|   |   |  Yıkma ruhsatı için gerekli belgeler

Yıkma ruhsatı için gerekli belgeler

Riskli binaların yıkılması için belediyelerden alınan yıkım iznine “yıkma ruhsatı” denilmektedir. Peki yıkma ruhsatı nasıl alınır, yıkma ruhsatı için gerekli belgeler nelerdir?

Yıkma ruhsatı için gerekli belgeler

 

Kanunla yıkımı zorunlu hale gelen riskli binalar için öncelikle yıkma ruhsatı alınması gerekir.

Öncelikle riskli bir binanın yıkılması için tüm kat sahiplerinin onayı gerekmektedir. Karar defteri noter huzurunda onaylandıktan sonra yıkım ruhsatı için başvuruda bulunulur. Daha sonra kat sahiplerinden bir ya da daha fazlasının belediyeye başvurması gerekmektedir. Eğer müteahhit ile anlaşılmışsa yıkım başvurusu için müteahhit işi üstlenir.

Yıkma ruhsatı için gerekli belgeler ve dilekçe ile bağlı olunan belediyeye başvuru yapılır. Ruhsatın alınması için tüm binanın boşaltılması gerekmektedir.

Yıkma ruhsatı başvurusu için gerekli belgeler

●             Başvuru dilekçesi

●             Binaya ilişkin tapu bilgileri ve maliklerin listesi

●             Pay sahiplerinin noterden onaylı muvafakatleri

●             Yapının risk taşıdığına dair rapor

●             Binadaki su, elektrik, doğalgaz, telefon ve internet gibi tüm altyapı aboneliklerin iptal edildiğini gösteren kesme belgeleri

●             Emlak vergisi borcunun olmadığına dair belge

●             Binanın boş olarak çekilmiş bir fotoğrafı

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İnşaatta sektöründe ciro yüzde 14 azaldı
  İnşaatta sektöründe ciro yüzde 14 azaldı

  Nisan 2019 Ciro Endeksleri acıklandı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,9 arttı. İnşaatta ise ciro azaldı.

 • Takas Kampanyası ile eskisini getirip yenisini alacak!
  Takas Kampanyası ile eskisini getirip yenisini alacak!

  Gayrimenkul ve inşaat sektörünün yenilikçi markası İnsay Yapı, 'Ondörtüç Pendik' projesinde uyguladığı Takas Kampanyası aracılığıyla, yatırımcıları ayrıcalıklı bir fırsatla buluşturuyor. Kampanya ile, yatırımcılar eski dairelerini getirip, projeden yepyeni bir daire sahibi olabiliyor. Yatırımcıların mevcut daireleri, projeden istedikleri dairelerle takas yapılıyor.

 • Univa’ya Yoğun Talep! Bir Ayda 7 Milyon TL’lik Gelir!
  Univa’ya Yoğun Talep! Bir Ayda 7 Milyon TL’lik Gelir!

  Türkiye’de bir ilke öncülük ederek gayrimenkul sektöründe yeni bir yatırım modelini hayata geçiren Erkanlı Holding’in yatırım amaçlı öğrenci evi projesi Univa, hem yerli hem de yabancı yatırımcıların yakın markajına girdi.

 • GİSP kamunun gayrimenkul alanında dijitalleşmesini masaya yatırdı
  GİSP kamunun gayrimenkul alanında dijitalleşmesini masaya yatırdı

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) Ankara Şubesi tarafından Yıldırım Kule’de düzenlenen ‘Kamunun Gayrimenkul Özelinde Dijitalleşmesi’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında gayrimenkulün dijitalleşmesinden ortaya çıkacak değer ve kamu kurumlarının bu konudaki çalışmaları ele alındı.

 • AND Pastel’de Taşın-Düşün Dönemi: Kiralar Eve Dönüşüyor
  AND Pastel’de Taşın-Düşün Dönemi: Kiralar Eve Dönüşüyor

  Anadolu Grubu’nun gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketi AND Gayrimenkul, İstanbul Kartal’daki konut projesi AND Pastel’de Taşın Düşün dönemini başlattı. Şirket, ‘’Kiralarınız Eve Dönüşsün’’ diyerek, AND Pastel’de kira öderken ev sahibi yapıyor.

 • Esenyurt’ta konut fiyatı 224.000 TL, geri dönüş süresi 20 yıl
  Esenyurt’ta konut fiyatı 224.000 TL, geri dönüş süresi 20 yıl

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa'nın verilerine göre Esenyurt’ta ortalama konut satış fiyatı 224.000 TL, geri dönüş süresi 20 yıl, ortalama metrekare kira bedeli ise 10.37 TL. İlçede 1+1 ile 4+1 konut tipleri aralığı ortalama değerlerle 195.020 TL ile 632.808 TL arasında değişiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.