|   |   |  Yeşil Değerlendirme Kuruluşu Olmak İçin Gereken Şartlar

Yeşil Değerlendirme Kuruluşu Olmak İçin Gereken Şartlar

Yeşil Değerlendirme Kuruluşu Nedir? Hangi kuruluşlar, "Yeşil Değerlendirme Kuruluşu" olabilir?

Yeşil Değerlendirme Kuruluşu Olmak İçin Gereken Şartlar

Resmi Gazete'de yayımlanan "Binalar İle Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği"ne göre, binalar ile yerleşmelerin, çevresel, sosyal ve ekonomik performanslarını değerlendirme kılavuzuna göre değerlendirerek, belgelendirilmesinden sorumlu, Bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluş, Yeşil Değerlendirme Kuruluşu olarak nitelendirilir.

Peki, Yeşil Değerlendirme Kuruluşu olmak için gereken şartlar nelerdir?

Öncelikle değerlendirme kuruluşu olmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yapılır. Komisyon incelemesi sonucunda yetkinliğe haiz olduğu tespit edilen kuruluşlara Bakanlık tarafından yetki belgesi verilir. Bakanlıkça yetki belgesi verilmeyen kurum veya kuruluşlar bu Yönetmelik kapsamında faaliyet yürütemez.

Kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sürdürülebilir binalar ile sürdürülebilir yerleşmeler gibi konularda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Kanunu uyarınca büro tescilini yaptırmış kurum ve kuruluşlar değerlendirme kuruluşu olmak için başvuru yapabilirler.

Değerlendirme kuruluşları, bu Yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerinden dolayı Bakanlığa karşı hukuken sorumludur.

Değerlendirme kuruluşları, YeS-TR’ye Bakanlıkça öngörülen verilerin girilmesinden ve doğruluğundan sorumludur. YeS-TR’de var olan verilerin yayınlanma yetkisi Bakanlıktadır.

Değerlendirme kuruluşları, faaliyetleri ile ilgili her türlü belge ve kaydı, düzenlendikleri tarihten itibaren on yıl süreyle muhafaza eder ve talep edilmesi hâlinde Bakanlığa

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bağdat Caddesi ve Şanzelize güçlerini birleştirdi
  Bağdat Caddesi ve Şanzelize güçlerini birleştirdi

  Dünyanın en önemli alışveriş caddesi Şanzelize’yi (Champ – Elysees) temsil eden Comité Champs-Elysées ile Bağdat Caddesi’ni kültürel ve ticari anlamda geliştirmeyi hedefleyen Bağdat Caddesi Derneği Paris’te yapılan görüşmeler sonucunda işbirliği anlaşmasına vardı.

 • 2019 Yılında Gayrimenkul Yatırımlarında Türkiye’yi En Çok Tercih Eden Ülke Mısır Oldu
  2019 Yılında Gayrimenkul Yatırımlarında Türkiye’yi En Çok Tercih Eden Ülke Mısır Oldu

  EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. Buna göre; tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlar incelediğinde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Mısır’ın Türkiye genelinde, Irak’ın ise İstanbul genelinde yatırımlarda ilk sırada yer aldıkları görüldü.

 • Tahincioğlu konut kredi faiz oranını 0.59’a düşürdü
  Tahincioğlu konut kredi faiz oranını 0.59’a düşürdü

  Türkiye’de gayrimenkul sektörünün lider şirketlerinden Tahincioğlu, ev sahibi olmak isteyenler için tarihi bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında; Nidapark Küçükyalı ve Nidapark İstinye projelerinde vade farkını 0,59’a düşürdü.

 • Kadınlar 2019’da tapuda rekor kırdı
  Kadınlar 2019’da tapuda rekor kırdı

  2019 yılında Türkiye genelinde satılan 1 milyon 348 bin 729 konutun yaklaşık 420 bininin kadınlar tarafından satın alındığını söyleyen Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “TÜİK verilerine göre konut alımında kadınların payı yüzde 31’i aşarak, bugüne kadarki en yüksek seviyeye yükseldi” dedi.

 • Tapu işlemlerinde büyük kolaylık
  Tapu işlemlerinde büyük kolaylık

  Kendinize uygun bir gayrimenkul seçtiniz, karşı tarafla anlaştınız ve sıra tapu işlemlerini halletmeye geldi. Bunun için daha tapuya gitmeden birçok evrak hazırlığı sürecinden geçiyor ve tapuda sizi bekleyen süreçleri de düşünmeye başlıyorsunuz.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.