|   |  Akdağmadeni Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Akdağmadeni İlçesini Favorilerime Ekle

Akdağmadeni Güncel Konut Projeleri

Akdağmadeni Konut Projeleri

Ekonomi Durumu

 

Küçük sanayi sitesi bulunan ilçemiz sanayi bakımından pek gelişmemiştir. AKDAĞMADENİ sanayi sitesinde,çeşitli yapı,onarım ve tamirat işleri yapılmaktadır. İlçeye orman ve orman ürünlerin sağladığı gelir küçümsenmeyecek kadar fazladır. Bir çok aile geçimini orman ürünleri satarak, orman işçiliği yaparak sağlamaktadır. İlçede nakliyecilik faaliyeti tarım, orman ve hayvancılığa paralel olarak gelişmiştir. Nakliye faaliyetlerinde kullanılan bir çok nakliye aracı mevcuttur. İlçede faaliyet gösteren otobüs seyahat, yakın il ve ilçelere yolcu taşıyan Minibüs kooperatifi vardır. Bu firmalar ile her saat Yozgat,Ankara, Kayseri,Sivas İstanbul, İzmir ve Mersin’e gitmek mümkündür. İlimizin kalkınmada öncelikli iller arasına alınması ile ilçemizde birçok yatırımın temeli atılmıştır.

İlçemizin en büyük geçim kaynaklarından biride Avrupa’da çalışan işçilerimizin sağladığı gelirdir. Avrupa’da çalışan işçilerimiz ilçemizin alış veriş hayatına önemli canlılıklar kazandırmaktadır


AKDAĞMADENİ'NDE TURİZM 
İlçemize bağlı bulunan bazı tarihi ve turistik mekanlar hakkında detaylı bilgiyi bu sayfada bulabilirsiniz. 
 
 
MUŞALİ (BEHRAMŞAH) KALESİ
 
Akdağmadeni-Muşalikalesi köyünde köyün kuzeyinde bulunan yüksek bir tepe üzerinde kurulmuş, ufak bir kaledir. Gıyaseddin Keykavus (1237-1246) emirlerinden Necmed-din Bahramşah-ı Candar’a ait olan bu kale, tahminen XIII. Yüzyılın ilk yarısında yapıldığı sanılmaktadır. Yüksek kale duvarları moloz taş üzeri kesme taş kaplıdır. İçte bu taş dizileri tuğla gibi çaprazlama dizilerle sıralanarak zikzag duvar örtüsünü oluşturmaktadır. Batı ve Kuzey dış duvarlarda uzun dikdörtgen üç ufak burç vardır. Halen büyük bir bölümü ayakta kalan kale görülmeye değerdir. 
 
 
AKDAĞMADENİ KİLİSESİ
 
İlçenin Yeşildere (Tahmaz) Mahallesinde bulunan kilisenin 1862 tarihinde yapıldığı kitabeden anlaşılmaktadır. Ön cephesi kesme taş, diğer cepheleri kesme mermer taşlardan yapılmış olan kilisenin, ön kısmında yuvarlak kemerli giriş boşluğu bulunmaktadır. Kemerler ortadan iki adet yuvarlak, yanlarda ise iki adet köşeli taşlarla birbirine bağlanmıştır. Giriş kapısı yuvarlak kemer süslemeli ve kapı üzerinde 11, çerçeve altında 2 adet Grekçe kitabe mevcuttur. Kilisenin iç kısmı dikdörtgen planlı olup, tabanı taş döşemelidir. Kilisenin içerisinde kiliseyi doğu, batı doğrultusunda üç eşit parçaya bölen sekiz adet yuvarlak sütun bulunmaktadır. Sütunlar birbirlerine yuvarlak kemer ve ağaç hatıllarla bağlanmıştır. Kilisenin iç kısmındaki sıva üzerinde yer yer haç ve geometrik süslemeler gözükmektedir. 
 
 
NİZAMOĞLU KONAĞI 
Kültür ve Turizm Bakanlığınca Etnoğrafya Müzesi olarak hizmete sunulmak üzere 1979 yılında 4.000.000 TL’ye kamulaştırılmıştır. Müze ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün büyük gayretleri sonucunda onarımı Bakanlıkça tamamlatılmış 1985 yılı Nisan ayında Müze olarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Bina 1. sınıf Mimarlık örneklerinden birisidir. Başçavuşoğlu Camisi’nden 70 yıl sonra yapılmış olup 1871 tarihlidir. Bu yapı kuruluşu kadar içindeki duvar resimleriyle de ilgi çeken bir eserdir. Binanın kendisi bir müzedir. Yozgat’ın İstanbulluoğlu Mahallesi Emniyet Caddesi güzergâhında yer almaktadır. Meyilli bir araziye yerleştirilen yapıyı güney, batı ve kuzey taraftan eski büyük bahçeden arta kalan küçük bir bahçe çevirmektedir. Doğu cephesi ise sokağa bakmaktadır. İki katının da duvarları ağaç iskelet aralarına yerleştirilen ve doldurulan kiremit parçalarıyla örülmüş, üzerine sıva çekilmiştir. Taban ve Tavan ahşaptır. Evin zemin katındaki mekanla depo, mutfak ve hizmet odaları gibi kullanılmış olmalıdır. 
 
 
AKDAĞMADENİ ÇALIŞKAN KÖYÜ ALİ ÇELEBİ TÜRBESİ 
Köyün kuzeyinde her tarafa hakim bir kale (Muşallim Kalesi) ile batı eteğinde kurulmuş iki türbe bulunmaktadır. Bunlardan kaleye yakın olanı Ali Çelebi aşağıda olanı ise Mahmut Çelebi Türbesidir. Türbe içinde ve dışında birer mezar taşı vardır. Üzerindeki kitabelere göre türbe 871/1466 veya 875/1471 tarihleri arasında yapılmış olmalıdır. Her hangi bir sösleme unsuru yoktur. 
 
 
ÇALIŞKAN KÖYÜ MAHMUT ÇELEBİ TÜRBESİ 
Muşallim Kalesi’nin batısındaki iki türbeden aşağıda kalanı, kubbesi yıkık türbedir. Yukarısındaki Muşallimoğlu Ali Türbesi’nden farkı farklı yanı yoktur. Kubbesi ve üst kısmı yıkılmıştır. Türbe içindeki kırık mezar taşı üzerinde Kuran’ın 112. Suresi yazılıdır. Diğer ikisinde de merhumun adı ve ölüm tarihi yazılıdır. Büyük Emir Ali Çelebi’nin Oğlu Mahmut Çelebi’nin Oğlu Mahmut Çelebi Recep 882/1477 tarihinde yapılmış olabilir. Bu yapı Muşallim’in torunu Ali Çelebi’nin oğlu Mahmut Çelebi’ye aittir. Mezar odasının üzeri ardıç ağaçlarıyla kaplıdır. 
 
 
ZİRAAT BANKASI BİNASI 
Akdağmadeni İlçe merkezi Ahisavi Mahallesi’nde olup dış cephe süsleme elemanları bakımından önemli tescilli konaklardandır. Binanın kesin yapılış tarihi bilinmiyor. Binada kullanılan malzemeler İbrahim Ağa mahallesinde Rum kilisesinin enkazından faydalanılarak ilçenn zenginlerinden Faik Tatlıoğlu tarafından yaptırılmıştır. Ev ve misafirhane olarak kullanılmış, Faik Tatlıoğlunun ölümünden sonra mirasçılarından Ulvi Tatlıoğlu tarafından 1950 yıllarında T.C.Ziraat bankasına satılmıştır. Halen T.C.Ziraat Bankası Akdağmadeni şubesi olarak kullanılmaktadır. 
 
 
ESKİ HAPİSHANE BİNASI
Akdağmadeni Ahisavi Mahallesi’nde yer almaktadır. Tescillidir. Bina han olarak kullanılmış daha sonra hapishane haline getirilmiştir, bugün ise boş olarak durmaktadır. Ön cephesi kesme mermer taşlarla inşa edilmiştir. Süsleme elemanları yönünden dikkat çekmektedir. Yapılış tarihi bilinmiyor. Yaptıranın Gazarosun Hüseyin efendi olduğu söylenmektedir. Rumken Müslüman olmuş, tekrar Rum olarak mubadeleye tabi olarak gitmiştir. Çok zengin olduğu söylenen Gazarosun Hüseyin binayı kendi işlerinde kullanırmış.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.