|   |   |  Yurtdışı tapu temsilcilikleri bürokrasiye takılmamalı

Yurtdışı tapu temsilcilikleri bürokrasiye takılmamalı

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ve yabancı ülke vatandaşlarının işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla 12 ülkeye daha Tapu ve Kadastro temsilciliği açılacağını açıkladı.

Yurtdışı tapu temsilcilikleri bürokrasiye takılmamalı

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yabancılara satışta öncelikle çözülmesi gereken husus, işlem müracaatı sırasında taşınmazın Askeri Yasak Bölge ve Güvenlik Bölgesinde içinde kalıp kalmadığının hemen kontrol edilebilmesidir. Bu konuda 2011 yılından beri ancak 71 il kapsama alınabildi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde hala komutanlıklarla yazışma yapılması gerekiyor. Bu süre de yaklaşık iki ay zaman alıyor. Bu aşamada bürokrasi azaltılmalı, işlemler hızlı bir şekilde tamamlanmalıdır” dedi. 

Berlin’de İşlem Sayıları Yetersiz

Yurtdışında Türklerin en yoğun yaşadığı şehirlerden olan Berlin’de, 2014 yılından beri Tapu ve Kadastro Ataşeliği bulunuyor. Berlin için geçtiğimiz yıllardaki faaliyet rakamlarını paylaşan Özelmacıklı “Berlin’de 2018 yılında 84 satış, 14 bağış, 19 intikal, birer taksim, ipotek ve diğer olmak üzere toplam 120 işlem yapılmış. Buradan elde edilen harç tutarı ise 352 bin 457 lira. 2017 yılında işlem sayısı 132, harç tutarı 286 bin 116 lira, 2016 yılında ise 24 işlemde 59 bin 152 lira harç tahsili gerçekleşmiş. 350 bine yakın Türk’ün yaşadığı bu şehirde işlem sayıları yetersiz denebilir. Bunun yerine satışın yoğun olduğu bölgelerde Tapu ve Kadastro temsilcilikleri açılmalı” dedi. 

Güven Tesis Edilmesi Şart

Türkiye’de gayrimenkul alımını kolaylaştırmayı hedefleyen proje için öncelikle güven tesisi gerektiği dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü “Ruhsatı bile olmayan projeler satış vaadi sözleşmeleri bile yapılmadan yurt dışına pazarlanıyor. Net alan brüt alan farkları, zamanında teslim edilmeyen projeler, batan firmalar piyasaları güvensiz hale getiriyor. Sektörümüzde acil olarak akreditasyona, düzenlemelere ihtiyaç var. Çift liste uygulamalarına ve yüksek acente komisyonlarına son verilmeli. Satılan projelerin tamamlanamaması yabancılar açısından ülkemizi güvensiz bir ülke konumuna sürüklüyor. Özellikle şu anda Kuveyt, Katar gibi ülkeler Türkiye’den taşınmaz alımına temkinli yaklaşıyor, konsoloslukları aracılığı ile işlem yapılmasını tavsiye ediyorlar” dedi. 

Temsilciliklerde Başka Ülkelere Ağrılık Verilmeli

Tapu ve Kadastro temsilciliklerinin mülkiyeti bulunan ülkelerden ziyade satış yapılan ülkelerde açılması gerektiğini ifade eden Özelmacıklı “Ülkemizde 287.055 yabancı mülkiyet söz konusu. 2018 yılında gerçekleşen yaklaşık 40 bin satıştan özellikle Irak, İran, Suudi Arabistan, Rusya, Kuveyt, Afganistan öne çıkıyor. Bunun yanı sıra Almanya, Ürdün, Azerbaycan, İngiltere, Yemen gibi devam ediyor. Temsilciliklerin bu ülkelerde açılması hatta 250 bin dolara vatandaşlık konuları hakkında bilgilerin de verilmesi ülkemize döviz girişini artıracaktır” dedi. 

Vatandaşlıklar Verilmeye Başlandı

19 Eylül 2018 tarihi itibarı ile en az 250.000 Amerikan Doları karşılığı Türk lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alınması durumunda vatandaşlık hakkı tanınıyor. Altın Emlak Genel Müdürü “Uygulama sonrasında şimdiye kadar yaklaşık 350 kişi müracaatta bulunmuş. 200 kadarı Başkanlık onayı sonrasında aileleri ile vatandaşlığa geçmiş. 150’ye yakın başvuru ise beklemede. Tapu işlemi sonrası diğer vatandaşlık işlemleri de ülkemize yaklaşık 60 gün sürüyor. Hatta İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulan özel ofis ile yabancı yatırımcıların Türkiye’de ikamet izni ve vatandaşlık işlemlerinin tek noktadan takip edilebiliyor. Güvenli Liman, Huzurlu Yaşam sloganı benimsenerek işlemler yapılıyor” dedi. 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ahmet Erkurtoğlu: “sadece günü kurtarmak için geçici planlar yapılmamalı”
  Ahmet Erkurtoğlu: “sadece günü kurtarmak için geçici planlar yapılmamalı”

  1999 Marmara Depremiyle ilgili açıklama yapan AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkan Yardımcısı ve AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, “1999 Marmara Depremi’nden sonra binaları güvenli hale getirirken, toplanma alanlarını ve yeşil alanları kaybettik. İstanbul’un günü kurtarmak için geçici planlar yerine master plana ihtiyacı var. Kentsel dönüşümünde ise daha yolun çok başındayız” diyor.

 • İnşaatta Hareketlilik Sinyalleri Gelmeye Başladı...
  İnşaatta Hareketlilik Sinyalleri Gelmeye Başladı...

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Temmuz Ayı Raporu’nu açıkladı.

 • Nivo’da teslim öncesi cazip fırsatlar
  Nivo’da teslim öncesi cazip fırsatlar

  Yakında yaşamın başlayacağı Nivo projelerinde konut kredi faiz oranlarının da düşmesiyle çok cazip fırsatlar sunulmaya başlandı. Bankaların güncel kredi kampanyaları çerçevesinde Nivo projelerinde 0,99 ya da 1,19 oranlarından yararlanarak 180 ayda ödeme yapılabiliyor. Ayrıca peşin ödemelerde cazip indirimler yapılıyor

 • Ziyaretçi Trafiğini Geliştiren AVM’ler Üçüncü Çeyrekte de Başarılı Olacak
  Ziyaretçi Trafiğini Geliştiren AVM’ler Üçüncü Çeyrekte de Başarılı Olacak

  JLL, 2019’un ikinci çeyreğini kapsayan ‘Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporunu yayınlandı. Rapora göre, alışveriş merkezlerinin yeni mağaza açarken farklı konseptlere yöneldiği, ofislerde verimli alan kullanımının arttığı ve lojistik piyasasında yılın ilk çeyreğinde de raporlanan durağanlığın sürdüğü görülüyor.

 • NG Residence’tan kaçırılmayacak dev kampanya!
  NG Residence’tan kaçırılmayacak dev kampanya!

  İstanbul’un hızla gelişen bölgesi Basın Ekspres’e ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, konumu ve donanımından aldığı güçle, kazançlı yatırımda kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

 • Sur Yapı Antalya’da yeni ve büyük kampanya başladı
  Sur Yapı Antalya’da yeni ve büyük kampanya başladı

  Sur Yapı, Antalya’da inşa ettiği yeni şehirde büyük kampanya başlattı. Kampanya kapsamında peşinatı sıfırlıyor, tam 1 yıl öteliyor ve üstelik vade farksız 5 yıla bölüyor. 180 ayda 0,69’a çekilen vade oranı ile 1+1 Daireler 1.200 TL’den, 2+1’ler 2.000 TL’den, 3+1’ler 3.000 TL’den başlayan sabit taksitlerle satışa sunuluyor.

 • Faiz indirimi gayrimenkul sektörüne canlılık getirdi
  Faiz indirimi gayrimenkul sektörüne canlılık getirdi

  Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı faiz indirimi, konut piyasasında da heyecan yarattı. Gayrimenkul almak isteyenler için fırsat yaratan 425 baz puanlık indirimi, RE/MAX Türkiye ofislerindeki broker’lar yorumladı.

 • Lens İstanbul’dan Kurban Bayramı’na özel kampanya
  Lens İstanbul’dan Kurban Bayramı’na özel kampanya

  Lens Yapı, Kurtköy’ün en büyük markalı konut projesi Lens İstanbul için Kurban Bayramı’na özel bir kampanya düzenledi. Daire fiyatlarının peşin 327 bin TL’den başladığı, hemen tapunuzu alabileceğiniz, İstanbul’un en büyük açık hava çarşısına sahip Lens İstanbul ayrıcalıklarına bayrama özel ekstra indirim fırsatlarıyla ulaşmak mümkün.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.