|   |  Kadışehri Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Kadışehri İlçesini Favorilerime Ekle

Kadışehri Güncel Konut Projeleri

Kadışehri Konut Projeleri

İlçe geneli sosyal yönden gelişmekte olan bir yöredir. Kırsal kesim genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta, bu yolla elde ettiği gelir geçimini temin etmeye yetmemektedir. İlçe Merkezindeki nüfusun büyük bölümü küçük esnaflık ve sanatkârlıkla uğraşmaktadır.

           Orman İşletme Müdürlüğünce ormanların bakım-kesim-ıslahı gibi mevsimlik işlerde ücret karşılığı köylüler çalıştırılmaktadır. Başkaca bir iş sahası olmadığından gizli ve açık işsiz durumda olan işsiz bir kesim vardır.

          Yurt dışına göç sonucu vatandaşlar elde ettikleri birikimlerle doğdukları ve büyüdükleri yerlere betonarme binalar yaptırması sebebiyle kırsal kesimde yapılaşma moderndir. İlçe merkezindeki yapılar genellikle betonarme olup, gecekondu tipi inşaat yoktur. İlçe Jandarma komutanlığı, Emniyet Amirliği, Belediye Başkanlığı, Mal Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Müftülük ve PTT Müdürlüğü teşkilatına ait lojmanlar bulunmaktadır.

           İlçede sosyal faaliyet alanı fazla bulunmamakta, 1 adet halı saha, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabildiği 1 adet kültür merkezi ve 1 adet tribünlü çim saha mevcuttur.İlçenin %48 'nin ormanlık alan olması nedeni ile piknik ve mesire alanları bulunmaktadır.

DAĞLARDA YETİŞEN KUŞ VE YIRTICI HAYVANLAR: 

1-HAYVANLAR: 

Kurt,Tilki,Domuz, ve Sansardır. 

2-KUŞLAR: 

Keklik,Çil keklik,Evelik,Güvercin,Sığırcık,Serçe,Doğan,Şahin,Kartallar,Baykuş ve İbibik Tavşan,porsuk Akbabalar,keklikler bu dağlarda yok denecek şekilde kalmamıştır.Keklik ve tavşan az da olsa bulunmaktadır.Eski tarihler hatırlandığı zaman insanların buralarda kış aylarında çok güzel av yaptıkları bilinirdi.Bu insanları seyretmeye değerdi o günlerde bu saydığımız dağlar kış aylarında çeşitli manzaralar oluştururlardı.Her evin genci,yaşlısı kış aylarında mutlaka bu dağlarda avlarlardı.Çoklarının tazı,köpekleri,gopey köpekleri bulunurdu,tazılar tavşanlar için beslenirdi.Çok güzel tavşan avlardı.O günlerde çok,evde dolma tüfekler vardı barutla doldurulan bu tüfeklerle tavşan,keklik avlanırdı.O,tarihi günlerin hasreti çekilmektedir.Bu günkü dağlarımız adeta sessizliğe bürünmüş,bu sayılan hayvan cinslerinden görmek çok zor.Dağlarda kış aylarında avlanan kimseye de rastlayamazsınız,dağlarımız sessizliğe bürünmüştür.Ancak ufak kuşların sesleri duyulmaktadır ve çeşitli çiçeklere rastlanmaktadır.Bu dağlarda mantar yetişmektedir.İlk bahar aylarında bu bölgelerde mantar toplanır bu mantarlar evde yenir dikkat edilmezse zehirli mantara rastlanır.Bu dağların eski tarihi günlere gelmesini temenni ile bekleriz. 

KADIŞEHRİ İLÇESİNİN EKONOMİK YAPISI VE ÖZELLİKLERİ 

Arazinin özellikleri, yılman dağı ve etekleri Kadışehri ovasından başlar, verimli topraklar,sulanabilir arazisi ile büyük ölçüde sebze,meyve yetiştirmesine müsaittir.Özellikle mevcut ovanın kuzey kısmındaki Yılman ve Ördede Deveci Dağlarına erozyon suretiyle getirilen alüvyonlu topraklar verimin artmasına sebep olmaktadır.Mevcut arazi durumu düz bir ovadır.Dönüm olarak Yirmi bin dönüme ulaşmaktadır.Kısmi su basardı , bir kısmı kaçtır.20 bin dönüm kadar da meşelik,kullanılmayacak şekilde hayvan otlatmaya elverecek şekilde çayır ve arazi bulunmaktadır. 

KADIŞEHRİNDE EVLİLİK 

Kadışehri’nde evlenmelerin ekseriyeti görücü usulüyle yapılmaktadır.Evlenmeler eski yıllarda anne baba tarafından dünür gidilerek yapılırdı.Evlenecek kıza ve delikanlıya pek sorulmazdı,anne babalar uygun gördükleri kızla delikanlıyı nişanlarlar,daha sonra düğünlerini yaparak evlenirlerdi.Şimdilerde ise bu adet ve töreler terk edilmiş,ağırlığını gençlerin anlaşma suretiyle evlendikleri görülmektedir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.