|   |  Yerköy Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Yerköy İlçesini Favorilerime Ekle

Yerköy Güncel Konut Projeleri

Yerköy Konut Projeleri

SOSYAL DURUMU :

 İlçe merkezindeki konutların takriben % 40’ı yapı tekniğine ve sağlık koşullarına uygun olmayıp, kerpiç ve briketten yapılmıştır. Genellikle tek katlı olarak inşa edilen bu yapılar, çarpık kentleşmenin ve köyden şehre hızlı göçün olduğunun doğal bir sonucudur. (Kale, Şentepe, Gültepe, Erzurum, Bağlarbaşı ve Karaşar Mahalleleri ) Ancak bazı mahallelerde ise, yapı tekniğine ve imar planına uygun, son derece mimari estetiğe sahip binalar da mevcuttur. (100.Yıl mahallesi, Yeni Mahallesi, 60 Evler mahallesi, Ayanoğlu Mahallesi, Hüyük Mahallesi, Selçuk Mahallesi, Gençoğlu Mahallesi, Ali Vehbi Pandır Mahallesi) Halkın büyük bir kısmının dar gelirli olması ve köyden kente göçün her geçen gün daha da artması, kooperatifleşme sürecine hız kazandırmıştır. Halen ilçemizde faaliyette bulunan 40 civarında konut yapı kooperatifi olduğu tespit edilmiştir.

Ailede güç ve otorite babaya aittir. Diğer bir ifadeyle baba erkil aile tipi daha uygundur. Kadın genelde ikinci plandadır. İlçemizin boş vakitlerin değerlendirileceği ve hoş zaman geçirileceği sosyal tesislere sahip olmayışı,halkın akşamın erken saatlerinden itibaren sokaktan çekilerek televizyonlarının başına geçmesine neden olmaktadır. Kahvehaneler dışında sosyal yaşam, belli bir saatten sonra hareketliliğini kaybetmektedir. Televizyon adeta evde ve kahvehanelerde, Yerköy halkının vazgeçilmez bilgi edinme ve eğlenme vasıtasıdır. İlçemizde bir adet sinema mevcut ise de gösterimde değildir.

Uyuz Hamamı adıyla maruf olan sıcak su, doğal kaynaklarımızın başında gelmektedir. İlçe merkezinde 3,5 Km. uzaklıktaki Mülkiyeti Hazineye ait Güven (Uyuz) Hamamı’nın sıcaklığı 46 derecedir. Telefon ve elektriği mevcut ise de, henüz yolu stabilizedir. Ayrıca Güven Kaplıcasının hemen alt tarafında ilçemiz halkından Ahmet KOYUNBAŞOĞLU tarafından yaptırılan ve işletilen sıcaklık derecesi 37 olan, 26x12,5 ebatlı 2.10 metre derinliğe sahip 2 havuzu ve 63 soyunma kabini bulunan 2.bir kaplıcamız mevcuttur.

           

Bugüne kadar, yılın muayyen günlerinde ilçemizde panayır veya fuar kurulmamıştır.

             İlçemizde, 15 gün arayla “ Yerköy’ün Sesi “ adlı bir mahalli gazete çıkarılmaktadır. Diğer taraftan ilçemizdeki okulların ve halkın kitap ve kırtasiye ihtiyacını karşılayan 11’in üzerinde işyeri (Kitapçı-Kırtasiyeci) mevcuttur. 1990 yılında hizmete açılan Halk Kütüphanesi 6266 adet kitabıyla ilçemizin kültürel kalkınmasına katkıda bulunmaktadır.

             İlçemizde bütün televizyon kanalları (TRT 1,2,3,4, STAR, ATV, SHOW, KANAL 6, KANAL D, KANAL 7, TGRT, SAMANYOLU ) normal bir şekilde izlenmektedir. Ayrıca şu anda yayın yapan 2 adet mahalli radyo bulunmaktadır.

 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DURUMU :

Eğitim ve öğretimle ilgili istatistiki bilgiler, bir tablo halinde aşağıya çıkarılmıştır. Tetkikinden de anlaşılacağı üzere, ilçemizde 62’sİ İlköğretim Okulu, 5’i lise ve dengi okul (iki lisenin bünyesinde ayrıca 2 ortaokul var) 2’i de özel öğretim ve yaygın eğitim kurumu 12’si de kapalı bulunan İlköğretim okulları olmak üzere, toplam 81 okul mevcut olup, bu okullarda görev alan öğretmen sayısı 549 eğitim ve öğretim yapan öğrenci sayısı ise  10.742’dir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.