|   |   |  Yüksek katlı bina nedir?

Yüksek katlı bina nedir?

Yüksek katlı binanın özellikleri ve tarihi hakkında bilgi...

Yüksek katlı bina nedir?

Günümüzde dikey yerine yatay mimarinin kentleşme, insan yaşamı ve doğal çevre açısından daha kabul edilebilir ve arzu edilir hale geldiği günleri yaşıyoruz. Binaların, gökdelenlerin, cadde ve sokakların arasında sıkışmış insanoğlu, buna çözüm olarak arayışlar içine giriyor. Daha yatay, yeşil alanları dengeli kentler hem şehir planlamacılarının hem yöneticilerin gündeminde yer alıyor.

Peki, yüksek katlı bina nedir?

Yüksek bina; binanın kot aldığı noktadan itibaren 10 kat veya daha çok katlı binadır. Gökdelen ise 20, 30 ya da daha çok sayıda katı bulunan yapıdır.

Yüksek yapı mimarisi ilk olarak ABD’de ortaya çıkmıştır. Yüksek yapıların ortaya çıkışında bina yapılacak arsa fiyatlarının artışı önemli rol oynamıştır. 19. Yüzyılın sonlarında Chicago’da meydana gelen büyük yangın sonrası yaşanan arsa fiyatlarındaki yükseliş, yüksek katlı binaya yönelimi sağlamıştır. Dünyanın ilk yüksek binası Chicago’da bulunan “Home Insurance” binası olarak kabul edilir.

Birinci dünya savaşı sırasında yüksek katlı binaların yapımı yavaşlasa da özellikle çelik yapı sistemleri teknolojisindeki gelişmeye paralel olarak 1930’lardan itibaren yeniden hız kazanmaya başlar. Bu tarihten itibaren yüksek bina yapımı ABD sınırlarını aşar; özellikle Japonya başta olmak üzere Hong Kong, Çin gibi nüfus olarak da kalabalık ülkelere yayılır.

Şu an için dünyanın en yüksek binası, Dubai’de bulunan ve uzunluğu 828 metre olan Burç Halife’dir.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Temmuz ayında yapılan satışlarda konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı
    Temmuz ayında yapılan satışlarda konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı

    ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ağustos 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların %49’unun bitmiş, yüzde 51’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Temmuz ayında, banka kredisi kullanımı yüzde 14’lük oranla önceki iki ay ile aynı kalırken, senet kullanımı bir önceki aya göre 8 puan arttı.

  • Konut alırken yapı malzemeleri kalitesine dikkat edilmeli
    Konut alırken yapı malzemeleri kalitesine dikkat edilmeli

    Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörü, son yıllarda ürettiği kaliteli ve güvenli konutlarla deprem gerçeğine dikkat çekerken dönüşümünü tamamlamamış farklı bölgelerdeki birçok yapı depremde yıkılma riski taşımaya devam ediyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.