|   |   | 

Zeyilname nedir?

Zeyilname nedir? Primli ve primsiz zeyilname nasıl düzenlenir?

Zeyilname nedir?

Poliçe ve tecditler üzerinde herhangi bir değişiklik, ilave, iptal gibi durumlar olduğunda düzenlenen belgelere zeyilname denir. Yapılan işleme de zeyil denir.

Bu belgeler bazen primli, bazen de primsiz olabilir. Örneğin; adres değişikliği zeyilnamesi primsizdir. Primli zeyilnameler ise bazen sigortalıdan prim alınmasına, bazen de prim iadesine yol açabilir. Poliçe konusu malın satışında düzenlenen iptal zeyilnamesi ile sigortalıya prim iadesi yapılır.

Söz konusu olan düzeltme ihalelerde de söz konusu olabilir. Zeyilname, ilân yapıldıktan sonra, ihale dokümanında, idare ya da istekliler tarafından, tekliflerin hazırlanmasını veya işin gerçekleştirilmesini etkileyebilecek maddi veya teknik hatalar ya da eksikliklerin tespit edilmesi halinde, ihale dokümanında değişiklikler yapılması işlemidir.

Zeyilname, son teklif verme gününden (ihale tarihinden) en az 10 gün öncesinde, ihale dokümanı alanların tamamına gönderilir.

Tekliflerin hazırlanabilmesi için ek süreye ihtiyaç duyulması halinde, ihale tarihi bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 20 gün zeyilname ile ertelenebilir ve doküman alanların tamamına zeyilname ile bildirilir.

Sigorta sözleşmeleri gibi zeyilname düzenlenmeleri de 2 taraflı yapılmaktadır. Sigorta sahibinin bilgisi ve verdiği yetki olmadan zeyilname düzenlenerek poliçe şartlarında değişime gidilemez. Zeyil düzenlenmesi için sigorta şirketi ve sigortalı anlaşmaya varmış olmalıdır.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yalnız Yaşayanlar İçin Güvenlik Önerileri
  Yalnız Yaşayanlar İçin Güvenlik Önerileri

  Günümüzde kent hayatında karşılaşılan sorunlar arasına ne yazık ki giderek artan suç oranları da eklendi. Özellikle hırsızlık vakalarının tırmanışta olması nedeniyle, ev güvenliğini sağlamak daha da önem kazandı.

 • Kirayı Geciktiren Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?
  Kirayı Geciktiren Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

  Kirasını geciktiren kiracı nasıl tahliye edilir, ev sahibinin tahliye hakkı var mıdır, kiracı kirayı ne kadar geciktirebilir, kirasını geciktiren kiracının tahliyesi nasıl sağlanır?

 • Evler İçin Kokusuz Kompost Kutusu
  Evler İçin Kokusuz Kompost Kutusu

  Tasarımcı Benjamin Cullis Watson'un evler için tasarladığı çöp kutusu, organik atıkları kokusuz ve hijyenik bir şekilde komposta çeviriyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer