|   |   |  Yönetim Planı Ne Demek?

Yönetim Planı Ne Demek?

Yönetim planı kimleri bağlar? Apartman yönetim planı nasıl değiştirilir?

Yönetim Planı Ne Demek?

 

Apartmanların yönetimi keyfi ve kişisel uygulamalarla olmaz. Her apartmanın yönetilmesi kanunlar, tüzükler ve yönetmeliklere uygun olarak kat malikleri kurulunca gerçekleştirilir.

Apartmanın yönetimi, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, Kat Malikleri Kurulu tarafından yapılır.

Yönetim planı ise apartmanların yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime ait diğer hususları düzenler. Yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme hükmündedir.

Yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde, ana gayrimenkulün yani apartmanın yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar Kat Mülkiyeti Kanununa ve genel hükümlere göre karara bağlanır.

Peki, apartmanların yönetim planları nasıl değiştirilir?

Apartman yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu gerekir. Buna karşılık, kat maliklerinin mahkemeye başvurma hakları saklıdır.

Yönetim planı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.

Yönetim planının ve onda sonradan yapılan değişikliklerin tarihi, kat mülkiyeti kütüğünün (Beyanlar) hanesinde gösterilir ve bu değişiklikler yönetim planına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri arasında saklanır.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı
    Sinpaş, yeni kampanyasını ve 2019 rotasını açıkladı

    Türkiye’de ilk konut pazarlama fikrinin öncüsü Sinpaş, 45 yıllık istikrarlı duruşunu sürdürmeye devam ediyor. Sinpaş projelerinde gerçekleştirdiği farklı tasarım yaklaşımı ve tecrübesiyle güven veren marka konumlamasını, 45. yılında da sürdürmeye devam edecek.

  • Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı
    Yabancıya satış için, turizm yolu ile yabancılarla gönül bağı kurulmalı

    GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Turizm Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Turizm sektörünün Gayrimenkul sektöründeki yeri, şu anki durumu ve gelecekte daha iyi seviyelere gelmesi için yapılması gerekenler tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.