|   |   |  Yüksek katlı bina nedir?

Yüksek katlı bina nedir?

Yüksek katlı binanın özellikleri ve tarihi hakkında bilgi...

Yüksek katlı bina nedir?

Günümüzde dikey yerine yatay mimarinin kentleşme, insan yaşamı ve doğal çevre açısından daha kabul edilebilir ve arzu edilir hale geldiği günleri yaşıyoruz. Binaların, gökdelenlerin, cadde ve sokakların arasında sıkışmış insanoğlu, buna çözüm olarak arayışlar içine giriyor. Daha yatay, yeşil alanları dengeli kentler hem şehir planlamacılarının hem yöneticilerin gündeminde yer alıyor.

Peki, yüksek katlı bina nedir?

Yüksek bina; binanın kot aldığı noktadan itibaren 10 kat veya daha çok katlı binadır. Gökdelen ise 20, 30 ya da daha çok sayıda katı bulunan yapıdır.

Yüksek yapı mimarisi ilk olarak ABD’de ortaya çıkmıştır. Yüksek yapıların ortaya çıkışında bina yapılacak arsa fiyatlarının artışı önemli rol oynamıştır. 19. Yüzyılın sonlarında Chicago’da meydana gelen büyük yangın sonrası yaşanan arsa fiyatlarındaki yükseliş, yüksek katlı binaya yönelimi sağlamıştır. Dünyanın ilk yüksek binası Chicago’da bulunan “Home Insurance” binası olarak kabul edilir.

Birinci dünya savaşı sırasında yüksek katlı binaların yapımı yavaşlasa da özellikle çelik yapı sistemleri teknolojisindeki gelişmeye paralel olarak 1930’lardan itibaren yeniden hız kazanmaya başlar. Bu tarihten itibaren yüksek bina yapımı ABD sınırlarını aşar; özellikle Japonya başta olmak üzere Hong Kong, Çin gibi nüfus olarak da kalabalık ülkelere yayılır.

Şu an için dünyanın en yüksek binası, Dubai’de bulunan ve uzunluğu 828 metre olan Burç Halife’dir.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Univa’dan yerli yatırımcıya özel kampanya!
  Univa’dan yerli yatırımcıya özel kampanya!

  Türkiye’de bir ilke imza atarak gayrimenkul sektöründe yeni bir dönemi başlatan Erkanlı Holding’in yatırım amaçlı öğrenci evi projesi Univa, Türk yatırımcılara özel bir kampanya başlattı.

 • Skyland İstanbul’un Örnek Dairesi Tamamlandı
  Skyland İstanbul’un Örnek Dairesi Tamamlandı

  Eroğlu Yapı’nın Seyrantepe’ye yeni bir soluk getiren projesi Skyland İstanbul’un örnek dairesi ziyarete açıldı. Gönye Proje Tasarım tarafından tasarlanan daire, keyifli bir yaşam sürmeyi hedefleyen ve hayatı çocukları ve yakın dostları ile paylaşan bireylere uygun, modern iç mekan tasarımı ile öne çıkıyor.

 • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi
  İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve iki kez uzatılan İmar Barışı’nda sona gelindi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.