulama amaçlı kullanılıyor.

·        Az su tüketen bitki ve ağaçlar ile peyzaj düzenlemesi yapılıyor.

·        Yeşil binaların sıradan binalara göre sera gazı salımları yüzde 25 ila yüzde 50 seviyesinde daha düşük. Atmosferimizdeki sera gazları miktarının artışına sebep olmaz ve küresel ısınmanın yarattığı etkileri asgari seviyeye çekmede yardımcı olur.

·        Çevre dostu binalar tasarlanırken iç mekan hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi gibi insan sağlığını direk etkileyen unsurlar dikkate alınır. Böylece bu tür binalarda yaşayanların yaşam konforu artmış olur. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre çevre dostu binalarda yaşayan ve çalışanların diğer binalardakilere göre daha az hastalandıkları ve çalışma performanslarının daha yüksek olduğu görülüyor.

·        Gün ışığından faydalanılması sayesinde yüksek seviyede ferahlık duygusu ve psikolojik fayda, konfor standartlarına uygun ısıtma ve soğutma yapılması sayesinde tam konfor seviyesinde sıcaklığa sahip yaşam alanları gibi artıları bulunur.

·        Yeşil binalarda yenilenebilir enerji sistemleri bulunur. Yenilenebilir enerji ile enerji tüketimini azaltır.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer