|   |  Sarıkaya Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Sarıkaya İlçesini Favorilerime Ekle

Sarıkaya Güncel Konut Projeleri

Sarıkaya Konut Projeleri

Coğrafi Yapı
 

Sarıkaya topraklarının Güneydoğusuna yakın kesimlerinde yeralmaktadır.
Kuzeyde Akdağmadeni ve Saraykent,
Güney ve Güneybatısında Boğazlıyan,
Güneydoğusunda Çandır,
Doğusunda Çayıralan,
Batısında Sorgun ilçeleriyle çevrilidir.
 
Sarıkaya Deniz seviyesinden 1170 metre yükseklikte olup, genelde dalgalı düzlüklerin geniş yer tuttuğu bir plato üzerine kurulmuştur.
Yüzölçümü 976 kilometrekaredir.
 
İlçe Merkezi, Yozgat - Kayseri karayolu üzerinde Kuzey - Güney doğrultusunda küçük bir vadi içerisinde kurulmuştur.
 
İlçenin Batısında, Yazır dağları bir sıra teşkil eder. Doğusunda Sıçanlı ve Tilki dağları, Kuzeyinde Çomak dağı, Güney ve Güneydoğusunda ise, Beştepeler bulunmaktadır. Sorgun özü ile Boğazlıyan ovası arasındaki arazilerde ilçenin ovalarını oluşturmaktadır. Delice ırmağının önemli kollarından birisi olan kaynak çayı, ilçenin başlıca Akarsuyudur.
 
Sarıkaya'da Anadolunun tipik karasal iklimi görülmekte olup, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk sert ve kar yağışlı geçmektedir. Arazi tamamen bozkırlarla kaplıdır.

Ekonomik Yapı

Yerleşimde 3733 kişi çalışmaktadır. Çalışanların 3572 kişisi (%96) yerleşimde yaşamakta ve 161 kişisi (%4) yerleşim dışında yaşamaktadır. Yerleşimde temel sektör hizmetlerdir. Hizmetler sektöründe 1.942kişi (%52), tarım sektöründe 1000 kişi (%27) ve imalat sektöründe 791 kişi (%21) çalışmaktadır.

Yerleşimde çalışabilir nüfus 14.459 kişi ve yerleşimde yaşayan toplam çalışan nüfus 3572 kişidir. Çalışan nüfusu çalışabilir nüfusun %29.9’unu oluşturmaktadır. Çalışabilir faal nüfusu toplam nüfusun %24.7’sini oluşturmaktadır. Yerleşimde bağımlık oranı %52.4 olması, çalışan nüfusun toplam nüfusun sadece %16.2’si olması işsizlik oranın yüksek olduğunu göstermektedir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.